Ježiškovci

Jan Werich o náboženstve a fanatizme: „Je to nedostatok statočnosti, strach prijímať svet v jeho zložitosti, cesta k zjednodušeniu života a útek pred zodpovednosťou, ktorú človek prijíma tým, že neustále rozmýšľa a neustále sa rozhoduje“.

Neviem, či Ratzi tajne vyhlásil ďalšiu križiacku výpravu smerom na Hronský Beňadik, ale na Slovensku akoby sa vrece roztrhlo s katolíckou propagandou. Noviny a internet sú plné pánbožkových kravičiek v najrôznejších baleniach. Blogujú kňazi, mníšky, profesori cirkevného práva* i požehnaní laici, farári a biskupi dávajú verejné vyhlásenia o politike, prezidentskí kandidáti sa deklarujú ako kresťania, len taký hukot.

(*Viete niekto, čo je to cirkevné právo? To je nejaké iné než to, ktoré platí na Slovensku? A ak áno, majú svoje právo aj šachisti alebo záhradkári? A vôbec, „univerzita“, kde by sa „študovala“ výroba kameňa mudrcov alebo veštenie z kávy, nepríde vám to čudné?)

Časopisy, ktoré podľa vlastných vyhlásení nemajú nič spoločné s bulvárom, uverejňujú série článkov o zjaveniach panenky Márie a „vedecké“ pojednania o márnotratných synoch z biblie či trojici božej. Politici navrhujú výhradu svedomia, zmluvu s rozprávkovým kráľovstvom alebo zmenu ústavy na základe príkazu o milovaní a množení, blogeri navrhujú zmenu trestného zákona podľa posledného súdu. Sníva sa mi to? Čo bude ďalej – architektúra sa bude prednášať podľa rozprávky o medovníkovom domčeku, štátny rozpočet sa upraví podľa Soľ nad zlato a slobodný prístup k informáciám podľa vesmírnych ľudí Iva Bendu?

Neviem pochopiť, že v 21. storočí niekto napíše úplne vážne vedeckú štúdiu a v nej samé takéto veci: „Bez opory vo Svätej Trojici, ostáva len chaotický svet, zakotvený v umelom a abstraktnom systéme.“ Miliardy ľudí, ktorí nikdy nepočuli o nejakej trojici, sú proste v chaose. Ak by som tomuto „vedcovi“ povedal, že srbskí cigáni veria tomu, že keď sa tekvica nechá 10 dní nestrážená voľne na vzduchu, začne vydávať divné zvuky a zmení sa na upíra, iste by sa zabával na ľuďoch, ktorí veria primitívnym poverám. Ale chodenie po vode, vstávanie z mŕtvych, anjeli a archanjeli spolu s trojicou, to je niečo úplne iné. Na tom sa dá postaviť celá spoločnosť, nie na tekvici.

Nemusíme si vysvetľovať, že miera nášho poznania, napriek všetkému vedeckému pokroku, je obmedzená. Javov a vecí, ktoré si nevieme našim obmedzeným poznaním vysvetliť je viac než dosť, dokonca i indikácií na to, že sú sily a energie, o ktorých nič nevieme. Problém však je, že väčšina ľudí pri pomyslení na takéto prázdno cíti neistotu čí úzkosť.

Toto prázdno sa najusilovnejšie a s najlepšími výsledkami snažia už veľmi dlho zaplniť náboženstvá. Podľa mňa zbytočne, pretože „nevieme“ prípadne „niektoré veci nebudeme vedieť nikdy“ sú úplne legitímne a prijateľné opovede a umožňujú nám prípadne aj veriť, že je niečo mimo ľudské zmysly, čo nijako nevieme obsiahnuť.

Nahradzovať „neviem“ poverami, mytológiou a rozprávkami je nepotrebné a nebezpečné. Mozog prestáva pracovať, človek sa dostáva do submisívnej polohy jednak k idolu a jednak k jeho distribútorom. Ponára sa hlbšie a hlbšie do nezmyselných rituálov, ktoré sú bez kontextu tradície úplne nezmyselné. (Celibát, obriezka, kóšer strava, nepodávanie ruky ženám, zahaľovanie… nebudem pokračovať.) Prestáva robiť vlastné rozhodnutia, pretože „je to vôľa božia“, „tak káže Písmo (Korán, Tóra…)“, „pán farár v nedeľu povedali“, „je to dohoda medzi Slovenskom a Vatikánom“. Pohodlné a nenáročné.

