Vedátor má nové video. Vieš, čo povedal Vedátor? Pošlem ti link, Vedátor ti to zrozumiteľne vysvetlí… toto počúvam už nejaký čas od syna. Vedátor, alias Samuel Kováčik je jeho najobľúbenejší popularizátor vedy. Už aj môj, samozrejme. A preto, keď Slovart publikoval knihu Obyčajné zázraky, neváhala som ani minútu. Hneď ako som ju prelúskala, syn mi ju zabavil. V nápaditej a vskutku vydarenej obálke sa skrývajú zázraky, ktoré môžu byť pre jedného obyčajné, pre iného fascinujúce. Kniha je doplnená o skvelé ilustrácie Kamily Krkoškovej, ktoré výstižne dopĺňajú text.
Teoretický fyzik Samuel Kováčik sa o fyziku zaujíma už roky, vyštudoval ju, živí sa ňou. Napísal stovky popularizačných článkov, nahral množstvo podcastov a videí. Na Instagrame má tisícky sledovateľov. Tentoraz sa rozhodol napísať knihu, pretože ako sám hovorí: „Sú veci, ktoré sa ťažko vysvetľujú v obmedzenom rozsahu. Článku venuje čitateľ pozornosť niekoľko minút. Čo však, ak sa mi rozhodne venovať hodiny svojej pozornosti, o čom by sme sa mohli baviť? Takmer o všetkom. A o tom je táto kniha.“ Autor vás presvedčí o tom, že bežné veci, na ktoré sme zvyknutí, dokážu v človeku vyvolať úžas, keď sa na ne pozrieme inými očami. Vedátor to tak robí denne. Kapitoly usporiadal na základe fyzikálnych konceptov, ktoré spájajú opisované javy. Na záver publikácie pripojil rozširujúce informácie ku každej téme. Nájdete tam odkazy na odborné zdroje, tipy na ďalšie knihy a doplňujúce poznámky. Pozrela som si jeho live stream k uvedeniu knihy, kde zaznela divácka otázka, či sa naučil pri písaní niečo nové a predstavte si, otvorene priznal, že asi tretinu faktov, ktoré obsahuje kniha. Od tej chvíle mi je tento vedomosťami nadupaný človek ešte sympatickejší. Jasné, že sa nenaučil žiadne novinky z fyziky (tú má v malíčku), mal na mysli rôzne historické fakty súvisiace s fyzikou naprieč dejinami. Svoje novonadobudnuté poznatky výborne zakomponoval do jednotlivých tém.
Ponúka nápady, ako jednoducho vysvetliť niektoré naoko úplne obyčajné veci. Nikdy by mi nenapadlo, že pri opekaní špekáčikov sa dá deťom ľahko vysvetliť striedanie ročných období. To zďaleka nie je všetko. Naozaj jednoduchým a prístupným spôsobom vysvetľuje a demonštruje záhady fyzikálnych a prírodných javov. Hneď prvá veta v úvode ma rozosmiala. „Napísať pútavú knihu o fyzike by mala byť tá najľahšia vec na svete.“ Ešte že autor dodáva: „Toto je tvrdenie, s ktorým so mnou nesúhlasí pravdepodobne nikto na svete.“ Má pravdu, ale dobre urobil, že si za svojím tvrdením stál a napísal knihu, ktorá je skutočne pútavá, zaujímavá a zrozumiteľná pre široké čitateľské publikum.
Chcete vedieť koľko čajových lyžičiek vody sa nachádza v oceáne? Aj na túto otázku vám dá autor uspokojivú odpoveď. Ešte raz zopakujem slovo „uspokojivú“. Fyzici vraj totiž neplytvajú časom a nebabrú sa s výpočtami ako matematici. Na začiatku im stačí zaokrúhlený približný výsledok a keď je to naozaj nutné, až vtedy sa pustia do dôkladného riešenia rovníc. Schopnosť posudzovať nepresnosť svojich výpočtov je pre fyzikov nevyhnutná. Samuel Kováčik vám poodhalí aj to, že veľká časť umenia fyziky je vedieť určiť, čo všetko si môžeme dovoliť prehliadnuť a aj napriek tomu dospieť k požadovanému výsledku.
Už žiak základnej školy vie, že všetko sa skladá z atómov. Vedeli ste však, že s nápadom o najmenšom nedeliteľnom dieliku hmoty prišiel Grék Democritos z Abdér už pred naším letopočtom?! Ako všetky dávne objavy, tak aj staré zvitky gréckeho učenca ešte v 14. storočí klali oči predstaviteľom katolíckej cirkvi. Atomizmus vzala cirkev na milosť až vďaka francúzskemu kňazovi, astronómovi a matematikovi Pierrovi Gassendimu. Teóriu rozvinuli a o niekoľko levelov vyšie posunuli Dalton, Brown, neskôr famózny Einstein a do dokonalosti ju vyšperkoval Ernest Rutheford. Čítať o atómoch, ako to napísal Kováčik je úžasné. Vlastne čítať o každom probléme a jave, ktorého sa pri písaní chopil, je pre laika a nadšenca fyziky a vedy ako takej zážitok.Pripravte sa na kapitoly o Archimedovom zákone, elektrine, oblakoch, vesmíre, farebnom spektre, gravitácii, hmote, energii, … Stretli ste sa s pojmom „špagetizácia“? Ja teda nie. Aj o nej je v knihe reč, pri zmienke o čiernych dierach. Viete, aké tajomstvo sa ukrýva v mušli? Buď som v škole nedávala pozor, alebo nám o tom nik nikdy nepovedal. Ešte že máme Vedátora a jeho nadšenie pre popularizáciu vedy. Vďaka fyzike sa naučil vidieť svet inými očami a svoje nadšenie ponúka aj nám. Nechajte sa pozvať na výlet rebríkom do neba, možno dobehnete dúhu, uvidíte svietiace oblaky, zelené hviezdy či vesmírnu krasokorčuliarku.