Zapisky z cesty po Amerike I.

(Dusan Apfel)

"Tak si uzi a davaj na seba pozor" povedala Maruska a na rozlucku ma tuho objala. Rosto stal povedla a cakal az na neho pride rad, povedat niekolko slov na rozlucku. Nakoniec vsak iba natiahol ruku, mocne mi stisol moju a potom ma potlapkal po pleci. Medzi zuby vsak precedil: "Bud opatrny".Maly Rostik a Martinka mi tiez zamavali z okna a zazelali vsetko dobre na mojej puti.
Nasadol som do vyhriateho auta, zavrel dvere, zaradil overdrive a naposledy zamaval mojim priatelom a stlacil plynovy pedal.
Bolo 5 hodin poobede a pisal sa 31.December.1992. Zacala moja dovolenka o ktorej som nevedel, kedy a kde skonci.Zacal sa plnit jeden z mojich velkych snov - cestovat po svete.
Prefrcal som mesteckom Kitchener,kde som byval a kde tiez byvali moji priatelia, a ked som sa dostal na dialnicu oznacenu ako 401, zaradil som sa medzi niekolko aut, ktore sa tak isto ponahlali za svojim cielom.Cestou som minal vianocne vyzdobene rodinne domky,stromy ovesane farebnymi svetielkami, semtam zasnezene polia a po hodine a pol som prisiel na canadsko-americke hranice na Niagara Falls.Odbavenie prebehlo hladko a bez problemov a  kolesa auta zacali odkrajovat dalsie kilometre.
Moj prvy ciel - Florida.
Vzdialenost medzi Kitchenerom a hranicemi Floridy je asi 2000km a z toho dovodu som si cestu rozdelil na niekolko etap.Mal som vela casu. nikde som sa neponahlal a mojim hlavnym cielom bolo - vidiet co najviac.Cesta statom New York prebiehala dobre, az na to ze stale prsalo a blizo hranic so statom Pensylvania som narazil na suvisly a velmi dlhy usek,kde bola hmla. Takze po zastaveni na prvej Rest arei mal som na tachometri o 750 km viac.Vybavenie, ktore som mal v aute mi umoznovalo, vsetok konfort cestovatela.Osobna hygiena, varenie, pohodlne spanie.Najhlavnejsim vybavenim bola vsak video kamera.ktoru som sa chystal natacat vsetko pekne i nepekne, co na svojich cestach uvidim. Po pohodlenej noci, rano o pol osmej som sa vydal na dalsiu etapu, ktora viedla cez staty Pensylvania, West Virginia,Virginia North a South Carolina. Krajina mi pripominala stredne Slovensko.Hornata zem, mnozstvo kopcov,sem tam maly usek rovinky a zase kopce.V podstate prekrasne prekrasne prirodne partie.A zas sa priblizil vecer a bol cas si pohladat nejake miesto na spanie. Totiz auto som mal vybavene aj postelou, takze som nemusel utracat peniaze za motely a hotely.Ked mi  na tachometri rucicka ukazala, ze som presiel 990 km, nasiel som dalsiu rest areu, ktorych je v Amerike pozdlz dialnic strasne vela.Na kazdej rest arei je samozrejmostou  domcek s plne vybavenym hygienickym zariadenim, kde sa mozno umyt ,oholit a na niektorych su aj sprchy.Dalsim vybavenim su automaty na kavu,rozne sandviche,keksy,cukriky a rozne druhy osviezujucich napojov.Co ma vsak obzvlast potesilo, bola mala spotreba benzinu.Na plnu nadrz,moj Blue Horse,tak som totiz pomenoval moj Dodge Ram van,presiel vyse 800km.To bola jasna znamka toho, ze vela penazi neminiem na benzin.Nadrz mojho auta mala 56litrov, takze velmi slusny vykon.
