Tatran opäť na Sieťovke!

Sebastian Fitzek Balík

Vydavateľstvo Tatran predstavuje na slovenskom knižnom trhu ojedinelý zjav. V septembri 2017 uplynulo už 70 rokov od jeho vzniku, ktoré ale predovšetkým predstavujú sedem desaťročí dobrých kníh. V tradícii výberu kvalitných titulov a publikovania pokračujú aj v súčasnosti, už ako rodinná firma.  S ich knihami ste sa už v minulosti na Sieťovke stretli a s radosťou môžeme oznámiť, že v budúcnosti sa o novinkách dozviete častejšie. V rámci prvej várky predstavíme tieto tituly.

Medicínske médium
Anthony William

Novodobé médium Anthony William odhaľuje tajomstvá záhadných chorôb. Uzdravte sa! Budete žasnúť, aké je to ľahké. Funguje to!

Anthony dostal neskutočný dar, vďaka ktorému zvolí pre každého pacienta ten najúčinnejší spôsob liečby. Svoj nevšedný príbeh vyrozprával v tejto knihe. Je fascinujúci v tom najlepšom zmysle slova a ponúka nám pohľad na svet a zdravie v úplne inom svetle. Ste zmätení rozporuplnými informáciami, ktoré dostávate od svojich lekárov a radi by ste počuli jasnú, zrozumiteľnú radu? Desíte sa rakoviny? Chcete schudnúť? Vyzerať a cítiť sa mladší? Mať viac energie? Alebo ste jednoducho chorí a nikto nevie, čo vám je? Dokonca vám naznačujú, že ste hypochonder a svoje choroby si len namýšľate. Už ste skúsili všetko, vyhľadali mnoho lekárov, ale ani jeden vám nepomohol. Potom ste na správnej adrese. Liečiteľ Anthony William pozná cestu z tohto začarovaného kruhu. Niekde vo vyšších sférach sú uložené všetky informácie. Riešenia. Liečebné metódy, ktoré lekárska veda objaví až o niekoľko desaťročí. Ale Anthony ich pozná. „Anthony je jasnovidec a znalec zdravého životného štýlu. Má neskutočný dar. Vďaka jeho pomoci som dokázala presne určiť a pomenovať zdravotný problém, ktorý ma sužoval celé roky.“ Kris Carrová, autorka bestsellerov v rebríčku New York Times

Viac

Adriana Macháčová: Prečo práve ja?

Malá sonda do osudov troch mladých žien, ktoré čelia poznaniu, že v prvom rade musia nájsť silu samy v sebe. Romana, Darina a Jana zvádzajú pomyselný boj s prázdnotou skutočného života a takmer padnú na úplne dno. Prvej sa pre odmietavý postoj po brutálnom znásilnení rúca nádejný vzťah len preto, že nedokáže byť imúnna voči spomienkam. Druhá žije s pocitom, že o každom jej nadýchnutí rozhoduje niekto iný a snaží sa dostať zo zošnurovanej pasce medzi štyrmi stenami. Tretiu zas čoraz viac rozleptáva samota a osamelá sa rozčarovane obzerá vôkol seba po šťastí, ktoré plynie kdesi pomimo nej.
Zbavia sa priateľky ťarchy, ktorá ich zväzuje a začnú nové a šťastné životy?

Ak ste si román Adriany Macháčovej nestihli kúpiť na pokračovanie v časopise Slovenka, máte jedinečnú príležitosť stiahnúť si ju TU na Sieťovke.

***

Romana pokrčila nohy vo vani, zatajila dych a zošuchla sa pod hladinu. Cítila, ako sa potí, uväznená v horúcom kúpeli si želala, aby jej skolabovalo srdce. Otvorené oči ju rezali, voda jej zaplavovala uši. Na hladine ako spletené riasy plávali Romanine plavé vlasy.
Spamäti si prešla rozmočeným ryhovaným bruškom ukazováka po dlhej jazve na stehne. Striaslo ju odporom. Je ako červík, zružovená dážďovka, trauma, ktorá jej ničí život.
Z nosa jej unikali bublinky, na hrudi pocítila tlak. Keby sa mi podarilo vytisnúť z tela bolesť, strach a najmä spomienky, priala si. Keby sa rozplynuli ako tie bublinky… Zhodila by som z pliec tú odpornú ťarchu, čo ma gniavi, vyhnala z duše hnus, ktorý ma dusí deň čo deň.
„Znásilnená…“ vydýchla z pľúc posledný vzduch a chvatne sa, lapajúc dych, vynorila.
V kúpeľni stúpala para. Postavila sa a uhýbajúc očami od svojho odrazu vo veľkom zarosenom zrkadle, vystúpila z vane.
Pohľad jej padol na poličku s tabletkami diazepamu zoradenými za sebou ako malé smotanové gombíky na hodvábnej blúzke. Ležia tam od predpoludnia, čakajú, kým naberie dostatok odvahy, aby ich pohltala.
Pristúpila bližšie a mokrou dlaňou zmietla diazepamy na zem.
Videla ho. Už vie, kto to bol. Stretla muža, ktorý ju znásilnil, pošpinil, vryl do nej poníženie, pripravil ju o lásku, priateľov aj spánok, a zanechal jej len tieň trápenia.
„Je čas,“ šepla a zakrútila sa do mäkkej frotírovej osušky.