A tak sa to všetkým farárom, prepoštom, prelátom, kaplánom, biskupom, arcibiskupom, kardinálom, poľným kurátom a generálnym tajomníkom páči. V mene Ježišovom sa dá čokoľvek. Prosiť o vyliečenie, žehnať fašistickým zbraniam, meniť ústavu a zákony, nakazovať ovečkám koho treba voliť… a ovečky ani nenapadne, že Ježiško by prípadne mohol byť vymyslená rozprávka a že podobných (dokonca miestami na nerozonanie) rozprávok bolo dosť veľa. Táto téma ja taká citlivá, že sa o nej ani nediskutuje, lebo otázky, ktoré sa vynoria, rušia dvetisíc rokov pracne modelovanú konštrukciu na ovládanie ovečiek. Tie su medzitým také zblbnuté, že za svoje oblbovanie dokonca udatne bojujú proti ľuďom, ktorí sú o niečo ochotnejší rozmýšľať a klásť otázky. Napríklad takú, že prečo sa kľúčové prvky Ježišovho životopisu objavujú v mnohých iných, starších mytologických príbehoch…

Ovečky namiesto hľadania a premýšľania bojujú. Napríklad proti tomu, že morálka by mohla byť výsledkom spoločenského konsenzu, prípadne vrodená a nie niečím, čo nám káže kristuspán a jeho rozprávková družina. Biskup a pápež povedali, že to nejde a basta.

A pritom dobrotivá cirkev mení morálku v jednom kuse, nehovoriac o tom, že sa ňou sama nemá úmysel riadiť. Riadi sa úplne svetskými princípmi – robí to, čo je dobré pre ňu. Za tých dvetisíc rokov sa zmenilo všeličo. To, čomu pôvodne nikto neveril ako skutočnému príbehu, sa začalo prezentovať ako história. Ježišove prikázania a podobenstvá sa citujú podľa toho ako sa to hodí. Keď niekto pripomenie hodnostárom ucho ihly a príkaz chudoby ako predpokladu vstupu do kráľovstva nebeského, tak namiesto zrušenia vatikánskej banky či prípadne darovania biskupskej berly bezdomovcom sa dočkáme vedeckého rozboru evanjelia s poukázaním na symboliku, nemožnosť doslovného výkladu a zmenené podmienky.

Homosexualita je nesprávna, pretože tak vraví biblia. Ale že sa o tom píše v úplne aburdnom kontexte, medzi trestom smrti pre tých, čo pracujú cez sviatok a vylúčením z cirkvi tých, čo nosia okuliare, to sa už necituje. Len to, čo sa hodí.

Na jednej strane nám propagandisti boží (prečo majú všetci ako priezviská zdrobnelinky? Palko, Mikloško, Minárik…) vysvetlia, že božie zákony sú nad svetskými a rozčúlia sa, keď sa bývalí komunisti derú do prvého radu v kostole. Keď pápež vyznamená bojovníka proti náboženstvu a bezcharakterného komunistického lumpa Schustera, božie zákony a morálka na chvíľku prestávajú platiť a konsenzuje sa.

Mimochodom, čo sa týka plaču katolíckych politikov nad demografickou katastrofou a jej riešením pomocou modifikácie volebného zákona, mám oveľa jednoduchšie riešenie – treba zrušiť celibát a dovoliť kléru aby sa miloval a množil, ako biblia káže. Takto je zaručené nielen veľké množenie, ale aj konfesionálna príslušnosť nových ovečiek. (Samozrejme, to všetko v prípade, že výskumy o vysokom percente homosexuálov medzi klérom sú všetky úplne falošné.)

