Adriana Macháčová: A teraz ma pobozkaj

Ak vo vás názov knižnej novinky Adriany Macháčovej vyvoláva asociáciu niečoho milého, romantického, tak hneď motto knihy, otváracia veta Anny Kareniny, by vás malo varovať, že dobré konce bývajú väčšinou len v rozprávkach. Nešťastie nechodí po horách ale po ľuďoch, hovorí známe porekadlo a autorkin trinásty román potvrdzuje symboliku, ktorú mu osudová číslovka pridáva do vienka.

Adriana Macháčová svojim postavám nič nedaruje. Ženie ich do hraničných situácií, aby mohli ukázať to najlepšie ale aj najhoršie zo seba. Henrietu zraní nevera jej atraktívneho manžela. Pre záchranu rodiny, najmä svojich troch detí, je odhodlaná prekročiť akékoľvek zábrany. Rozum otupený žiarlivosťou a zradou nedokázal udržať emócie na uzde.  V sekunde sa jej tak zmení život spôsobom, ktorý si nechcela pripustiť.  Spácha zločin, o ktorom sa zdôverí v zúfalstve priateľke a susede. Bezradná Aneta nevie ako s hrôzostrašnou informáciou naložiť, nakoľko má dosť svojich starostí. Sama stojí pred pred rozhodujúcou voľbou, či sa vzbúri a opustí neznesiteľne  puntičkárskeho manžela alebo prestane vnímať jeho posadnutosť poriadkom a  bude žiť len vedľa neho ale už nie s ním. Viac

Martina Solčanská: Hazard

HazardVšetko sa začalo v jednom z najúbohejších baroch na predmestí Detroitu, kde si zarábala na živobytie osirelá nedoštudovaná novinárka Jennifer s proporciami Marilyn Monroe. Do tejto diery, ktorá je porovnateľná s Luníkom IX, sa zatúla dobre vyzerajúci chlapík a miesto toho, aby si za svoje peniaze užil, rozhodne sa vytiahnuť atraktívnu striptérku z bahna. Jack Killmer je milionár a portfólio jeho majetku zahŕňa aj vydávanie novín. Dcére zosnulej žurnalistickej legendy sa začínajú plniť sny zvlášť potom, čo sa stane aj milenkou svojho protektora. Ich vzťah je postavený na princípe, že sex má prioritu vždy a všade, ale nech je akokoľvek dobrý, nesmie zapáliť lásku.
Zvlášť, keď sa ukáže, že Jack je ženatý a jeho manželka je krásna, vzdelaná a verná žena, by zamilovanie sa všetko komplikovalo.

Martina Solčanská rozohráva svoj Hazard ako tradičnú romancu, ktorá má svoje pevné pravidlá a autorka sa im spočiatku ani veľmi nebráni, najmä v častiach o Killmerovom manželstve. Od okamihu, keď sa dej začne sústrediť na hlavné postavy, prichádza kontrapunkt. Blonďavá princezná, ktorá by mohla mať všetko za predpokladu, že splní kľúčovú požiadavku, sa postaví na zadné. Z milej mačky, ktorá sa oddáva vášni bez obmedzenia, sa stáva tvrdohlavá žena, ktorá neznáša deti, charitu a nudný blahobyt ju ani trochu neláka.
Viac

Jaroslav Steľmach: Dajte pozor na leva!

