Vydavateľstvo Tatran pripravilo na august 2020 zaujímavú zmes noviniek. Komiksovú senzáciu roka 2019 s celkom novým pohľad na svet v zmenenej perspektíve. Triler o rodinných tajomstvách, ktoré by nikdy nemali vyjsť na svetlo sveta. A upravenú reedíciu nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Petra Handkeho.
Lisa Jewellová: Rodina v podkroví
V centre napínavého príbehu je návrhárka luxusných kuchýň Libby, mladá žena s bežnými záujmami a životnými očakávaniami. Chce postúpiť v práci, zarábať viac peňazí, nájsť si muža svojich snov a mať s ním deti. Jedného dňa, krátko po dovŕšení dvadsiatich piatich rokov, dostane list, ktorý obráti jej život hore nohami. Nečakane sa stane dedičkou domu v lukratívnej časti Londýna a spolu s ním zdedí aj jeho temné tajomstvá.V tom istom čase sa zoznámime so záhadnou Lucy, ktorá sa živí hraním na husliach v uličkách Nice, aby zarobila svojim dvom deťom na jedlo a strechu nad hlavou. Na mobile jej svieti pripomienka Bábätko má 25, ktorá ju poháňa vrátiť sa čo najskôr do Londýna.
Tretím rozprávačom príbehu je mladý muž, pamätník bizarnej tragédie v dome, ktorý práve zdedila Libby. V kuchyni sa našli tri mŕtve telá v čiernych tunikách. Všetko naznačovalo, že pravdepodobne ide o samovraždu členov nejakej sekty. Na poschodí objavila polícia v postieľke zdravé desaťmesačné bábätko. V liste na rozlúčku stálo, že dieťa sa volá Serenity Lambová a jeho rodičia prosia, aby sa dostalo k slušným ľuďom. Podľa susedov žili v dome aj ďalší ľudia. Po tragédii všetci zmizli.
Po dvadsiatich piatich rokoch schátraný dom ožije a vydá svoje tajomstvo. Roztrúsení súrodenci, svedkovia dávnych krívd, domáceho násilia a záhadných úmrtí dospelých členov domácnosti sa vracajú. Je však zlo, ktoré rozvrátilo ich životy, nadobro zažehnané?
Nathan W. Pyle: Čudná planéta
Všetci sa považujeme za normálnych. Ale čo je normálne? Podľa autora komiksu Čudná planéta ľudia až takí normálni nie sú. Výsledkom je nekompromisná pravda o nezmyselnosti ľudského správania, ale predovšetkým neuveriteľne zábavné čítanie.
Nathan W. Pyle sa inšpiroval svetom, ktorý všetci dobre poznáme, a obrátil ho hore nohami. Tak vniesol do každodenného života zaujímavú perspektívu. Na zdôraznenie situácie často použil technický jazyk počítačových expertov a vďaka tomu sú obyčajné denné činnosti a rozhovory odrazu nápadne citlivé a absurdné. Pri pohľade cez túto šošovku vyzerajú rituály ľudstva úplne nezmyselné a zároveň nesmierne ľudské. Pylov jemný a očarujúci humor prebúdza v každom čitateľovi sebareflexiu, aby dokázal zvážiť dôsledky svojho správania pre nás pozemšťanov.
Kniha vznikla pôvodne ako populárny fenomenálny komiks, ktorý autor uverejnil na svojom Instagrame. Aj samotná veľkosť knihy s malými štvorhrannými zobrazeniami napodobňuje štvorcové rozhranie Instagramu. Čitateľa zabavia nielen veselé obrázky, ale aj čarovne naivný spôsob, akým autor vníma veci. Vďaka jazyku a špeciálnym slovným spojeniam ju možno použiť aj ako nástroj na rozvoj jazyka u detí.
Peter Handke: Krátky list na dlhú rozlúčku
Road movie po Amerike od nositeľa Nobelovej ceny za rok 2019
Peter Handke patrí k najúspešnejším nemeckým spisovateľom povojnovej generácie. Uznala to aj Švédska akadémia, keď mu v roku 2019 udelila Nobelovu cenu za literatúru. Handke je rebel, provokatér, ale aj výnimočný pozorovateľ, ktorý vidí aj to, čo ostatným zostáva skryté. Aj najmenším detailom pripisuje obrovskú dôležitosť.
Úspešný autor divadelných hier cestuje po Amerike. Bezcieľne, s jedným kufrom a bez zjavnej perspektívy. Mladý Rakúšan z vidieka zažíva v konzumnej Amerike civilizačný šok, no zároveň hľadá aj cestu k sebe samému. Každú, aj najbanálnejšiu činnosť rozkladá na detailné kroky. Jeho nudné putovanie preruší spontánny nápad navštíviť niekdajšiu americkú milenku Claire a spontánne zážitky ho upokoja.
Krátky list na dlhú rozlúčku predstavuje civilnú sondu do americkej oficiálnej kultúry na začiatku 80. rokov. Je to pohľad bežného Európana na bežný život v Amerike. Vďaka okolnosti, že Handke nechal módne trendy stranou, je táto novela čitateľná aj v 21. storočí.
Článok vychádza z tlačových správ vydavateľstva Tatran