Sú aj iné prekvapenia. Viete čo je Crimen Sollicitationis? Vyhláška pre biskupov, vydaná tajne v roku 1962, kde sa pod trestom exkomunikácie nariaďuje utajovať a nezverejňovať sexuálne zločiny, ktorých sa dopustia kňazi, menovite homosexualita, znásilňovanie detí a beštialita. Poviete si – ale veď to už je takmer pol storočia, za ten čas sa všeličo zmenilo, máme nového pápeža… To je pravda. Tento nový pápež neváhal a v roku 2001, ešte ako kardinál, obnovil platnosť vyhlášky a zdôraznil, že všetky podobné svinstvá sa nesmú ohlasovať nikomu, len jemu. Keď sa to prevalilo, tak začalo naprávanie škôd a zdôrazňovanie, že to nemá znamenať vyhýbanie sa oficiálnym postupom, len veľmi, ale veľmi dôkladné utajenie cirkevného vyšetrovania v snahe pomôcť obetiam.

http://www.advancedchristianity.com/Pages/CBS/CBS.htm

(tu je dokonca k nahliadnutiu aj pôvodný dokument)

http://clintjcl.wordpress.com/2006/11/29/catholic-molesters-sex-crimes-and-the-vatican-cbc-2006/

http://radicalfilms.co.uk/2008/02/12/crimen-sollicitationis-sex-crimes-and-the-vatican-bbc-panorama-series/

Je na zamyslenie, prečo si cirkev myslí, že je kompetentná tieto zločiny vyšetrovať, keď sú na to riadne ustanovené orgány. A sám Ježiško povedal, že treba rozlišovať medzi svetskými a božími záležitosťami (Mt 22,21 Mk 12,17 Lk 20,25).

Milé ovečky, skôr než sa začnete rozčuľovať nad tým, že zase nejaký ateista ohovára, použite Google. (Výskumy o homosexualite robili väčšinou samotní katolícki duchovní. A prípadov pedofílie – len tých, ktoré sa nepodarilo utajiť – je neúrekom.) Stretol som za svoj život príliš veľa detí, dnes už dospelých, do smrti traumatizovaných, ktorým rodičia zakázali čokoľvek hovoriť, „aby nebola hanba“ a „aj tak ti to nikto neuverí“.

Prečo by sme mali priznať, že celibát je nezmysel, že katolícka cirkev je vysoko homosexuálna a že znásilňovanie detí nie je vôbec zvláštnosťou? Radšej budeme falošne a pokrytecky odsudzovať „zvrátenosti“ a zatajovať ich páchanie pod vlastnou strechou. Prečo nebojuje panna Tutková proti utajovaniu zločinov páchaných na ozajstných žijúcich deťoch a nie na spermiách? Ľahké: už komunisti vedeli, čo je odpútavacia akcia – Angelika bola v telke v nedeľu dopoludnia, aby veriaci ostali doma.

Opäť Werich: „Je známo, že na světě není nic snadnější než umravňovat. Proto také největší prasáci zavádějí nejpřísnější mravnostní cenzuru.“

Vážne, nie je už načase začať rozmýšľať a rozpustiť celý spolok? Kostoly by sa dali skvele použiť na najrozličnejšie komunitné stretnutia, napríklad všetkých ľudí, ktorí by sa mohli mať radi aj bez ohľadu na to, že to prikázal Dedo Mráz či nejaká iná rozprávková bytosť. Čas a energia, ktorú všelijakí blogujúci sluhovia boží a zachladené panny používajú na nezmyselnú propagandu, by sa dal venovať opatere chorých. Peniaze na prolife kampane a evanjelizáciu domorodcov by sa dali venovať ozajstným, žijúcim chudobným a nezamestnaným. Majetky cirkvi rozdať podľa ježiškovho receptu. Nezakladať pestrú paletu kresťanských strán, ale nemocnice a sirotince. Namiesto prísneho utajovania zločinov priznať, že ten nápad s celibátom bol pekná blbosť a vekovú hranicu pre miništrantov zvýšiť na 35. (Ja viem, že to je celé naivné, ale snažím sa aspoň naznačiť…)

Chudák na kríži si svoje odtrpel, ale to, čo sa vystavalo na skale, prinieslo okrem nedostatočného množstva pozitívnych udalostí 2000 rokov oblbovania, pretvárky, pseudomorálky, brania božieho mena nadarmo, zabíjania, smilnenia, žiadania majetku blížneho svojho a ostatných tažkých i akýchkoľvek hriechov. Čo keby sme sa teraz experimentálne všetci spoľahli na prirodzenú ľudskú morálku a svedomie, prípadne dokonca aj na ten nešťastný spoločenský konsenzus – bez posmrtných trestov a predsmrtných odpustkov a pomazaní? Nebola by šanca aspoň na náznak „kráľovstva božieho“ na zemi?

