Bazén (pre neplavcov)

V r. 1938 sa začala hitlerovská okupácia Petržalky a tak Bratislava prišla o obľúbené Lido. Napriek vojnovému času, v pokojnom meste začalo obyvateľom kúpalisko chýbať. Preto sa magistrát rozhodol, že vybuduje nové. Dodnes sa v ňom ale nikto neokúpal.

Rekreačný areál pod hradom, nad nábrežím pri ústí tunelu, mal byť veľkolepý projekt. Okrem troch bazénov, skokanskej veže, šatní a plochy na slnenie, tu chceli postaviť aj malú rehabilačnú kliniku a výletnú reštauráciu. Voda sa mala čerpať z Dunaja, do bazénov mala stekať umelým vodopádom po skale blízkeho bývalého kameňolomu, na ktorej by sa ohrievala slnečnou energiou. Mala to byt moderná a ekologicka stavba pre 2.500 návštevníkov.

Práce sa začali v r. 1941. Vzhľadom na zložité geologické podmienky to bola náročná výstavba. Keď sa raz bager prepadol do takmer trojmetrovej hĺbky a objavili sa podzemné priestory, plánovaná hĺbka olympijského bazéna bola zmenená z 5 na 2,5 m a práce boli niekoľkokrát prerušované až zastavené. Posledná etapa, s opätovnou prestávkou, prebehla v rokoch 1952 až 1968, keď jediný dobudovaný bazén skúšobne napustili vodou. Vyskytol sa však obrovský únik a bazén, cca 1.000 m³, vytiekol behom troch dní. Od projektu kúpaliska sa vtedy definitívne odstúpilo. Časom sa riešilo alternatívne využitie dostavaného objektu, v happeningovom bazéne sa koncertovalo a hralo divadlo, miesto sa stalo kultovým. Areál však časom zchátral a časť bazénu pohltila vegetácia. Dnes je majiteľom pozemku finančná skupina, ktorá vypísala architektonickú súťaž na riešenie priestoru. Zatiaľ nie je jasné, čo na tom mieste bude stáť.

Nedávno som sa tam bol pozrieť. Tá kombinácii jarnej divočiny s graffiti na stenách bazéna tvorila úžasnú scenériu. Takú hippies. Pripomínala mi dobu, keď som tam, ako mladý chuliš, chodil s kamošmi. V tom priestore som sa však cítil akosi zvláštne, čosi nepoznané sa ma dotýkalo. Ako sa vraví, niečo bolo v lufte. To tajomné prázdno sa mi odhalilo až neskôr.

… kedysi záhadný vynálezca Johann Kempelen vymyslel akýsi časostroj, podzemnú sústavu, v ktorej sa malo vchádzať do iných časových reálií. Ten časostroj vraj potom ožil až náhodou, keď sa vedľa seba ocitli bazén, dopravný tunel a tajné šachty systému dopravy vody na hrad. Vzniklo tak čosi nebezpečné a to malo byť dôvodom na ukončenie prác na bazéne. A čosi tajomné, v blízkej Machovej vile, strážila aj komunistická tajná polícia Karola Bacílka. Od toho času, kedy sa na bazéne zase nepracovalo, sa hovorí ako o Bacílkovom bazéne…

Je to magický bazén. Aj keď je pre neplavcov. A ja plávať viem.

TAJOMSTVO JEDNÉHO BAZÉNA (film)

[nggallery id=7]

Roman Brna

Roman Brna - počet článkov 4 .

Diskutovať môžete len cez facebook profil

x komentované

Powered by Facebook Comments

Read 6 comments

  1. Toto je nadhera. Myticka Bratilava je oproti mystickej Prahe dokonale pochovana v prachu starych zrucanin. Je uzasne v dozvediet sa (a navyse v mojom veku 🙂 ze aj ta moderna Bratislava mesto mladych, ma taketo uzasne tajomstva. Priam si to pyta poviedkove spracovanie. Dakujem.

  2. Ďakujem, hltala som toto popísané mystické neznámo :-). Tak výborne napísané, že si to prečítam viackrát. Kombinácia neznámeho, tajomna a výborného písania…

  3. Ešte doplním môj dojem z fotofilmu – bola by som za to, aby sa súčasný stav uchoval. Pôsobí to na mňa ako krásne dielo času, ktoré nebolo ničím a nikým cenzúrované, či už bola autorom príroda alebo mládež alebo samotný čas… 🙂

  4. Tvoja požiadavka bola splnená skôr než si ju vyslovil. V knihe V. Klimáčka Naďa má čas. Stojí za prečítanie. Dozvieš sa niečo o skutočnej aj alternatívnej histórii tohto záhadného miesta a napríklad aj to ako funguje stroj času poháňaný vodou z bazéna ;-).

Comments are closed.