To som zase dopadla.
Vlastne nie ja, ale džemový chlieb. Pochopiteľne dopadol presne tak, ako sa to dalo na základe vesmírno-gravitačných vlastností džemom natretého chleba čakať. Keď som sa poň zohla, trafila som lakťom pohár.
Utierali ste už niekedy mlieko z dlážky? Cítite v duchu tú kyslastú pavôňu? Vravím si, nešťastnica jedna, neostáva ti nič iné, len sa do toho pustiť, nech to tu neobsmŕda.
Murphyho zákony fungujú stopercentne – ak chceš niečo pred niekým utajiť, bol by v tom čert, aby ťa akurát nenačapal. Do kuchyne teda pribehlo dieťa, len toť nedávno poučené o nutnosti dávať si bacha na plné poháre mlieka, i vraví: „Sa ti to rozlialo, mami?“ Už-už som mala na jazyku ľudové porekadlo o tom, čo je dovolené volovi, a čo bohovi, keď tu dietko zajasalo: „Aha, veď toto tu je Harry Potter!“ Kukla som sa na to dlážkové veľdielo a veru hej. Bol tam. Aj s paličkou. V tej chvíli ma fyzikálno-chemické vlastnosti mlieka donútili zlikvidovať toto utešené výtvarné dielko.
Možno preto som bola celkom zhovievavá, keď sa mi do rúk dostala knižka Američanky Keri Smith Urob totálny chaos – manuál nehôd. No, uhm… knižka nie je to pravé slovo. Zošitok je to. Motiváciou posadnutí amíci totiž dokážu vydať ako knihu čokoľvek. A keď vravím čokoľvek, myslím tým aj toto:
O tom, že nie som útlocitná, hádam po tej akcii s mliekom nepochybujete, ale pchať do knihy plesne nebudem. Mňa vychovali v presvedčení, že s knihou treba zaobchádzať s úctou. Ale ako vravím, toto nie je kniha. Tak som tomu dala druhú šancu a našla som toto:
Spomínate si , koľkokrát ste z nejakej herečky na titulnej stránke časopisu urobili ježibabu? To už hej, aj keď s týmto pánom to nie je taká švanda ako so Studenkovou. Myslím, že začínam chápať, načo je dobré kúpiť si niečo také. Podľa slov spriateleného „teenage“ publika, ktoré si to listovalo so mnou, som sa dozvedela, že sociálne siete sú plné podobných, navyše vyplnených publikácií. Pokyny v zošite totiž prikazujú:
- lepiť (občas aj špinu pozametanú z detskej izby, za čo sú iste vďačné všetky matky),
- maľovať (džúsom, omrvinkami, hoblinkami z farbičiek, rozbitým vajcom),
- ničiť (trhaním, brúsením, strihaním, krčením, topením vo vode),
- robiť neporiadok (v zošite, izbe, na stole),
- čmárať (po tom všetkom hádam najneškodnejšia inštrukcia).
Výsledkom má byť inšpirácia, nápad alebo nedajbože umenie. A keby ste náhodou v tom zmätku nič božské nenašli, autorka sa poisťuje, že vám to vravela hneď na začiatku. Krása vraj nie je povinná, máš sa iba zabávať a robiť to, čo si nikdy predtým nerobil.
No dobre. Mladosť má na také veci právo. Nakoniec, tá kni… ten zošit nebol primárne určený pre mňa, takže logicky nemôžem pochopiť, prečo je to v knižnom svete taký hit (podľa všetkého ide už o tretí literárny počin autorky). Ale veď hej, mladý človek by vďaka nej mal prekročiť svoje vnútorné mantinely, prekonať zábrany a pozrieť sa na svet inými očami. No ale ak na toto potrebuje nadiktované inštrukcie typu urob neporiadok, tak pochybujem o jej zmysle. Práve časopis so slávnou herečkou sa mi zdá byť v tomto smere inšpiratívnejší. Je to niečo podobné, ako keď deťom ponúkame presné repliky rinčiacich a blikajúcich mečov zo Star Wars miesto toho, aby sa pokúšali vidieť zázračnú zbraň trebárs v pohodenom konári či otcovej vodováhe. Alebo som na to príliš dospelá.
Keri Smith: Urob totálny chaos!, YOLI 2016
PS: Nakoniec som v tom Manuáli predsa len našla niečo inšpiratívne.
Ešte jedno PS: Manuál nehôd a chýb som darovala. Obdarovaná dievčina sa doň ihneď pustila a už ho trhá, šklbe, čmára a veľmi dobre sa pri tom baví. V očiach má iskry a strašne sa pri tom rehoce. A viete čo? Asi to za to predsa len stojí.
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.