Vincent van Gogh, Edgar Degas, Claude Debussy, Oscar Wilde, Sarah Bernhardtová – to je len zopár zvučných mien parížskej bohémy z konca 19. storočia, ktorými je zaľudnený román Maliar z Moulin Rouge. Dôležitou súčasťou umeleckej komunity bol taktiež Henri de Tolouse–Lautrec, jeden z najslávnejších francúzskych maliarov epochy postimpresionizmu.
Beletrizovaný životopis umelca, neodmysliteľne spojeného s nočným životom parížskeho Montmartru a vychýreného podniku Moulin Rouge, napísal v roku 1950 francúzsky spisovateľ Pierre La Mure. Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ tento klenot svetovej literatúry prináša čitateľom po takmer päťdesiatich rokoch od prvého vydania. Drastické psychologické momenty v živote zmrzačeného nešťastného maliara a efektné prostredie Belle Époque pomohli autorovi vytvoriť príťažlivé dielo. Prevedie nás od Henriho útleho detstva, cez študentské roky, od neúspechov k sláve až po jeho predčasnú smrť. Dovolí nám nazrieť do zafajčených klubov, verejných domov, umeleckých ateliérov a v neposlednom rade sa staneme svedkami otvorenia najznámejšieho parížskeho klubu.
Lesk a bieda parížskej bohémy
Henri Marie Raymond de Tolouse–Lautrec–Monfa sa narodil v aristokratickej rodine. Po vážnej a neliečiteľnej chorobe zostáva uväznený v zakrpatenom a zohyzdenom tele. Matka s bolesťou v srdci len bezmocne plače a neveriacky sleduje, ako sa jej roztomilý chlapček mení na groteskného, krátkozrakého krpáňa, zároveň smiešneho aj dojemného. Podporuje ho v štúdiu u známych maliarskych majstrov. Chudobní študenti, tanečníci, prostitútky a ďalšie postavičky parížskeho nočného života prijímajú nadaného mrzáka tak, ako sa spočiatku ani neodvážil snívať. Vo vyššej spoločnosti pre neho miesta niet, no na Montmartri, v ohnisku celej slávnej Belle Époque, ďaleko od meštianskeho pokrytectva, nachádza nefalšované city a priateľstvá. Nehľadiac na postihnutie sa neustále snaží zapadnúť. Priatelí sa, napríklad, s Vincentom van Goghom či Émilom Bernardom. Okrem chronickej bolesti zažíva najväčšie trápenie kvôli láske. Túži milovať a byť milovaný. Dobre si uvedomuje, že mrzák s odpudivým vzhľadom si ťažko nájde ženu, no nádeje sa drží ako kliešť. Okúsi radosť z intímnej spoločnosti niekoľkých dám, ale bez citového zranenia sa ani jeden vzťah nezaobíde. Útechu hľadá čoraz častejšie v nevestincoch a na dne pohárika. Autor nás necháva precítiť jeho samotu aj emocionálnu bolesť.
Otec moderného plagátu
Aj napriek ťažkému osudu sa Henri svetu odmenil obdivuhodnými obrazmi zobrazujúcimi najmä tanečnice, prostitútky a Parížanov v kluboch a kabaretoch. Je označovaný ako otec moderného plagátu. Veľa času trávil v práve vybudovanom Moulin Rouge. Chodili doň všetky vrstvy parížskeho obyvateľstva, tu čerpal námety k svojim dielam. Vytvoril pre kabaret známy plagát a okamžite sa dostal do povedomia umeleckého sveta. Litografický plagát znamenal revolúciu v plagátovom umení na ceste k úspornejšiemu, rýchlejšie čitateľnému a účinnejšiemu výrazu. Lautrec sa stal slávnym takpovediac z večera do rána.Fiktívny životopis silno beletrizujúci známe fakty zo života geniálneho umelca vzbudzuje súcit ale aj očarenie nad nezlomnosťou životom ťažko skúšaného človeka. Prijmite pozvanie Pierra La Mure na potulky nočným Parížom a na predstavenie tanečníc kankánu do veľkolepého Moulin Rouge.
Pierre La Mure Maliar z Moulin Rouge, preklad Pavel Branko, Slovenský spisovateľ 2021
Článok bol pôvodne uverejnený v Magazíne o knihách ( č. 10/2021), nájdete ho aj na Facebooku a Instagrame.