Ak bol grécky Panteón niečim skutočne výnimočným, potom to boli prepletené rodinné a partnerské vzťahy. Nevera, žiarlivosť, nemanželské deti boli viac ako tradičné než tie usporiadané. Skúste si v ďalšom pokračovaní vyskúšať ako sa v nich vyznáte.
Ktorá z bohýň bola manželkou vládcu bohov Dia?
Zeus vládol na Olympe s manželkou Hérou, bohyňou rodiny a plodnosti. Héra veľmi ťažko znášala Diovu neveru. Jej žiarlivosť pocítili častokrát nielen zvedené matky ale aj ich deti. Bohyňa Léto musela porodiť dvojičky Apolóna a Artemis na plávajúcom ostrove, lebo podľa kliatby ich nemala priviesť na svet na pevnej zemi a Heraklovi poslala do kolísky dvoch hadov, ktoré však jedným stiskom zahubil.
Akú podobou zobral na seba Zeus pri únose Európy?
Zeus, keď sa zamiloval do smrteľníčky, musel sa neraz uchýliť k ľsti, aby si ju získal. Preto uniesol dcéru týrskeho kráľa Európu na Krétu zmenený na býka. Ako labuť sa stal otcom najkrajšej ženy Heleny s Lédou a ako zlatý dážď prenikol k Dánaé, lebo zatúžil mať s ňou syna. Ani ostro strážená podzemná komnata nezabránila narodeniu Persea.
Ostala bohyňa lásky Afrodita slobodná alebo sa vydala?
Afrodita sa zrodila z morskej peny, ale nepoškvrnené panenstvo nebolo jej prednosťou. Bola manželkou boha ohňa Hefaista, ktorý však krásou nevynikal a aj kríval. Patrí mu aj primát prichytenia nevernej manželky, keď Afrodita uviazla v sieti s Áresom. Veľmi to nepomohlo a Afrodita mala s bohom vojny tri deti, z ktorých najvýznamnejší bol Eros.
Kto bol manželkou vládcu podsvetia Háda?
Na tróne v podsvetí sedela vedľa Háda Persefona, dcéra Dia a Demeter. Zeus ju sľubil bratovi bez vedomia jej matky. Keď ju Hádes uniesol na čiernom voze do podsvetia, nevedela sa zo smútku spamätať. Nakoniec Zeus zjednal dohodu, podľa ktorej bude Persefona tretinu roka s matkou a dve tretiny v podsvetí. Preto sa Demetér (Príroda) na jar teší na jej príchod a na jeseň a v zime žiali nad jej odchodom.
Ktorý z bohov sídlil s múzami na hore Parnas?
Deväť múz Erato (milostná poézia), Euterpé (hudba), Kalliopé (epos), Kleio (filozofia), Melpomené (spev), Polymnia (tanec), Terpsichoré (lyrika), Tália (komédia), Ourania (astronómia) obývali Parnas s bohom Apolónom. Na úpätí Parnasu sa nachádzala najvýznamnejšia grécka veštiareň - Delfy.
Ktorý z bohov mal povesť posla?
Poslom bohov bol Hermes. Vyznačoval sa prefíkanosťou a na rýchly presun používal okrídlené sandále. Spolu s Afroditou splodil obojpohlavnú bytosť Hermafrodita.
Ktorá z bohýň vládla lovu?
Lovu vládlo Apolónové dvojča Artemis. Ako jediná z hlavnej dvanástky bohov nemá deti ani manžela. Blízko k tomu mal Orión, do ktorého sa zamilovala, ale skrz Apolónovej ľsti ho nechtiac zastrelila. Artemidin chrám v Efeze bol jedným z divov sveta. V roku 356 p. n. l ho podpálil Hérostratés, aby sa stal slávnym. Napriek tomu (alebo možno práve preto), že vyslovenie jeho mena bolo zakázané pod hrozbou trestu smrti, sa mu jeho zámer podaril a pamätáme si ho dodnes.
Kto bol bohom vína a zábavy?
Aiolos panoval vetrom, Okeános bol Titán, ktorý v starom Grécku vládol všetkej sladkej vode. Vínu a zábave vládol Dionýzos. Bol synom Dia a dcéry kráľa Kadma Semely a vnukom Area a Afrodity. Na jeho počesť sa každoročne konali slávnosti Dionýzie. Bol často obklopený sprievodom žien (bakchanatiek), ktoré bujaro oslavovali svojho pána.
Ako sa volala veštica v Delfách?
Erýnia bola bohyňa pomsty. Diké spravodlivosti. Hoci boli bohovia nesmrteľní aj nad nimi vládol Osud. V staroveku ľudia verili v pravdivosť veštieb. Najvýznamnejšou veštiarňou staroveku boli Delfy, kde prehováral Osud ústami Pýthie.
Ktorá bohyňa symbolizovala víťazstvo?
Hébe bola bohyňou mladosti, Hekaté vládla mágii . Víťazstvo symbolizovala bohyňa Niké, ktorá bola dcérou Pallasa (boju) a Styx (nenávisti). Ako jediná antická bohyňa je zobrazovaná s krídlami, čoho najznámejším príkladom je socha Niké Samotráckej v Louvre.
Ilustračné foto Niké Samotrácka, Louvre