Vydavateľstvo Tatran potešilo fanúšikov historickej ságy Sedem sestier štvrtým dielom pod názvom Perlová sestra v preklade Márie Kočanovej. Tento raz hľadá svoje korene Kelainó, ktorú všetci volajú CeCe. Zatúla sa pri tom do exotického Thajska aj do horúcej Austrálie. Než sa autorka pustila do písania, uskutočnila hĺbkový historický výskum dejín u protinožcov. Našla zopár kníh, ktoré jej poskytli veľa podrobností o ťažbe perál v mestečku Broome a histórii pôvodných obyvateľov. Bohužiaľ, históriu domorodých kmeňov spisovali „bieli“ zo subjektívneho pohľadu. Dejiny si domorodci vždy odovzdávali ústne z generácie na generáciu. Našťastie sa jej podarilo nájsť niekoľko online zdrojov, napríklad webovú stránku komunity ľudí z Yawuru (o nich píše aj v knihe), ktorá obsahovala slovník, tradície a ľudové príbehy. V Austrálii sú Plejády taktiež súčasťou mytológie. Pocty sestrám sa dajú vidieť na každom kroku, najmä v meste Alice Springs.
V Tieňovej sestre došlo k rozpadu vzťahu CeCe a Star – sestier, ktoré mali k sebe blízko ako dvojčatá. V prvých troch knihách sa zdalo, že CeCe nie je príliš sympatická. Manipulovala a ovládala svoju sestru, doslova jej nedala dýchať. Teraz sa presvedčíte, že tak robila iba zo strachu a z pocitu menejcennosti. Ukázalo sa, že je to milá a srdečná osôbka. A navyše dobrodružná duša, ktorá sa síce bojí lietať, ale silná vôľa všetko zdolá. Obula si svoje povestné túlavé topánky a vydala sa na cestu. Po odchode z Londýna si urobí prestávku v Thajsku. Je smutná a cíti sa osamelo. Spoznáva sa so šarmantným tajomným mužom Acem. Ani nevie ako, vhupne s ním do romániku. Prežijú fantastické chvíle v luxusnej vile na úchvatnej pláži. Pred odletom do Austrálie sa s ním odfotí, netušiac, aký poplach spôsobí fotografia.
V Austrálii sa púšťa do pátrania po biologických predkoch. Pomocnú ruku jej podá rovesníčka Chrissie. Rovnako ako CeCe, aj ju fascinuje umenie. Hoci sa nevenuje maľovaniu, v austrálskom umení je doma. Dokonca donúti CeCe opäť vziať štetec do ruky. Tá si síce neverí (veď odišla aj z umeleckej školy, ak si pamätáte), no austrálska príroda robí zázraky. Priateľka jej pomáha zistiť, kým je, kde sú jej korene a čo slovo domov skutočne znamená. Už vie, že má niečo spoločné s Kitty Mercerovou, vychýrenou obchodníčkou s perlami. Skutočná priekopníčka! Nezľakla sa ničoho ani v tých najťažších chvíľach. Časť jej príbehu sa dozvedáme zo životopisu, ktorý si ťažká dyslektička CeCe nechá čítať najprv od svojho priateľa a neskôr si kúpi audioknihu. Presúvame sa do roku 1906, kedy sa mladučká Škótka vydáva na plavbu do Austrálie. Mienila tam ísť len na návštevu, no srdcu nerozkážeš. Vyberala medzi dvomi nápadníkmi, vyberala, až prebrala. Pri druhej šanci o šťastie v láske by som ňou z chuti zatriasla. Ale komu niet rady, tomu niet pomoci. Koľko nesprávnych rozhodnutí vyplynulo z lásky! Veď posúďte sami. Stane sa toho veľmi veľa a ja vám nič neprezradím, pretože niet nad napínavé a prekvapivé zážitky a pôžitky z čítania. Môžem povedať len toľko, že budete spokojní. Vy ktorí už Lucindu Riley poznáte, viete, že je to majsterka opisov a skvelá fabulátorka, ktorá si dáva záležať nielen na dejovej linke, ale aj na podrobnej charakteristike a vykreslení postáv i prostredia. Najviac som si zamilovala domorodkyňu Camiru. Bolá krásna, úžasná, múdra a odvážna. Oddanosť, akú prejavila ku Kitty a jej rodine bola dojímavá.
Pri pátraní po predkoch narazí CeCe aj na ďalšie meno – Albert Namatjira. Je to reálna historická postava. Bol to najslávnejší a vysoko uznávaný domorodý maliar. Jeho úchvatné obrazy maľované „západným“ štýlom okamžite ohromili kritikov. Maľoval neobyčajné výjavy z prírody akoby v impresionistickom štýle, ktorý ho naučil Rex Battarbee. Do svojich obrazov však ukrýval skryté formy a tvary dotýkajúce sa duchovnej stránky domorodej kultúry. CeCe má fotografiu, na ktorej umelec pózuje s ďalším mužom. Rozlúsknuť hádanku nebude jednoduché.V dejovej linke z minulého storočia sa autorka venuje historickým udalostiam okolo ťažby perál a najväčšej námornej katastrofe v histórii Austrálie, ktorou bolo potopenie lode Koombana. Dôležitú úlohu zohráva vzácna ružová perla. Je opradená legendami o kliatbe. Každý, kto ju vlastnil zomrel. O poslednom človeku, ktorý si ju kúpil, nebolo potom už nikdy počuť. Perla sa stratila, no v príbehu ju autorka „oživila“. Z knihy sa dozvieme veľa o rozmáhajúcich sa austrálskych mestách, o love perál, obrovských rozdieloch medzi bohatými a chudobnými, ale najmä o rasizme voči pôvodným obyvateľom. Keď sa domorodej matke narodil miešanec, okamžite jej bolo dieťa odobrané a poslané na výchovu do misijných sirotincov, kde ich vychovávali v kresťanskom duchu. Ozývajúci sa nárek matiek bolo počuť doďaleka… Predsudky voči miešancom nie sú zabudnutou históriou. Stretávame sa s nimi aj dnes.
Spisovateľka vždy popri hlavnom príbehu rozohráva niekoľko bočných, ktoré napokon prepojí k spokojnosti čitateľov. Každá jedna kniha o sestrách má svoje čaro. Vždy keď čítam najnovšiu, vravím si, že bola najlepšia. Nie je tomu inak ani teraz. CeCe mi v predchádzajúcich knihách išla pekne na nervy a zrazu sa karta obrátila. Jej postava prešla dokonalou premenou. Jednou z nevyhnutných vecí v živote je šťastný domov, miesto, kde sa môžeš vždy vrátiť. A ak máte tie domovy dva, je to ešte lepšie! Taktiež ma uchvátila história Austrálie. Autorka síce túto krajinu navštívila iba raz, no píše tak, akoby v nej sama vyrástla. Či už sú to dobové opisy ľudí, miest, prírody alebo úcta voči domorodej kultúre, všetko som jej uverila. Myslím, že Perlovú sestru si každý zamiluje. 🙂
PS: Už sa neviem dočkať príbehu Tiggy. Na konci Perlovej sestry je krátky vzrušujúci úvod do deja.