lev Učenec Burtius sa v balóne vydal do tajomnej džungle skúmať Afriku a takmer skončil ako večera zlého a bezočivého leva Toľabuna.  Pažravá šelma, ktorá liezla ostatným zvieratám poriadne na nervy, mu zožrala nielen všetky pirohy, pampúchy a cukríky, čo mu mama nabalila, ale aj lieky, lebo mamy sú starostlivé. Vďaka ním zaspal a mohli ho zviazaného poslať balónom preč. Tým síce vyriešili problém, ale narobili starosti zvieratkám v ďalekom lese. Toľabun sa dal dokopy s vlkom, ktorý prešiel po zlých skúsenostiach na vegetariánsku stravu. Nie div, veď mal za sebou veľmi neblahé skúsenosti pri pokuse poriadne si zamaškrtiť na chutnom mäsku. Po stretnutí s dievčiskom, čo si nepamätal už poriadne ani jej meno – akási Červená kapucňa či baretka to bola – , skončil s kameňmi v bruchu. Keď dostal chuť na tri prasiatka, ocitol sa v kotle s horúcou vodou. Nečudo, že nebol spočiatku veľmi zapálený pustiť sa do sporu so zajačicou Ľuskou, capkom Buckom a psíkom Burmosíkom.

Učenec Burtius precestoval už takmer celú zemeguľu a teraz priletel na vzdušnom motorovom balóne do Afriky, aby preskúmal aj tú. Priviazal balón o akýsi peň, schytil dva námornícke a tri obyčajné ďalekohľady, termosku s kávou a zápisník, a horiac túžbou čo najskôr niečo preskúmať alebo dačo dôležité objaviť, vydal sa na pochod džungľou.
Nepochybne to bol najvýznamnejší bádateľ všetkých čias a krajín.
Pri tomto dôležitom bádaní Burtius vyhladol a veľmi sa unavil. A tak si rozprestrel na zemi obrúsok z batoha, v ktorom nosieval to najpotrebnejšie, čiže jedlo, vytiahol piroh plnený mäsom a chystal sa jesť. Len čo si poriadne zahryzol, jeho pozornosť upútalo akési obrovské zviera. Vynorilo sa spoza kríkov, uprelo Levžiadostivý pohľad na Burtiusov piroh a začalo sa približovať.
– Ech nie, nie! – zvolal významný učenec, ktorému hneď svitlo, čo má zver za lubom, a schoval ruku s pirohom za chrbát. – Aj ja som hladný!
Druhou rukou otvoril svoj denník a už si chcel zapísať objav číslo štyri: V Afrike žije obrovské zviera so štyrmi labami, dlhým chvostom a s chamtivými očami – ale nestihol. Bezočivý a krvilačný Toľabun – bol to, pravdaže, on – divo zreval a vrhol sa vpred.
Od toho strašného revu stratil učenec vedomie, spadol na obrus a preležal tam s pirohom stisnutým v ruke tri hodiny a štrnásť minút. Nevychovaný, pažravý Toľabun pribehol k batohu a v okamihu zmastil všetko, čo v ňom bolo.

Viac

Vasyľ Škľar: Čierny havran

Cierny havran_23,5 preb:preb Každá krajina má nejaké citlivé miesto vo svojich dejinách. Obdobie krátkej samostatnosti Ukrajiny v rokoch 1917 – 1921 medzi také určite patrí. Samostatný štát, ktorý vznikol ešte pred Októbrovou revolúciou dlho nevydržal boj s väčším susedom. Hoci mal spočiatku podporu Nemecka a susedných štátov, po prehratej vojne, vo februári 1919, Rusko obsadilo Kyjev a začala sa najkrvavejšia etapa občianskej vojny, ktorá sa skončila o dva roky neskôr rozdelením Ukrajiny medzi Poľskom a Sovietmi. Vyše štyri milióny Ukrajincov sa ocitlo na dlhé desaťročia mimo svoju vlasť. Exilová vláda istú dobu živila myšlienku celonárodného povstania, na spustenie ktorej čakali bojové jednotky atamanov, lesných rytierov, nesúcich vlajky Slobodná Ukrajina alebo smrť. Román Čierny havran je prvým beletristickým spracovaním tohto obdobia.