Skoro rano,2.januara som vyrazil na dalsiu cestu - smer Jacksonville,Florida. Asi po hodine jazdy,pocas ktorej fauna krajiny zacala pripominat tropicke oblasti,som dosiahol hranice Floridy.Oznamila mi to obrovska tabula na okraji cesty.Okna v aute boli otvorene a do syta som dychal teply floridsky vzduch.Pretoze zaklad kazdeho cestovatela je informovanost,v kazdom state som sa zastavil v Informacnom stredisku, kde som sa bohate zasoboval roznymi informacnymi letakmi, kde navstevnika podrobne informuju o turistickych a zaujimavych atrakcia v tom-ktorom state. To iste som spravil aj vo floridskom informacnom stredisku, kde na dovazok kazdy z navstevnikov ma moznost vypit si pravy a cerstvy floridsky pomarancovy juice. Po dokladnom prezreti vsetkych map,letakov a konfrontovani s informaciami, ktore som mal od priatelov, rozhodol som sa Floridu spoznat od A do Z.To znacilo zist z dialnice a pokracovat po okrajovych cestach.Pretoze som prichadzal zo severu a isiel som na juh, rozhodol som sa pokracovat cestou A1A,ktora vedie po vychodnom pobrezi.Medzitym sa obloha zatiahla nizkymi a tmavymi mrakmi a zacalo prsat.To ma vsak neodradilo a jazdil som veselo dalej I ked viditelnost bola velmi zla.Prvou  mojou vacsou zastavkou bola historicka pevnost "Fort King George II, kde som si obzrel pozostatky pevnosti, hroby osadnikov a predmety ktore boli vykopane archeologmi.Dozvedel som sa trochu o historii osidlovania Floridy bielymi osadnikmi, o bojoch s miestnymi indianmi.
Prvy dotyk z Atlantickym oceanom bol na Fernando Beach,ale pretoze ocean bol rozbureny a vlny dosahovali vysku troch metrov z planovaneho kupania nebolo nic.Pocasie bolo chladne a vetrive.Takze som urobil niekolko zaberov na kameru a pokracoval pomaly smerom na juh.Dalsim miestom mojej zastavky bolo mestecko Ponta Vedra Beach, kde som navstivil miestny kostol, v ktorom bolo plno obrazov zobrazujucich pokrestansovanie miestnych indianov spanielskymi mnichmi. Velmi pekne kopie obrazov, z ktorych niektore originaly visia v spanielskych muzeach.Mestecko male ale zato ciste a uhladne. Zaujala ma hlavne architektura domov, z ktorych mnohe mi pripominali spanielske haciendy. Naprosta vacsina domov bola v bielej farbe, niektore vsak mali zltu a ruzovu omietku. Cele okolie domov ovsem hyrilo farbami roznych odtienov z kvetov, ktore boli vsade.Pri kazdom dome sa tycilo niekolko kokosovych paliem, ktore sa majestane kyvali v naporoch vetra.
Dalsie mestecko St.Augustin, akoby vypadlo z oka predoslemu.Hlavna cesta a popri nej v zaplave zelene a kvetov schovane vily,bungalovy, drevene domy stojace na koloch, mobile homy.Pred kazdym z nich stalo najmenej jedno luxusne auto,clny na podvozkoch.V centre mestecka vela restauracii, obchodov z upomienkovymi predmetmi, pozicovne motoriek-skutrov,predajne roznych sportovych potrieb. Pretoze sa blizila noc a ja som zacal pocitovat unavu, zaparkoval som na velkom parkovisku miestneho obchodneho centra, zatiahol zaclonky na oknach a zaspal som ako drevo. Tak sa skoncili prve dva dni mojho putovania.