Bohumil Plch

Bohumil Plch - počet článkov 1 .

Diskutovať môžete len cez facebook profil

x komentované

Powered by Facebook Comments

Read 144 comments

 1. Ako cirkev vstupuje do politiky ? Asi prostrednictvom veriacich, ktori ju tvoria (tu cirkev)…ti su totiz nositelmi nejakeho (sveto)nazoru, ktory byva (väcsinou) odlisny od inych…
  Az potom veriaci „v politike“ moze politiku aj tvorit a ovplyvnovat – takze ak „upieras cirkvi pravo vstupovat do politiky“, upieras toto pravo cca 60% veriacich – zda sa ti to normalne ? Zrejme potvrdis, ze zabijat (len tak hala-bala) je nemoralne a je to aj proti tvojmu svedomiu; potom prides do politiky a podpises sa pod navrh zakona povolujuceho nosit zbran a strielat na vsetko, co sa hybe, takze si odhodil jednu zo svojich zasad—–maju teda veriaci pri vstupe do politiky odhodit svoje krestanske presvedcenie len preto, aby v nej byt mohli a vyhoveli tvojmu modelu neovplyvnovania politiky cirkvou ?!?!?!?!
  ZAPAMATAJ SI: jednotlivy veriaci nie je Cirkev, ale MA NAROK na to, co mu ty upieras – ak to tak nie je, vyjadruj sa jasnejsie. A tu lzivost radsej vynechaj – tej mas vo svojom clanku vyse prava.

 2. skusil si uz niekedy uvazovat aj tym smerom, ze ak niecomu nerozumies, moze to byt aj chyba v prijimaci, nie vo vysielaci? ze niektorym ludom sa jednoducho neda nic vysvetlit, lebo ich prah vnimania je znizeny?

  aby som teda nepouzival nezrozumitelne metafory – ak niekto niecomu nerozumie, moze to byt aj preto, ze je blby.

 3. autor nezvolil patetickou ani kazatelskou polohu, proto jeho (podle meho nazoru primereny) sakrasmus budi nevoli ctenaru organizovanych v ramci sve viry v cirkevnich institucich. a to je myslim podstata clanku: nejde o viru jako takovou, to je jiste osobni vec kazdeho cloveka. jde o instituci. ta se vice ci mene vzdy snazi mit podil na sprave cele spolecnosti, nebot pro ekonomicky zapojenou instituci je to zadouci i vyhodne. kde je pak hranice mezi hlasanim principu a politikou? starenka chodici cely zivot poctive do kostela a vydelavajici si na obzivu svou i sve rodiny, ma stezi i tu nejmensi predstavu, co a jak dela cirkevni vrchnost nadrizena jejimu zivemu kazateli prave pravdy. takova zena je proste jen cilovym objektem pusobeni dane instituce, jako je rovnez – a kazdy jiny clovek take – cilovym objektem pusobeni jine politicke reklamy, a samozrejme komercni reklamy. copak je spatneho na tom, ze rekneme, ze o tom vime a ze nam to neni prijemne?

 4. Vy mate naozaj problem s chapanim. Vatikanska zmluva je zmluva na urovni statov, ktora zabezpecuje specialne privilegia pre RKC vynucovane statnym nasilim. Napriklad dane, z ktorych sa plati aj cirkev na Slovensku.
  To nie je otravovanie a vnucovanie svojho nazoru?

 5. Teoria relativity sa na rozdiel od tych vasich halucinacii da testovat experimentami v realite. Ani nou zaoberajuci sa vedci jej vsak neveria ako nabozenstvu a snazia sa ju spochybnovat novymi teoriami a vyvratit dokazmi z reality. Nehovoriac, ze im moze byt srdecne jedno, ci v to kdekto veri alebo nie na rozdiel od nabozenskych zblblikov, ktori silou mocou potrebuju o tych somarinach presviedcat kazdeho. Preco asi?