Na susednom dube sa zobudil staručký čierny havran a jedným okom na nich ospanlivo požmurkával. Havran už mal dvestosedemdesiat rokov, ale doteraz neúnavne sledoval ľudské čudáctva a usiloval sa ich pochopiť. Hovel si na dube, konáre ešte mocne držali hrdzavé lístie, a vdychoval teplú vôňu tymianu z kadidla. Biely kosáčik mesiaca nevysliedil čierneho vtáka za dubovým lístím, zato jasne osvetľoval neveľkú čistinku. Hoci bol havran na jedno oko slepý, hneď spoznal aj kňaza, aj muža s dlhým ohnutým nosom – neraz ich videl. Počul naozaj zle, havran bol v skutočnosti hluchý ako peň. Hluchý a poloslepý, ale to, čo potreboval, videl aj zachytil veľmi dobre. Teraz napríklad, napočudovanie, zbadal, že otec Olexij nielenže skrátil modlitbu, ale ani nevysvätil hrob…
Ešte čudnejšie bude, keď raz na čistinu prídu iní ľudia a začnú gagotať neznámym jazykom, cudzí, rohatí, teda v rohatých čiapkach-buďonovkách, odmerajú dvadsať krokov na východ od starého duba a začnú kopať, keď truhlu vykopú, zložia veko, ale namiesto atamana nájdu len lístok, keď si ho prečítajú, rozbesnia sa.

Viac

Adriana Macháčová: Striptíz duší

striptizPri pravidelných návštevách nemeckých kníhkupectiev málokedy vynechám tematické stolíky s Frauenromanen a vreckovými vydaniami bestsellerov. Mám slabosť na ženský román, lebo je spoľahlivým barometrom, čím žije pre mužov neraz tajuplný svet žien.

Je potešujúce, že aj slovenský čitateľ dostáva podobné knižky v edícií Príbehy z kabelky z produkcie vydavateľstva Ikar.

Je jedno či žijete na opustenom ostrove alebo v slovenskom malomeste, ak máte vedľa seba niekoho, s kým prežívate obyčajné ľudské šťastie. Eve sa ale ilúzia o zostárnutí po boku Karola rozbije na milión črepín, keď sa na scéne objaví silikónová kráska začne ten vnímať len prvou signálnou sústavou. Opustí preto rodné Krompachy a vďaka svojej spolužiačke sa pokúsi o nový životv Bratislave. Netuší, že svojim príchodom spustí kolotoč udalostí ktoré odhalia tajomstvá, ktoré mali spať svojim pokojným spánkom. Klaudia, ktorá žije v naoko spokojnom manželstve, neodolá a podľahne dávnej láske, stále šarmantnému záletnikovi Edovi. A nad tým všetkým sa vznáša pohrebná stuha od neznámej ženy na hrobe jej svokra. Postupne sa odhaľujú všetci a nikto z tohto striptízu duší nevyviazne bez škrabanca.

Dvojgeneračné vzťahy nie sú jednofarebné a každú postavu ste už zrejme niekde vo svojom okolí stretli. Zápletky sú uveriteľné a mohli sa stať komukoľvek. Macháčová má filmové videnie, vie čitateľa vtiahnuť do príbehu a jeho adaptácia by určite obstála pri nedeľných romanciach, na aké som zvyknutý z ZDF.

Viac

Lurdy – miesto, kde sa dúfa v zázrak

lourdes7

Prázdna jedáleň. Dokonale upravená, chladná, jesť by sa tam dalo z podlahy, taká je čistučká. Niektoré stoly nemajú stoličky, lebo personál je pripravený na všetkých. Vitajte v niektorom z hotelov v pútnickom meste. Mietnosť sa začne postupne zapĺňať. Vozíčkari sa zaradia na prázdne miesta. Vedľa tých najviac postihnutých si prisadnú sestričky z maltézskej pomoci, aby im pomohli pri jedení. Dokumentárne neosobné oko francúzskej režisérky divákovi ukazuje, ako príbeh jedného zdanlivo bežného turnusu. Lurdy sú synonymom zázraku, žiadne z miest na ktorom sa objavila Matka božia, nedosahuje slávu tohto mestečka vo francúzskych Pyrenejách.