Na druhy den rano po vydatnych ranajkach som si spravil asi pat kilometrovu turu po slavnej Daytona       beach.Na nestastie zasa bolo chladno, fukal neprijemne studeny vietor priamo z mora, more bolo trochu rozburene, ale zvedavost ma hnala po plazi dalej a dalej. Obzeral som si hotely, condominia, sukromne domy a samozrejme som sa pokusal hladat musle. Sem tam nejaka lezala na piesku, ale ziadna velka o ktorej som snival, ze ju najdem.Pocas mojej prechadzky som stretaval jednotlivcov I starsie pary, ktori vraj kazdodenne absolvuju taketo prechadzky po pobrezi.Vraj to pomaha hlavne chorym na dychacie cesty.Ako si tak pomaly kracam po plazi, naraz som pocul hluk motora za mnou. Zastal som a obzrel som sa. A co to? Po plazi sa hnali asi 4 auta.Az teraz som si spomenul na to, ze Daytona Beach je pristupna aj pre uzivatelov aut a ludia si mozu jazdit po plazi.Minuly ma tri jeepy a jedna limuzina, v ktorej sedeli mladi ludia, samozrejme hulakajuci a mavajuci na vsetky strany.Co ma zaujalo tiez, bolo velmi vela mladych ludi, ktori vyuzivali velke vlny na surfovanie. Kupil som si listok na pier - co je dreveny , asi po 200 m, konciaci most, dal som si kavu a pozeral som na zaujimavy sport, ktory by som ale nechcel skusit.Taky pad do vody musi boliet.Nad hlavami mi kruzili cajky a obrovske kormorany, ktore sa z vysok pustali do vody a lovili ryby.Nedaleko mna sedela dvojica rybarov, starsi pani, s ktorymi som sa pustil do reci. Za chvilku sme sa bavili ako keby sme sa poznali najmenej 10 rokov.Vypytoval som sa na miestne zaujimavost, ako sa zije po cely rok na Floride, ako sa da vyzit z penzie a hlavne, ci sa da v Amerike zit a pracovat bez toho, aby clovek mal potrebnu Zelenu kartu.
Dedkovia boli velmi mili a ochotne odpovedali na moje otazky. Zaujal ich  prizvuk v mojej anglictine a tak sa jeden z nich spytal, ze odkial som. Na moju odpoved ze z Ceskoslovenska, mi jeden z nich odpovedal, ze jeho sestra je vydata za Slovaka, ktory prisiel do Ameriky v patdesiatich rokoch.Vypytovali sa tiez, ako cestujem , kam cestujem, ci sa mi na Floride paci, kde mam rodinu a podobne. Stravili sme v rozhovore asi 2 hodiny, pocas ktorych chytili asi 6 ryb, medzi inymi aj jednu tresku, ktora mala vyse 12 kg.Na ich radu som si neskorsie kupil aj ja rybarsky listok, ktory ma opravnoval chytat ryby v slanych a sladkych vodach.Tento som neskorsie aj plne vyuzil a rybarcil kde sa len dalo.Ani som nezbadal ako cas leti. Tak som sa rozlucil s prijemnou dvojicou americkych penzistov a pustil sa na dalsie obdivovanie sa floridskych prirodnych kras.

Dalsou letmou zastavkou bola New Smyrna Beach a  Canaveral National Seashore.Cesta viedla pomedzi vysoke pieskove duny a iba obcas za znizili, takze bolo vidiet more.Pretoze sa nikde nedalo zajst na plaz zamieril som na polostrov Canaveral.Tam som s autom vosiel do National Park, kde je velka rezervacia vodneho vtactva.Videl som snad vsetky druhy vtakov, zijucich na Floride. Pocas prehliadky rezervacie som sa najedol zo zasob, kupenych minuly den, postavil na kavu v mojom kavovare, takze som sa nemusel zdrziavat navstevou nejakej restauracie alebo MacDonaldu.
Cakal ma totiz este presun do centra americkej kozmonautiky, na Cape Canaveral, kde je niekolko plosne obrovskych muzei. Iba v jedno z nich sa plati a svtupenka stala sest a pol dolara.Ovsem za tie peniaze to naozaj stalo. Vonku na priestranstve pred budovami, ktorych je tam niekolko, staly vstycene hore noson k nebu vsetky rakety, ktore Nasa pouzila.V budovach boli vystavene vsetky skafandre americkych kozmonautov zaroven aj s predmetmi, ktore jednotlivy kozmonauti pouzivali.Videl som aj kus mesacneho kamena, pero, ktorym pisal jeden z kozmonautov,naramkove hodinky,kompletne denne jedlo, ktore kozmonauti jedli a vela inych zaujimavych veci.Na informaciach som sa dozvedel, ze za nedlho bude z Cape Canaveral odlietat raketoplan. To bolo nieco, v co som tajne dufal.
