Pribeh z minuleho storocia
Edo Velecky

Pred vyse dvesto rokmi niekolko desiatok ludi styri mesiace diskutovalo nad zasadami dokumentu, ktory sa neskor stal us- tavou USA. Problemov bolo pri jeho tvorbe velmi vela, avsak napriek spletencu zaujmov jeho autorov sa vyriesili. A tak mimo ineho vytvorili specialne delenie moci v buducom state. Rozhodli, ze nositelom moci bude jedna osoba. A zaroven do dokumentu zabudovali viacero poistiek, aby uvedena osoba - prezident USA nemohla svoju moc zneuzit. Preto udelili kongresu pravo pohnat na zodpovednost nielen radoveho stat- neho uradnika, ale aj nositela moci. Impeachment. Takychto jednani bolo v USA uz niekolko desiatok, avsak proti prezi- dentovi sa dosial konal len jeden. Kedze sa dalsi chysta, mozno nezaskodi sa pozriet jednym ockom do minulosti, co sa vlastne vtedy udialo.

Bez toho, ze by som podcenoval dovody a konanie okolo sucasneho impeachmentu, vtedy slo o ovela dolezitejsi problem, politicky tazko niekolkymi riadkami charakterizovatelny.

Skoncila obcianska vojna. Sever zvitazil, Juh prehral. To kazdy vie. Co si vsak menej ludi uvedomuje, je skutocnost, ze ako kazde vitazstvo, aj toto prinieslo problem. A nejeden. Co bude s cernochmi ? Maju pravo volit ? Maju dostat podu ? Bude pokracovat nejake utajene otrokarstvo ? Alebo: ako sa maju staty Severu spravat ku statom Juhu ? Okupacny rezim ? Podporit rekonstrukciu tychto statov ? Co robit s vladami tychto statov, v ktorych sa prevazne ocitli ti isti ludia, co vyprovokovali ich odtrhnutie..Korupcia.. Atd... Mnozstvo problemov. Len pre ukazku spomeniem, ze v niektorych statoch byvalej konfederacie bolo este stale nemalo proticernoskych pogromov. Klan napriklad vznikol v roku 1866.

Prezidentom USA bol v roku 1865 Abraham Lincoln, republikan. Viceprezidentom Andrew Johnson, demokrat. Bola to vojnova koalicia oboch stran. Lincoln bol privrzencom nekonfrontacneho pristupu k porazenym statom Konfederacie. Jeho obrovsky kredit az do jeho smrti brzdil radikalne kridlo republikanov. Ked si dal Lincoln schodzku so smrtou v podobe Boothovej gulky, pre- zidentom sa stal Johnson - clovek s Tennesee, z jedineho juzan- skeho statu, ktory sa nepridal ku Konfederacii. A tak bolo zalozene na obrovsky politicky konflikt, vyplyval ako zo zlo- zitosti problemu, tak aj z nezmieritelnosti povah hlavnych postav. Johnson sam bol zlozita povaha, na strane radikalnych republikanov sa presadili este konfliktnejsie typy. Z textu /dufam :-)/ vyplyva, ze tzv. radikalne kridlo ziadalo ovela prisnejsi postup proti porazenym statom konfederacie a zaro- ven ovela liberalnejsi pristup ku cernochom.

Politicky boj trval skoro tri roky. Kongres sa postupne ujimal velmi silnej zakonodarnej iniciativy, ktorou presadzoval ostrej- si postup proti porazenym statom. Johnson zakony vetoval, brzdil ich vykonavanie, udeloval amnestie porazenym vojakom Konfederacie, atd. V zasade bol jeho postup historikmi neskor vyhodnoteny ako pozitivny, snad mimo jeho istym predsudkom voci cernochom.Naopak, od postupu radikalneho kridla republikanov sa sama strana neskor - po asi dvadsiatich rokoch distancovala. Postup republikanov vedome alebo nevedome totiz smeroval ku zmene konstitucneho systemu definovaneho v ustave USA.

Ale vratme sa spat ku impeachmentu. Ked uz bol konflikt neunosny, Johnson umyselne porusil zakon, aby vyvolal sudne rokovanie. Na tento jeho krok superi cakali. Senat mal vtedy 54 clenov. Dvanast demokratov bolo stratenych. Este stale zostavalo 42 hlasov, potrebnych vsak bolo len 36 - dve tretiny. Zhodou okolnosti sedem republikanov ohlasilo, ze bude hlasovat proti. Jeden z nich vsak pod tlakom verejnej mienky spachal samovrazdu, miesto neho nastupil iny, s nulovymi sympatiami pre prezidenta. Javisko bolo pripravene, opona mohla ist hore. Novy senator vsak 'sklamal', nepridal sa ku svojim radikal- nym kolegom. Story o nom, o Edmundovi Rossovi, je obsahom jednej z najlepsich kapitol knihy J.F.Kennedyho, Profily odvahy a zaroven ukazuje nesmiernu vnutornu obrodnu silu americkej demokracie, demokracie bez privlastkov, demokracie nestranickej. Kde tie doby su :-) ?

Impeachment proti Johnsonovi trval par mesiacov, obvineni bolo okolo desat - roznych: od konkretnych az po spekulacne. Verejna mienka bola proti prezidentovi velmi tvrdo naladena, atmosfera v krajine bola velmi napata, kazde hlasovanie bolo konane pod silnym natlakom. Aj ked niektore z bodov mali mozno realnejsi zaklad ako ine - je to komplikovane posudit - ziaden nepresiel. Dovod bol jednoduchy: proti hlasovalo vzdy devatnast senatorov. Zakladom ich rozhodnutia bolo, ze chrania ustavny system USA, chrania rozdelenie moci v USA a odmietaju pre partikularne zaujmy zmenit toto rozdelenie. Tym zachranili ustavny rezim - co ako historia ukazala - bol spravny krok. A zaroven tym pre seba vykopali politicky hrob. Ziaden z republikanskych poslancov sa uz nikdy nestal senatorom, nedostal ziadnu vyznamnejsiu funkciu. Ich podobizne boli palene na verejnych zhromazdeniach, boli tlacou obvineni zo vsetkych moznych a nemoznych pohnutok, preco udajne zradili stranu, narod a Uniu.

Jeden z nich, senator Grimes, nevladny invalid, ktoreho do kresla v Senate doniesli styria muzi, vsak prehlasil: "Vzdy budem dakovat Bohu, ze som mal odvahu zostat verny svojej prisahe a svedomiu v pohnutej dobe procesu ... a nekonal som podla stranickych novin a stranickej nena- visti. Stal som sudcom, jednajucim z vlastnej zopovednosti a zodpovedny len vlastnemu svedomiu ... a ziadna sila ma nemohla donutit, aby som jednal proti svojmu presvedceniu".

Rad by som zazelal dnesnym americkym senatorom, aby konali podla tohoto velkeho vzoru. Potom bude ich rozhodnutie bez- pochyby spravne, nech uz bude akekolvek.

Edo

PS. vlastnou rukou :-)