lourdes2

Christine je nehybná od krku dole, úplne odkázaná na pomoc druhých. Hoci pravidelne cestuje na rôzne pútnické miesta, je skôr zapálenou turistkou ako horlivou veriacou. Napriek tomu sa zúčastňuje presne určeného programu od návštevy jaskyne, kde sa zjavila panna Mária svätej Bernadette, cez priam rituálny obrad oblievania vodou z liečivého prameňa až po omšu s obrovskou hostiou.

lourdes

Christine v podaní vynikajúcej Sylvie Testud ale čaká predovšetkým odpoveď na otázku, prečo práve ona takto dopadla. A hoci sa to s ňou pýtajú milióny pútnikov, čo sem prídu rovnako ako ona, dočkajú sa maximálne uistenia, že Boh im chce niečo týmto spôsobom povedať a svoje utrpenie majú prijať ako dar. Na toto sú všetci tí, čo sa starajú o chod tohto naolejovaného stroja, pripravení. V rámci neho poskytnú servis, ktorý až dráždi chladom. Len mechnicky si plnia svoje povinnosti, prípadne robia vtipy, aký je na konci článku. Nakŕmia, umyjú, uložia a pomodlia sa pri posteli vozíčkarky, ale skutočný záujem o ňu ako o človeka registruje len u staršej spolubývajúcej. Všetko sa obráti naruby v okamihu, keď sa v noci zobudí a odíde sa na vlastných nohách učesať do kúpelne.

lourdes6
Viac

Monica Ali: V kuchyni

vkuchyniNa počiatku románu V kuchyni (Kniha Zlín 2013) britskej autorky Monicy Ali je smrť.

Když se ohlédl do minulosti, věděl, že smrt toho Ukrajince byla okamžikem, kdy se to všechno začalo rozpadat. Nemohl říct, že by to byla základní příčina všeho, co se stalo. Dokonce to nebyla ani jedna z mnoha. To, co následovalo, se zdálo být nevyhnutelné i naprosto nahodilé zároveň. Byl schopen ty události seřadit tak, jak šly za sebou, a to ho naplňovalo jistým klidem, ale zároveň mu došlo, že je to vlastně jen příběh. Příběh, který je možno vyprávět. A příběhům, jak známo, není radno věřit. Ať tak nebo tak, všechno to začalo dnem, kdy zemřel ten Ukrajinec. A pokud v životě existuje něco jako bod zlomu, hned následujícího dne nabral ten jeho bláznivé obrátky.

Varovanie, ktorým sa kniha začína je férová hra s čitateľom. Berte alebo nechajte tak. Kľúč v počúvaní alebo čítaní príbehov odjakživa totiž netkvie v ich pravdivosti, ale v schopnosti zaujať príbehom. Keď napíšete vyše 500 stranový román, potrebujete predovšetkým schopného rozprávača, ktorý udrží pozornosť čitateľa v napätí až po poslednú vetu a po zavretí knihy, mu ešte budete držať palce do otvorenej budúcnosti.

Aj keď kniha V kuchyni je napísana v tretej osobe, Aliovej hlasom je štyridsaťdva ročný Gabriel Lightfood, beloch a rodený Brit. Ak by ste prehliadli obálku, nemáte šancu vycítiť ženskú autorku s prisťahovaleckým bremenom. Štartovací bod je svojim spôsobom klišeovitý. Šéfkuchár hotela Imperial je v dokonalej kríze stredného veku, plánuje naštartovať novú kariéru za pomoci dvoch politikov, čo nevedia ako naložiť s pocitivo zarobenými peniazmi. Aj v osobnom živote je čas na zmenu a Gabriel má v pláne požiadať o ruku svoju priateľku Charlie, ktorá by chcela byť speváčkou, no šancu preraziť stratila už dávno. Aby toho nebolo málo, otec s ktorým nebol často v kontakte, má v dôsledku rakoviny pečene pred sebou už len pár mesiacov života.
Viac