Amerického spisovateľa Charlesa Martina čitatelia dobre poznajú vďaka úspešným bestsellerom Keď cvrčky plačú, Hora medzi nami, Zošli nám dážď a Dlhá cesta domov. Vydavateľstvo Lindeni publikovalo jeho čerstvú novinku Strážca vody v preklade Tamary Chovanovej s podtitulom Príbeh o zlomenom srdci. Ale nie je to len o zlomenom srdci, ale aj o hrdinstve a sile lásky, ktorá vylieči (skoro) všetky rany.
„Láska je ako voda. Nech ju budeš akokoľvek sekať, krájať, mlátiť alebo rozbíjať na trilióny kvapiek, stačí pár minút a znova je celá. Akoby sa nič nestalo. Láska vyplní prázdnotu a prýšti zo stredu rany. A práve to zmyje zvyšky bolesti a znova nás zacelí.“ Nie nadarmo som si vybrala tento citát z knihy. Prirovnáva lásku k vode a práve na vode sa odohráva napínavý príbeh o temnom obchodovaní s ľuďmi, prešpikovaný bolesťou zo straty milovanej osoby. Je plný zlomených ľudí, ktorí nastúpia na cestu uzdravenia.
Tajomný muž Murphy Shepherd žije na maličkom ostrove, stará sa o kostol, kam len čas od času zavíta ľudská noha a ako sa čoskoro ukáže, svoj život zasvätil pomoci iným. V dramatickom prológu prichádza o mentora a najlepšieho priateľa. Popol s urnou sa rozhodol rozsypať na dohodnutom mieste. Plaví sa s menšou loďou popri pobreží na Miami. Keď v nebezpečnej situácii vyloví z oceánu tanečnicu Summer, smútok ide naoko bokom a spolu sa vrhajú do veľkého nebezpečenstva. Žena hľadá svoju zmiznutú dcéru. Zjavne sa stala korisťou obchodníkov s ľuďmi. Murphy už roky pátra po podobných prípadoch, preto neodmietne jej prosby. Únoscovia sú neustále o krok pred nimi. Čas sa kráti, zmiznutých dievčat pribúda a nebezpečenstvo naberá obrovské rozmery. Počas plavby mu na lodi pribúdajú aj pasažieri. Najprv biely labrador, potom zomierajúci starec a napokon mladé dievča. Budú musieť vynaložiť enormné úsilie, ak má byť misia úspešná. Niekedy to však nemusí stačiť. Vo svojej kariére sa stretol s úspechom aj neúspechom.
Nevedela som do čoho idem. Strážca vody bol mojím prvým románom z pera Martina. Napínavý triler prešpikoval pasážami, za ktoré by sa nehanbil žiaden motivačný guru alebo kňaz. V pozadí silno cítiť náboženské témy vykúpenia, odpustenia a viery v dobro. Veď napokon jeho hrdina je sám tak trochu kňazom. Aj meno Shepherd – pastier tomu napovedá. Pasuje sa s obrovskou bolesťou v srdci a aj napriek tomu dokáže napĺňať radosťou, pochopením a porozumením srdcia iných. Lieči Summer, pomáha starému Clayovi a uzdravuje dušu mladučkej pasažierky Ellie. Uvedomuje si, že niektorí nosia svoju slabosť vo vnútri, iní vonku, a každý je svojím spôsobom zlomený. On asi najviac. Celý život hľadá a zachraňuje unesené dievčatá, lenže súkromnou prioritou je nájsť jednu jedinú ženu, Marie, ktorej kedysi dávno daroval srdce. Odmieta sa vzdať zlu. Odmieta so zlom vyjednávať.
Téma obchodovania s mladými (aj malými) dievčatami je otrasná a najmä tých, čo sú rodičmi, zasiahne veľmi silno. Predstava, že dcéra ide na tenis, okúpať sa do mora alebo len tak na zmrzlinu a už sa nevráti, je desivá. Nadrogovaná sa stáva handrou pre perverzných zákazníkov, a keď „doslúži“, stáva sa potravou pre žraloky. Charles Martin románom ukazuje, aké ľahké je padnúť za obeť a skoro nemožné dočkať sa záchrany. Majitelia lodí a priekupníci majú najlepšie technologické vybavenie, rýchle lode, ktoré často menia a polícia je na nich prikrátka.Príbeh sa mi zdal trochu pritiahnutý za vlasy. Beriem to tak, že je to fikcia. V realite by bolo zložitejšie pustiť sa na vlastnú päsť do boja s perfektne organizovaným gangom. Ešte keby boli Murphy a jeho „firemný“ kolega na telefóne sami, tak by akcia pôsobila uveriteľnejšie, no prítomnosť ďalších postáv počas lovu na zločincov by znamenala v skutočnom svete veľkú príťaž. Aj napriek malým výhradám k dejovým linkám a siahodlhým opisom všetkých miamských dokov a kanálov sa kniha čítala dobre. Autor vystaval dej s poriadnou dávkou napätia. Postavy sú sympatické, súcitíme s nimi a hoci majú za sebou rôzne tragédie, obdivujeme ich silu a odhodlanie.
Na svoje si prídu fanúšikovia trilerov aj milostných románov. Bonusom sú filozofické a lyrické pasáže, ktoré ocenia „zranené duše“.