Vidiet na vlastne oci start raketoplanu.Uff.Zaradoval som sa nesmierne a hned som sa pustil do prevadzania zmien v mojom itinerari.Mal som teda dost casu pustit sa uplne dole na juh, navstivit Ft.Lauderdale, Miami a hlavne preslavene floridske Keys.Takze dalsia cesta nadalej viedla po ceste A1A.Minul som tiez preslavenu West Palm Beach a dalsie mensie a menej zname plaze a mestecka. Bol som prekvapeny, ze nie je vela takzvanych verejnych plazi. Sem tam som videl tabulku oznacujucu vjazd na takuto plaz, ale naprosta vacsina plazi je na Floride sukromna.Urcite useky patria roznym spolocnostiam , ktore vlastnia hotely, condominia a motely, ktore su postavene jeden vedla druheho, po oboch stran cesty. Samozrejme, ze tie ktore stoja priamo na pobrezi, su omnoho drahsie.Cesta ubiehala a ja som sa ocitol na okraji Miami.Pretoze viem, ze v Miami je dost nebezpecne - velka kriminalita - rozhodol som sa cez toto velke mesto iba prejst .Mal som sice v umysle prezriet si vychyrene miamske plaze, ale rozhodol som sa, ze tak spravim az na spiatocnej ceste.Po opusteni Miami som zacal pozorovat na okoli znamky nejakej katastrofy.Ano. Blizil som sa k miestam Floridy, ktore boli nedavnym hurikanom postihnute najviac.
Ale co, povedal som si.Mam dost casu na neprijemne veci.Podme za krasou. Motor auta si spokojene priadol na dialnici, smerom von z Miami.Stale na juhovychod.Sem tam som videl polamane a vyvratene palmy.Mestecko Cutler ma privitalo okolo siestej vecer.Rozhodol som sa ze prespim niekde v motely, pretoze mi bolo treba dobit baterie do videa.Bohuzial, bola sezona a tak vsetko bolo obsadene.Nasiel som ale RV park - to je miesto, kde parkuju velke motorhomy a rozne mobilehomy .Miesto na noclah ma stalo iba 6 $ a mal som moznost vyuzit zastrcku, co bolo hlavne.Po nezbytnej hygiene a veceri som sa trochu poprechadzal po upravenych cestickach parku.Pretoze sedenia som mal za cely den dost,vybral som sa na pobrezie oceanu.Pohlad, ktory sa my naskytol,stal za vsetko.Blizko brehu sa totiz prehanalo stado delfinov.
Tisko som si sadol na piesok a dival sa a dival sa.Bolo to nieco neuveritelne, ako sa tieto delfiny vyhadzovali z vody,jeden cez druheho.Ich nahanacka trvala asi pol hodiny a naraz z nenazdajky zmizli.Odtrhol som pohlad z blizkej hladiny a na obzore som zas uvidel velku zaoceansku lod, bliziacu sa do Miamskeho pristavu.Posedel som si na brehu oceanu asi dve hodinky .Pretoze od vody zacal povievat cerstvy vetrik a uz bola pomaly aj tma, bol cas pobrat sa spat.
Utorok 5.januara som sa prebudil na hrozny skrek.Vystrcil som rozospatu hlavu z auta a rovno nad mojou hlavou, v korune vysokej palmy skriekali dva prekrasne vyfarbene papagaje.Nuz co robit, pomyslel som si, asi maju rodinnu poradu.Aj tak uz bolo 7 hodin a ja som sa chcel v tento den dostat az na samy koniec retazca ostrovov, z ktorych sa Floridske Keys skladaju.
Co vlastne Florida Keys su?