 6. Vy ste teda inteligent, len co je pravda. Stat vynucuje nasilim dane od obcanov (aj tych neveriacich) na financovanie cinnosti cirkvi, cize aj na sirenie cirkevnych nazorov a na zaklade nazoru cirkve a tych krestanov, ktori toto nasilne financovanie od statu vylobovali. To nie je otravovanie? Uz ste poculi o odluke cirkvi od statu, o ktorej volakedy basnila aj cirkev? Ste teraz organizaciou, ktora sa prizivuje na nasili proti nevinnym. Jezisko by sa z vas poblval, keby existoval.

 7. Napriklad taki ako si ty, ktori halucinuju o panbozkovi, zmrtvychvstani, jeziskovi porodenom pannou, posmrtnom zivote a vsetkych tych nepodarenych rozpravkach bez toho, aby sa ich doveryhodnost dala nejako testovat v realite. Iba zblblik to moze porovnavat s teoriou relativity, ktora je v realite testovatelna testovatelna.
  Zobudte sa! Stredovek sa uz davno skoncil.

 8. Aj Pascal, Marconi a Einstein halucinovali ? Alebo zo sucasnikov (nasich) Martin Mojzis ci Julius Krempasky ?! A to su inaksie kapacity ako ty….Ja halucinacie nepotrebujem :-), koniec stredoveku ti je dobry len nato, aby si ho pripominal – takze na zaver ti mozem len odporucat, aby si pockal na tu smrt – potom zistis, co dalej….alebo ci to boli rozpravky 🙂 Ak boli, nic som nestratil – ale ak neboli, TY si stratil vsetko.

 9. ja o voze, ty o koze 🙂 Hovoril som o vztahu STAT-STAT, a ty sem pleties STAT-OBCAN…takze znova: ako nam to ten Vatikan nanuti(l) nazor ? Ocenim rozumnu odpoved, takze nemusis byt prave pravnik, aby si zabodoval – ale nie zmienkou o inteligencii. Otravovanie podla mna je nieco ine, ale asi nemas dost dalsich starosti, tak sa vybijas nad Vatikanskou zmluvou. Co tak obratit pozornost napr. na srotovne – tam stat neprispieva z tvojich dani na auta inym ? To ta netrapi ? 🙂

 10. ROCKY: …neomylny nie je nikto, ani ti, co su clenmi Cirkvi ci cirkvi – ale nevalal by som vsetko zle z minulosti na zveladovanie a zväcsovanie majetkov. A ked zle je snad vyvazene aj niecim dobrym, to nehodno spomenut ?…. a na margo uplne prvej vety: dokazes definovat (pre Cirkev) potrebneho cloveka ? Co ak potrebuje kazdeho – aj takeho, co sa nevie/nechce zaradit nikam?

 11. zabudli ste, ze viera nie je len katolicizmus.urcite si nebudete tak isto zastavat ludi, co bojuju v duchu islamu a zabijaju ludi len pre to, v co veria oni. to je tiez viera. asi nebudete taki tolerantni k hinduizmu a budhizmu, judaizmu, pretoze ti ludia veria v ine veci ako vy.chapem, ze na slovensku je cca 90 % katolikov, ale je povrchne a pokrytecke diskriminovat ine nabozenstva, kedze ste veriaci clovek.kazdy ma pravo verit v to, co je presvedceny, ale ja si nebudem klamat, ze ked budem robit cely zivot dobro, tak to iste sa mi vrati. to su naozaj nerealne rozpravky. nehovorim, ze viera je zla, urcite z nej vychadzaju pravidla, ktore su dobre, ale takisto, ako zakony, ludia ich porusuju a robia si, co im vyhovuje.takze ci verite v boha, alebo v seba sameho, ked chcete byt dobry clovek, je to jedno. dolezite je mat svoje vlastne zasady.len si myslim, ze slabi ludia potrebuju, aby im tie zasady niekto urcil a vzdelani inteligentni ludia si vedia tie zasady sami uvedomit.

 12. presne tak. ludia si nechcu priznat, ze nabozenstvo je len prostriedok na masove ovladanie ludi. a ti, co s nim manipuluju ho vyuzivaju iba v svoj prospech.tak to bolo od vzniku ludstva az po dnes, je zaujimave, ze viera sa tak dlho udrzala.asi prave preto, ze je velmi vyhodna pre urcitu skupinu ludi

Comments are closed.