Paulo Coelho: Alchymista

Alchymista je utla knizocka - 128 stran formatu A5. V ceskom preklade, ktory vydalo nakladatelstva Jota, aj tolko stoji - 128.- KC. Paulo Coelho v nej rozprava pribeh spanielskeho pastiera Santiaga, ktoremu sa vo sne zjavi poklad kdesi pri pyramidach. Zhoda nahod a stretnuti s tajomnymi bytostami ho privedie k rozhodnutiu vybrat sa na cestu. Jeho dalsie kroky su scasti tazko odpracovane a scasti vedene vyssim zmyslom, hadam vyssou spravodlivostou, ktora odmenuje spravne usilie. Santiago sa uci vytrvalosti, trpezlivosti, pozornemu vnimaniu, ziskava zdravy odstup od hmotnych statkov, aby v zavere, vnutorne ocisteny a slobodny, nasiel nielen hladany poklad (na mieste trochu necakanom a trochu predvidatelnom), ale i cistu lasku.

Pre dospeleho cynika to cele moze zniet trocha gycovito. Knizocka je ale napisana dobre, nesentimentalne, dej ma spad, cita sa lahko a rychlo - akasi orientalna rozpravka pre dospelych. A mnohi z nich ju maju radi - kniha vysla v milionovych nakladoch prelozena do mnozstva znamych jazykov a vsade sa stala bestselerom. Aj v Cechach vychadza v rozpati niekolkych mesiacov v druhom vydani. Slovenski citatelia pred par tyzdnami dostali prve vydanie slovenskeho prekladu.

Dielko Paula Coelha je tym, co sa zvykne nazyvat iniciacny roman (i ked rozsahom je to skor iniciacna poviedka, ale taketo oznacenie znie neobvyklo). Hodnoty, ktore si Santiago na svojej ceste zasvatenia (cize iniciacie) osvojuje, nie su typicky krestanske, maju blizsie k vychodnym uceniam. Mlady muz, ktory ma dost sily a odvahy vybrat sa na cestu, ma osud vo svojich rukach a svoj ciel dosiahne vdaka vlastnemu usiliu. Ceni sa obycajna opakovana praca, konana dlho a s plnym sustredenim. Spravna koncentracia, spravne usilie - ako z buddhistickej Strednej cesty. Ludia, ktori Santiaga prilezitostne posuvaju spravnym smerom, nie su ziadni asketicki proroci - skor bizardne bytosti z rozhrania sna a skutocnosti. Treba povedat, ze poziadavky, kladene na Santiaga, nie su zriedenym odvarom vaznych uceni, akym su mnohe knihy, ktore najdete v knihkupectvach na regaloch s nadpisom "New Age" alebo "Osobny rast."

Citatelsky uspech Alchymistu nie je ojedinelou udalostou. Podobnych iniciacnych pribehov, vydarenych aj menej vydarenych, vychadzaju desiatky a spravidla sa vsetky stavaju bestselermi - knihy Carlosa Castanedu, Celestinske proroctvo, znovuobjavili sme Snyderovych Dharmovych putnikov, Gibranovho Proroka a Gionovho Muza, ktory sadil stromy. Popularne su i spisy na pomedzi (ci za pomedzim) beletrie a literatury faktu - knihy Alexandry Neelovej, Ram Dassa, Timothy Learyho, Rudolfa Steinera, vysla dokonca Madam Blavatska. "We live in a material world," a stale viac kupujeme knihy, slubujuce duchovno. Opustame Vek ryby a vstupujeme do Veku vodnara. Pravda, u nas s mensim casovym posuvom a v koncentrate zmesi rokov sestdesiatych az devatdesiatych.

Je zaujimave pozorovat tuto vlnu vychodnej duchovnosti. O tom, ze zapustila korene aj na Slovensku, svedci zopar nenavistnych brozurok, ktorymi (obvykle katolicki) autori varuju mladez pred pomylenim a zvedenim z jedine spravnej cesty. Zdaleka nedosahuju literarne kvality Coelhovho Alchymistu. A jeho posolstvo je napokon velmi sympaticke: naplnenie tvojho zivota je v tvojich vlastnych rukach. Potrebujes len odvahu, vydrz a poctive usilie.

Luba Lacinova