Prečo práve ja? – PDF

Denník z Guantánama – Príbeh väzňa

Dennik_z_GuantanamaV decembri minulého roka zverejnil Vyšetrovací výbor amerického Senátu pre tajné služby viac ako 500 stranovú správu o činnosti CIA v tajných väzniciach. Ukázalo sa, že agenti pri výsluchoch členov teroristickej skupiny al-Káida používali rôzne brutálne metódy odporujúce medzinárodným dohovorom o dodržiavaní ľudských práv, na ktoré tak radi poukazujú vo zvyšku sveta.

Jedným zo zadržaných je aj Muhammad Walad Saláhí, ktorého väznia od roku 2002 v internačnom tábore v Guantánamo Bay na Kube. Spojené štáty americké ho doteraz neobvinili zo žiadneho zločinu ani previnenia. Napriek tomu, že v marci 2010 prikázal federálny sudca, aby ho prepustili na slobodu, sa americká vláda proti rozhodnutiu odvolala a jeho osud ostáva stále nejasný. Za jeho úplné prepustenie bola spustená medzinárodná petícia.

V roku 2005 Muhammad Walad Saláhí napísal na samotke – v izolovanej chatke v zajateckom tábore Echo na Guantáname 466-stranový rukopis svojej knihy. Písať začal krátko potom, ako mu povolili stretnúť sa s obhajkyňami Nancy Hollanderovou a Sylviou Roycovou z jeho pro bono tímu. Vzhľadom na legislatívne pravidlá platné pre základňu Guantánamo musela každá strana jeho príbehu prejsť schvaľovacím procesom odtajnenia. Napriek jeho očakávaniam celý rukopis založili s poznámkou TAJNÉ do bezpečnostného archívu, ku ktorému majú prístup len osoby s najvyššou previerkou. Boj o jeho verejné publikovanie trval Muhammadovým obhajcom ďalších sedem rokov, pričom konečná odtajnená, no scenzúrovaná verzia sa dostala do redakcie vydavateľstva koncom leta 2013.

Viac

Byl jsem dětský špion – najkontroverznejšia kniha medzinárodného veľtrhu Svět knihy 2013 v Prahe

20130516 az 19  SVET KNIHY Praha   třetí den  foto Kam Varcoller 006Pražské vydavateľstvo Mladá fronta preložilo knihu Bol som detský špión (vydavateľstvo Forza Music) zo slovenského do českého jazyka. Prezentácia sa uskutočnila na medzinárodnom knižnom veľtrhu Svět knihy18.5. 2013, za účasti autora, hlavného hrdinu románu Pavla K., dr. Daniela Povolného z Úradu dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu a produkt managera vydavateľstva MF Davida Pazderu, ktorý prezentáciu aj moderoval.

Po predstavení autora a jeho diela, prišla na rad zaujímavá beseda, v ktorej Daniel Povolný, ako historik kumunistických spravodajských služieb predstavil, ako v 60-ych a 70-ych rokoch fungovala rozviedka a aká bola náplň jej činnosti. K výpovedi Pavla K. bol po celý čas skeptický, pretože nezapadá do vtedajšieho obrazu vojenskej rozviedky. Hlavný hrdina knihy Pavel K. so stoickým pokojom do detailov opísal niektoré situácie, vďaka čomu bolo jasné, že to si človek nemôže vymyslieť, ale musí to prežiť.

Aj tá najväčšia a najsilnejšia ľudská fantázia je totiž ohraničená a čitateľ alebo poslucháč napokon rozozná výmysel od skutočnosti. Vďaka tejto kontroverznosti sa na podujatí, ktoré postupne obsadili návštevníci veľtrhu do poslednej stoličky, vytvorila provokatívna a atraktívna debata.

