Heloise a Pierre Abélard – najväčšia láska stredoveku

heloise2
Často sa v rôznych článkoch naďabím na už priam ustálené slovné spojenie „najväčšia láska všetkých čias“. Tak pri tom dumám, čím sa to akože meria. Počtom ľúbostných listov, písomných zmienení, detí, alebo tragicky vyhasnutých životov v dôsledku žiaľu? Tak či onak, sú príbehy, pri ktorých mi, najmä v dnešnom expresnom svete, padá sánka a hoci nechcem skončiť osudom ani jedného z páru, na mojom obdive to nič nemení. Niekto raz riekol, že zakázané ovocie chutí najlepšie. Lebo si ho vychutnáte krátko, ale intenzívne a musíte oň bojovať proti náletom nepriaznivcov. Taká bola aj láska medzi Heloise a francúzskym filozofom Pierrom Abélardom.

Pierre Abélard bol jedným z najväčších francúzskych racionalistických mysliteľov 12. storočia. Jeho názory boli často kontroverzné a stretli sa s negatívnym ohlasom (elitnej) verejnosti, preto bol opakovane obviňovaný z kacírstva. Celý život holdoval raciu a pocity boli preňho vedľajšie. Až keď zrazu do jeho života nevstúpila osudová žena.

Heloise (1101-1164) bola neter parížskeho kanonika z Notre-Dame, Fulberta. Heloise bola už ako dievča známa svojou nesmiernou bystrosťou a šikovnosťou. Históriu a filozofiu mala v malíčku a ovládala latinčinu, hebrejčinu, aj gréčtinu.V tom čase bolo nevídaným javom, aby bola jedna žena natoľko vzdelaná. Popri tom sa mohla popýšiť veľkou krásou, za ktorou plesalo nejedno mužské oko. Abélard sa o tejto učenej dáme dozvedel a túžil ju spoznať. Za kurióznych okolností sa nasťahoval priamo do domu jej strýka. Chcel byť jej učiteľom, ale vyhovoril sa na to, že v jeho dome by sa na učenie nevedel dobre sústrediť. Tak sa teda uvelebil v ich dome a ani 20-ročný vekový rozdiel im nebránil v tom, aby spolu začali potajme tvoriť pár. Tajnosti im dlho nevydržali. O pomere sa dozvedel strýko Heloise a spokojný teda dva razy nebol. Milenci si dali na čas zbohom, ale v tom čase zistili, že Heloise je v očakávaní spoločného potomka.

Nahnevaného strýka prosil Abélard o odpustenie a naliehal naňho, aby požehnal v žiadosti o ruku jeho netere. Naliehať musel aj na Heloise, ktorá si ho vziať nechcela, vedela totiž, že sobášom si chce zaistiť stabilnú reputáciu filozofa, ktorá by nemanželským dieťaťom ešte viac utrpela ako v časoch, keď ho obviňovali z kacírstva. Napokon sa vzali a syna Astrolaba nechali na starosť filozofovej sestre. Ich vzťah však vyústil v tragédiu. Nie však na spôsob Romea a Júlie.

Obaja s vervou pokračovali v šírení múdrosti a vyznávaní svojej lásky najmä prostredníctvom ľúbostných listov. O to viac, keď vyšli najavo okolnosti ich sobáša a Heloise vstúpila do kláštora a stala sa mníškou. Ich listy boli aj odrazom patriarchálnej doby zvieranej náboženskými dogmami, v ktorej žili, a ktorá nepriala ženám a už vôbec nie takejto láske. Neprial im ani strýko, o ktorom sa hovorí, že z nenávisti Abélarda pripravil o to najmužskejšie. Au. Po tejto bolestivej udalosti sa Abélard stal mníchom. V listoch si naďalej vymieňalo vášnivé a argumenty a vzájomné obviňovanie z udalostí, ktoré sa ich búrlivou láskou spustili. Heloise ho však nesmierne podporovala v jeho filozofickom učení. Zlé jazyky a písomnosti tvrdia, že Abélard nikdy skutočne nemiloval Heloise, len po nej fyzicky túžil. Ako to skutočne bolo, vedeli len milenci a z úryvkov listov, ktoré som čítala, zlým jazykom neverím.

Jestliže tedy chceš, abych se déle netrápil, nikoliv aby ses mi vůbec líbila odlož tyto nářky. Neboť s nimi se mi nemůžeš líbit, ba ani dosáhnout se mnou blaženosti. Sneseš-li pak abych kráčel bez tebe, když sama přiznáváš, že mne chceš následovat třeba až do pekel? Obrať se k samému náboženství o pomoc, aby ses ode mne, který – jak věříš – kráčí k Bohu, neoddělila.
Abélard a Heloisa – Dopisy utrpení a lásky

heloise1

Obaja umierajú v rozdielnych časoch a na rozdielnych miestach. Jedni hovoria, že sa po smrti opäť stretli a sú pochovaní spolu v jednej hrobke na parížskom cintoríne Père-Lachaise, iné zdroje uvádzajú, že o hrobe Heloise sa nevie. V každom prípade, ich príbeh je obdivuhodnou a smutnou výpoveďou o dobre, ktorá nepriala skutočným citom, ale ktorá ani ruka v ruke s nepriaznivými okolnosťami a (fyzickými) bariérami nezabránila dvom pretrvať v láske až do samého konca.

 

Diskutovať môžete len cez facebook profil

x komentované

Powered by Facebook Comments

Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s používaním cookie. viac info

Na účely prispôsobenia obsahu a reklám, poskytovania funkcií sociálnych médií a analýzy návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy.

Zavrieť