Oliver Sacks: Antropolozka na Marsu

Oliver Sacks: Antropolozka na Marsu.

Oliver Sacks je britsky neurolog, zijuci v New Yorku. Do USA prisiel v r. 1960 s predstavou, ze bude vedecky pracovat. Po styroch rokoch neuspesnych pokusov o izolaciu myelinu ho frustrovani kolegovia poslali do klinickej praxe - vraj so slovami "pacientov mame dost, tam tolko skody nenarobis." Pre pacientov to napokon bol stastny krok. Oliver Sacks sa stal nielen vynikajucim neurologom, ale aj clovekom s hlboko ludskym vztahom k svojim chorym. A navyse dokaze o tom vsetkom aj pisat, a to tak, ze bestselery.

Pribehy pacientov Olivera Sacksa su pribehmi ludi, ktorych mozog funguje inac, nez mozog nas standartnych ludi. Niekedy je to vrodena porucha, inokedy dosledok urazu alebo infekcie. Antropologicka na Marse je suborom siedmich pribehov siedmich ludi. Niektori z nich boli najprv jeho pacientami a potom priatelmi, ini naopak. Jeho priatel maliar bol znamy expresivnymi malbami ziariacimi farbami. Po zdanlivo malej autonehode stratil schopnost farebne vidiet. Sprvu sa zdalo, ze v ciernobielom svete nedokaze zit. Jeho uraz sa dal vysvetlit, ale nedal sa napravit. Maliar sa nakoniec naucil vidiet a zobrazovat svet novym sposobom.

Clovek, ktory sa narodil slepy, bol v dospelom veku uspesne operovany. Jeho poruchu lekari napravili, muz zacal vidiet. Lenze nedokazal do svojho vnimania sveta zahrnut novoziskany zmysel. Utechu mu poskytlo az nove ochorenie, pri ktorom znova oslepol.

Titulna poviedka (v knihe zaradena ako posledna) otvara svet nezvycajnej autistky Temple Grandin. Autisti nedokazu vnimat ludske emocie. Ich porucha moze spojena s roznym stupnom zaostalosti. Temple je vsak nadana vysokou inteligenciou. Je uspesnou vedeckou pracovnickou aj podnikatelkou. Intelektom pochopila, ze ludia okolo nej maju cosi, co sa vola emocie, a ze sa tym riadia. Dokaze odpozorovat ich ritualy a dokaze mnohe z nich kopirovat a spravne pouzivat. Nechape ich zmysel, ale vie, ze ten zmysel existuje. Sama o sebe hovori, ze si medzi ludmi pripada ako antropologicka na Marse. Pozoruje urcitu kulturu, ktoru dokaze popisat, ale nedokaze ju pochopit.

Okrem tychto troch stretnete v knihe este chirurga trpiaceho Turettovym syndromom, genialnych idiotov, cloveka zijuceho neustale v sestdesiatych rokoch po uplnej strate kratkodobej pamati. Su to vsetko ludia, ktorym nie je mozne pomoct. Jedine, co sa da, je skusit pochopit svet, v ktorom ziju. A pri tom si mozeme aj my "standartni" uvedomit, ze svet, v ktorom zijeme my, nie je iba "tam vonku", ale daleko viac vnutri nasich vlastnych mozgov, konstruovany v procesoch, o ktorych vieme velmi malo.

Davam *****

Kniha prave vychadza v preklade Aleny Cechovej v nakladatelstve Mlada Fronta. Ma 256 stran a viazany vytlacok stoji 135.- Kc.