Retaz asi 6o ostrovov ide od skoro od Miami smerom dolu na juhozapad.Jednotlive ostrovy su spojene mostami  a od pevniny po koniec je dlzka ciest a mostov asi 200km.Najznamejsimi ostrovmi su Key Largo Key Marathon a Key West.Preco vlastne som chcel na tieto Keys ist? Nielen preto, ze su vychyrene svojou krasou, plazami a cistou, priezracnou vodou, ale hlavne preto, aby som mohol na vlastne oci uvidiet dom, v ktorom zil a pracoval velky spisovatel Ernest Hemingway.A tak zase za volant a auto zacalo za prekrasneho slnecneho rana ukrajovat dalsie kilometre.Na Key Largo som zastavil a isiel si omocit nohy do teplej vody oceanu.Tiez som si presrel zopar obchodov zo suvenirmy, kde sa dali kupit morske spongie, musle, korale.korytnacie panciere, zralocie celuste a ine veci z mora. Dokonca ponukali aj nejake strieborne mince, udajne najdene vo vraku spanielskej karavely, ktora vraj stroskotala na nedalekych koralovych utesoch.
Samozrejme,ze turista mojho typu si nemoze dovolit utracat peniaze za taketo suveniry. Dufal som ale, ze postupom casu sa nieco na brehu mora predsa len da najst. Konecne prislo Key West. Zaparkoval som auto na sukromnom parkovisku, do tasky od videa nacpal dve coly a dve krabicky cigariet a vydal som sa pesie prehliadku tohoto ostrova, ktore bolo 90-tych rokoch minuleho storocia najvacsim mestom Floridy. Na zapadnom okraji ostrova su umiestnene drevene poschodove domy, postavene na prelome storocia a ktore vlastnili a vlastnia vyznacnych americanov.
Maju tu domy dve rodiny byvalych americkych prezidentov a tiez niekolko vyznacnych priemyselnikov.Na pobrezi je obrovska letecka zakladna. No a uplnom konci je tabula, ktora navstevnikovi oznamuje ze je na najjuznozapadnom mieste USA.Dalsia tabulka hovori, ze od Cuby vas deli iba 90 mili.
No a prisiel cas navstivit Hemingweyov dom. Vstupne dost vysoke 12.50$ ale prehliadka pre milovnika Hemingweyovych knih, stoji za to.Pri vstupe do objektu ma privitalo niekolko desiatok maciek, povalujucich sa kde tu.Vraj su to priamy potomkovia maciek, ktore sam Hemingwey choval.V prvej budove sa nachadzali objekty dennej potreby, spalna, jedalen hostovska, kuchyna a ine miestnosti.Vsetky veci boli podla sprievodcu originalne a majetkom Hemingweyovym.V druhom dome, nazvanom Veza,boli vsetky veci, ktore spisovatel pouzival na pisanie.V tejto miestnosti sa rodil velky roman Starec a more a mnoho inych dalsich romanov.
Zaver dna patril posedeniu na dlhom a sirokom moste, ktory patril najznamejsej restauracii na Key West. Sedel som na konci mostu, predo mnou bolo uz len Mexicky zaliv, po ktorom sa majestatne plavili rozne druhy plachetnic, prehanali sa motorove clny, nad hlavou poletovali cajky a albatrosy.

Cesta zpat do vnutrozemia z Key West ubiehala pomaly, pretoze casu bolo dost. Slnko od skoreho rana  zaplavovalo svojimi lucmi dialnicu, more po jej oboch stranach. Pohoda trvala iba do casu, ked sa kolesa mojho auta zacali krutit po uliciach mestecka Homestead. Uz pred prijazdom do mestecka sa zacali objavovat znamky niciveho huricanu Andrew, ktory sa prehnal nad touto oblastou v auguste minuleho roku.Polamane a vyvalene palmy a ine stromy, domy bez striech, mobilehomy na strechach,proste zkaza.Ovsem najlepsi dokaz nicivej sily prirody ma cakal v samotnom strede  mestecka, kde je obrovske nakupne stredisko v ktorom bolo sustredenych niekolko velkych obchodov. Bohuzial - bolo zatvorene.Strecha tohoto nakupneho strediska totiz nebola na svojom mieste. Cast bola odtrhnuta a odnesena vetrom do vzdialenosti 35o metrov a druha cast proste zavalila miestnosti, ktore mala vlastne chranit. Pod padnutou strechov naslo smrt 14 osob a vela bolo zranenych. V blizkom okoli mestecka, ktore je zname svojou zeleninovou zakladnou,bolo postavenych vela nudzovych barakov pre ludi, ktory pri vycinani huricanu prisli o vsetko.