Autor knihy na záver pripomenul, že to, ak k určitej veci alebo situácii nie sú dôkazy, ešte neznamená, že sa to nestalo. Manažér vydavateľstva sa s vďačnými poslucháčmi rozlúčil so slovami, že kniha Byl jsem dětský špion je najkontroverznejším dielom knižného veľtrhu Svět knihy 2013. Súčasťou besedy boli úryvky z knihy, ktoré príťažlivo prečítala česká herečka.

Ako kniha vznikala prezradil autor v rozhovore s bývalou kolegyňou Dianou Dúhovou, dnes marketingovou riaditeľkou vydavateľstva Evitapress
Viac

Zapečený lilek s parmazánem

1. Čtyři pevné lilky nakrájejte na podélné, půl centimetru silné plátky. Osolte je, vložte do cedníku a nechte hodinu stát. Lilek se tak zbaví případné hořkosti. Po hodině důkladně propláchněte, osušte a na oleji postupně po obou stranách krátce opečte. V kastrůlku ohřejte 400 ml rajčatového pyré (tzv. passata), osolené, opepřené a s pár nasekanými lístky bazalky.

2. Troubu předehřejte na 180 stupňů. Rozetřete na dno pekáčku trochu rajčatového pyré a pokryjte vrstvou lilkových plátků. Posypte trochou strouhaného parmazánu, přidejte několik plátků mozzarelly, polijte částí ze 2 rozšlehaných vajec. Tímto způsobem pokračujte ve vrstvení. Poklaďte kousky másla a pečte 35-40 minut.

TIP: Tento lilkový nákyp chutná nejen teplý, ale i studený. Vybírejte si lilky mladší a pevnější, nejsou tak hořké a nemají nepříjemně velká semínka.

lilek

Jaro Filip: Vodca či Osobnosť? (archív)

filipDenne sa zasypávame mailami o tom, kto by mal byť vodcom opozície, kokceme tu čosi o tom, že treba nájsť pendant k Mečiarovi a jeho charizme. Neviem v čom tkvie podstata Mečiarovej charizmy, ale nadobúdam dojem, že rovnako charizmatický by mohol byť aj telegrafný stĺp, ktorý ukážeš priemernemu Slovákovi a povieš magické slová: Toto je tvoj vodca!

A priemerný Slovak potrebuje Vodcu, potrebuje niekoho, za koho sa môže skryť, hodiť na neho svoje problémy a ich riešenia. Nevadí, že ich Vodca nevyrieši, stači, keď sľúbi ich vyriešenie.

Povedzme si však ešte krutejšiu pravdu o priemernom Slovákovi:
Slovak od Vodcu ani riešenie svojich problémov nečaká……preto ho Vodca ani nemôže nikdy sklamať. Slovák totiž veľmi dobre vie, koho si za Vodcu vybral…..človeka rovnako neschopného ako on sám. Preto sa aj často dostavuje slovenský efekt….nadávať na Vodcu, rozprávať o ňom vtipy, ísť na program, kde si z Vodcu robia riť a vzapätí na to ho zase zvoliť. Večný kolobeh Slovákov v prírode….

Viac

Séria článkov zo Sieťovky sa dostala do finále Novinárskej ceny!

header_2012Hoci by nadpis v nebulvárnom článku nemal mať výkričník, tentokrát musíme urobiť výnimku, lebo ide o o prelomovú udalosť.
Séria článkov Predvolebné minútky od Danka Berana je nominovaná na Novinársku cenu 2012, v kategórii najlepší článok publikovaný na blogu.
Po tom ako bola vlani udelená Cena Google za inovatívnu občiansku online žurnalistiku, sa tak blogy opäť vrátili medzi oceňované kategórie, kde figurovali od roku 2006.

Dalšie nominácie získali
Radovan Bránik – séria Otroctvo v uliciach Bratislavy, blog.sme.sk
Jana Shemesh – Séria článkov o boji s rakovinou a o živote na onkológii, blog.sme.sk
Mário Laššo – Ponožka hodila šestku, blog.sme.sk

O zložení finálnej štvorky rozhodla odborná porota.
Libor Stejskal, editor blogov, Aktualně.cz, ČR
Miloš Čermák, týždenník Ekonomia , ČR
Kristián Klíma, analytik IBM, predtým WBP online, BBC, Žurnál

Kto sa stal víťazom v jednotlivých kategóriách sa dozvieme v utorok 23. apríla 2013 v bratislavskom KC Dunaj na odovzdávaní novinárských cien. Vyhlásenia sa zúčastní silný team autorov Sieťovky, ktorý vám prinesie reportáž so slávnostného večera.

Ďakujeme všetkým za priazeň, ktorá nás teší a zaväzuje zároveň.

Za redakciu Sieťovky
Róbert Dyda