De molen gaat niet om met wind die voorbij is. Význam tohto holandského príslovia je jasný: Človek sa musí chopiť príležitosti, kým nebude neskoro.
Mlyny jednoducho patria k Holandsku. Sú to pútače dediniek a miest, ktoré vidno na míle ďaleko. Keď sa zatočíte na päte, určite uvidíte aspoň jeden. Na celom území ich je viac než 9000. V máloktorom sa melie múka, hoci kedysi to tak bolo. Lisoval sa v nich aj olej, pílilo drevo, drvilo korenie či vyrábali farby. Dnes väčšina z nich bojuje s vodou, nie so španielskym rytierom Donom Quijotom, aby bolo jasné. Odvodňujú a vysúšajú pôdu, nech si voda už i tak z malej holandskej krajiny neukrojí ďalší kúsok. V niektorých sú múzea, objavíte v nich staré príbehy mlynárov, v iných zasa obchodíky, ale sú aj také, v ktorých straší. Teda vraj. Jeden turista si chcel fámu overiť a opýtal sa mlynára: „Počul som, že v mlyne straší.“ Odpoveď bola celkom jasná: „To je nezmysel, pracujem tu takmer 500 rokov a jakživ som niečo také nezažil.“ Tak asi tak. Ale neodbiehajme…
Najlepší deň pri Severnom mori je rozhodne v Zaanse Schans, 22 km od Amsterdamu. Poloha regiónu pri vode bola kedysi ideálna na stavbu lodí a tak sa z oblasti rýchlo stalo centrum lodiarstva v Európe. Jedinečná dedina je dnes plná stodôl, dielní, drevených domov, v ktorých stále žijú ľudia. Dokonca v Czaar Peterhuisje, v jednom z najstarších drevených domov v Holandsku, v roku 1697 osem dní prespával cár Peter Veľký, aby sa dozvedel niečo viac o stavbe lodí. Nájdete tu aj modrý dom inšpirovaný obrazom Clauda Moneta – Het Blauwe Huis. Zaanse Schans je ale známe predovšetkým svojimi veternými mlynmi. Keď ich videl Napoleon bol fascinovaný. Je ich viac než 600 a v čase najväčšej slávy vietor opierajúci sa do lopatiek vrtule poháňal výrobu v továrňach. Tento, dnes 250-ročný veterný skanzen je vskutku pozoruhodný a stále funkčný.
Najväčšie mlyny na svete sa nachádzajú pozdĺž kanála v centre pôvabného mestečka Schiedam hneď vedľa Rotterdamu a týčia sa do výšky viac než 40 metrov. Dávajte si však pozor na Schiedama! Ide o ďalšie holandské príslovie, ktoré v dnešnej dobe nepočuť tak často. Používalo sa na označenie toho, kto sa pozrel príliš často na dno pohárika. Schiedam totiž v minulosti prekvital práve priemysel s alkoholom. Kedysi sa v mlynoch mlel sladový jačmeň a raž. Spolu s borievkou tvorili hlavnú surovinu obľúbeného nápoja Jenever, slávneho holandského ginu. Počas svojho rozkvetu, v rokoch 1850-1890, keď ginový priemysel bežal na plné obrátky, bol Schiedam prezývaný Čierny Nazaret. Vyše 400 liehovarov a 100 páleníc plnili ulice čiernym dymom. Navyše práca v liehovaroch bola ťažká, a aby ju robotníci zvládli, dostávali pol litra Jeneveru denne. Schiedam sa tak stal symbolom opitosti. Dnes je to, samozrejme, inak. O histórii destilácie Jeneveru rozpráva už len Jenevermuseum na Lange Haven 74-76, kde známe holandské giny podľa starých receptúr môžete nielen ovoňať ale aj ochutnať.
Najkrajšie mlyny, zaradené do svetového zoznamu dedičstva UNESCO, nájdete v Kinderdijku, približne 15 km od Rotterdamu. Kinderdijk patrí k najholandskejším miestam v Holandsku. Voda, poldre s hrádzami a, samozrejme, s mlynmi kam až oko dovidí. Okrem toho sa dedinka pýši aj úžasnou legendou. Na začiatku 15. storočia územie vyzeralo úplne inak ako dnes. Bol to prosperujúci región chránený hrádzami. Lenže v roku 1421 ich prudká a zúrivá búrka zničila a domy zmietla voda. Po katastrofe, keď sa more upokojilo, ľudia vyšli na pretrhnutú hrádzu, aby videli, čo sa dá zachrániť, a v diaľke zbadali plávať kolísku. Neexistovala žiadna nádej, že v nej bude niečo živé, no keď kolíska priplávala bližšie, bolo vidieť, ako sa ju mačka snaží vyvážiť skákaním tam a späť, aby sa do nej nedostala voda. Obyvatelia postieľku vylovili a ukázalo sa, že je v nej bábätko, ktoré pokojne a v suchu spí – dieťatko hrádze, čiže Kinderdijk. Takto dedinka dostala svoje meno.
Čo dodať na záver? De molen gaat niet om met wind die voorbij is. Čiže príďte, kým nebude neskoro.
![]() |
Adriana Macháčová patrí k obľúbeným slovenským spisovateľkám. Nehrá s čitateľom lacné hry. Keď chytíte jej knihu do ruky, nepustíte ju. Všetko je správne nadávkované a budete chcieť vedieť, ako to dopadne. Vo svojej tvorbe rozohráva otázky, ktoré trápia mnohé ženy. Rodinné drámy, nezhody s deťmi, či partnerské problémy. Nie vždy však zvíťazí láska a tolerancia. „Píšem príbehy pre aktívne ženy s veľkým srdcom, ktoré sa môžu stať hociktorej z nás.“
Doteraz jej vyšli romány: Cudzie vzťahy (2011), Žena vplyvného muža (2012), Dobré dni sa začínajú v noci (2012), V slepej uličke (2015), Striptíz duší (2013), Nebezpečný muž (2014), Nikdy never ryšavke (2015), Hubertove ženy (2015), Prečo práve ja? (2016), Milostný poker (2016), Keď láska zabíja (2016), Tieň pochybností (2017), A teraz ma pobozkaj (2017), Milujem tvoje lži (2018), Niekto ako ty (2018), Tak trochu ženatý (2019), Čo má ona a ja nie? (2019) a Dokonalý manžel (2020) a Slepý dážď (2021) Omyly a dohry (2022). V októbri 2023 vyšiel jej nový román S tvárou do neba. S Róbertom Dydom napísala romány Šokujúca aféra (2014), Vieme prví (2014) a Škandál v lepšej spoločnosti (2016). Jej knihy vychádzajú aj v českom preklade.
|
Foto: Archív autorky
Predchádzajúce články
Holandsko je rovné ako jeho výnimočne dobrá a chrumkavá palacinka
Povedz sýýýr – Pohľadnice Adriany Macháčovej
V hlavnej úlohe tulipán – pohľadnice Adriany Macháčovej
Holandskí muži, ktorých túžite stretnúť aspoň v snoch – pohľadnice Adriany Macháčovej
Nečakajte na dobrý deň, urobte si ho! – pohľadnice Adriany Macháčovej
Don’t worry, be Holanďan – pohľadnice Adriany Macháčovej
Len si oči nevyoč! – pohľadnice Adriany Macháčovej
Najčastejší dopravný prostriedok bicykel
Dreváky alebo misia klompen
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.