Dalsimi, najviac postihnutimi mesteckami boli Lake by the Bay a Naranja Lakes, ktore hurican zmietol z povrchu zemskeho. Prezeranim a filmovanim som stravil asi 3 hodiny. Necitil som sa moc bezpecne v tychto koncinach, pretoze tieto su obyvane prevazne cernoskym a mexickym obyvatelstvom, ktore je zvacsa nezamestnane a zije s podpory statu. Pracu na velkych lanoch zeleninovych poli robia sezonny robotnici privazany z vacsa z Mexika. Lacne pracovne sily a ochotne pracovat za kazdeho pocasia. Teploty sa totiz pohybuju nad 33 stupnov Celzia.
Mojim dalsim cielom su slavne Everglades a ich National Park.Tato oblast sa rozprestiera v juhozapadnej casti Floridy a zabera vyse 10.000 stvorcovych kilometrov.Samotny National parka zabera rozlohu vyse 6000 stvorcovych kilometrov. Tato obrovska plocha je zaplnena plytkymi vodami, ktore prudia z jazera Okeechobee do Mexickeho  a Floridskeho zalivu.
V celej oblasti , v ktorej prevlada tropicke rastlinstvo, je vela ostrovcekov, na ktorych hniezdia miliardy vodnych vtakov, medzi nimi rozne volavky, herony, ibisky, plameniaky. V nedavnych casoch tu zili tiez jelene, pumy, medvede . Hlavnou atrakciou su vsak  aligatory, rozne druhu korytnaciek a hadov.Jedinym druhom dopravy po Everglades su motorove clny s plochym dnom, upravene auta na obrovskych, sirokych kolesach a ploche clny, ktore su pohanane vzdusnou vrtulou, umiestnenou na konci plavidla.
Z povodnych obyvatelov Floridy, ktorymi boli kmene Calusa a Seminole, zije dnes iba zopar ludi.
Cesta do Flaminga, co je vlastne pomenovanie campu na pobrezi mexickeho zalivu, viedla  cez dlhy usek
paliem, ploch pokrytych roznymi druhmi travin - zvanych :saw grass a roznych vodnych kanalov. Pocas cesty ma turista moznost odbocit na niektore z odpocivadiel. Na jednom z nich som sa rozhodol zastavit a trochu sa posilnit, pretoze i ked vsetky okna v aute boli otvorene, bolo tak horuco, ze som sedel iba v plavkach a pot zo mna stekal prudom. Na ploche velkej, asi tak 500 krat 500 metrov, bol krdel vodnych orlov, ktore inac majestatne kruzia vo vzduchu po cele dni. Prave sa zaoberali krmenim. Tesne na brehu bolo vyhodenych z vody asi desat ryb a tito vzdusny krali sa na nich hostili. Sedel som tichucko aby som ich nevyrusil a pozoroval som, ako sa krmia.
Do Falminga som dorazil , az ked sa zotmievalo. Bolo sa po celej ceste na co pozerat.Na jednom z odpocivadiel bol totiz aj akysi krokodili park, kde som po prvy krat videl krokodile v prirode volne, bez nejakej ochranej ohrady. Povalovali sa tam teda riadne kusky.Pytal som sa rangera, ktory tam bol, ze aku dlzku dosahuju tieto prenadherne exemplare .Odpoved? Niektore az 5-8 metrov. No poviem Vam, nechcel by som sa ocitnut v tesnej blizkosti takehoto aligatora.
Noclah v campe, kde polplatok za miesto cinil 8 dolarov, prebehol v klude a tichu. Skore rano ma naslo na brehu zalivu, kde som sa ocitol aj s mojimi rybarskymi prutmi.Rybarcil som az do deviatej trano, kedy uz slnko neznesitelne palilo a na mojich hackoch sa trepotalo nuiekolko morskych sumcov, jedna mala raja a
nejaky druh cervenej ryby.Neskorsie som sa dozvedel, ze to bola jedna z chutovo najlepsich ryb : Red Graper.
Nasledujuci ciel  bol Biscayne National Park na vychodnom pobrezi, tesne pod Miami.Moj plan, prist a vidiet, bol dobry, ale nevysiel. Pretoze aj tato oblast bola zdevastovana hurikanom Andrew.Vsetko udajne pod vodou, takze pre turistov bolo vsetko nepristupne. A tak mi nezostavalo nic ine, iba sa vybrat pomaly do Miami, na preslavene Miamske plaze.
Neviem preco, ale na juhu Floridy ma stihalo jedno aklamanie za druhym.Vestko, co som chcel vidiet bolo znicene a zatvorene. Blizko downtownu je odbocka na plaze, ktore su na tom polostrove styri. Sodoma a Gomora. Z prekrasnych vysokych paliem zostali iba zalostne zbytky,plaze znecistene roznym haraburdim
voda, inac cista a priezracna, bola zakalena a to prosim uz bolo niekolko mesiacov potom, co sa tadeto prehnala zivelna pohroma. Sklamany som otocil volantom a aspo, na utechu som sa previezol po Miami.
Okna a dvere zatvorene, obranny spray na dosah ruky, macheta z Dominikanskej republiky za sedadlom.Preco? Nuz na upozornenia priatelov som sa rozhodol vobec v Miami nezastavovat, neotvarat okna.Pripady, ze turisti su prepadnuty a okradnuty za bieleho, su tam na dennom poriadku, hlavne v okrajovych stvrtiach.Takze co sa dalo vidiet pocas jazdy, a nebolo toho vela, som videl. Pristav z mnozstvom obrovskych turistickych lodi, medzinarodne letisko centum mesta, zo samozrejmymi mrakodrapmi .Po autoprehliadke Miami,dalsia cesta viedla po vychodnom pobrezi hore smerom na sever.Presiel som dalsim znamym zimoviskom canadskych statnych prislusnikov Fort Lauderdale, na konci ktoreho som zaparkoval dobre sluziace auto v campe, kde som sa rozhodol prespat a nabrat sil na dalsiu put.
Vsetky tieto campy, parky a ine strediska cestujucich na kolesach su pocas zimnej zezony preplnene, takze clovek ma obcas aj stastie, ked najde jedno volne miesto.Zaparkoval som , [postavil na picknic table kavovar a plynovy vari, ze si uvarim veceru.Dvere na aute otvorene a z magnetofonu sa ozyval spev  skupiny Elan, ktorych pasku som mal medziinymi zo sebou.Zaujaty miesanim v kastroliku, postavenom na varici, som si nevsimol, ze sa ku mne blizi starsi par. Obleceny v bielych kratasoch a trickach. Zastavili sa pri mne a chvilku boli ticho, akoby pocuvali hudbu. Naraz sa pani ozvala: Prepacte, Vy ste Slovak???
Bol som tak prekvapeny, ze som po anglicky vykoktal:Yes, I’m. Why? A pan nato, ze ked pocuvam slovensky spievane pesnicky musim mat nieco spolocne s tym jazykom.A tak v campe na Floride som sa stretol z manzelmi, ktori ziju v Usa od roku 1949 a ziju v state California. Cely rok travia na cestach po Spojenych statoch, navstevuju rozne campy. Pretoze obaja uz boli v penzii cely rok travili na cestach po Spojenych statoch.Boli takisto clenmi nejakeho cestovneho klubu, ktory mal centrum v San Diegu a ktory zlucoval vo svojich radach majitelov motorhomes. Stravil som s tymito milymi ludmi rozhovorom dve hodinky. Vymenili sme si adresy, telefonne cisl;a a oni ma pozvali k nim, ak nahodou zavitam do Californie.
Samozrejme, ze v mojich planoch toto bolo.A tak do mojho adresara pribudli dalsie mena a telefonne cisla .

(pokracovanie)