Frank Sinatra povedal, že oranžová je najšťastnejšia farba, ale to už viete. Tak potom prečo nie je holandská vlajka oranžová, keďže Holanďania oranžovú priam zbožňujú?
Prvá zmienka o holandskej vlajke je z roku 1572, samozrejme, s trikolórou oranžová-biela-modrá. Tieto farby pochádzajú z Oranžského kniežatstva (Vorstendom Oranje). Ako je teda možné, že oranžovú postupne vystriedala červená? Dôvodov bolo viacero: Vraj oranžovú na mori nebolo z diaľky dobre vidieť, navyše oranžová farba bola drahá, vyrábala sa zo žltej a červenej, lenže žltá rýchlo vybledla a zostala len červená. Významní ľudia tej doby sa, údajne, na túto tému dlho-predlho hádali. Napokon sa vlajka okolo roku 1800 naozaj zmenila na červeno-bielo-modrú. Ktokoľvek ju môže vyvesiť počas všetkých dní v roku. Pravidlá existujú len pre vlajkovanie vládnych budov. Ale pozor – vlajka sa nesmie dotýkať zeme ani brániť premávke. Nemala by sa vešať medzi západom a východom slnka. Ak vlajka visí v noci, je dobrým zvykom ju osvetliť, aby boli farby viditeľnejšie. Na Deň kráľa, narodeniny princeznej Oranžskej, kráľovnej Máximy a princeznej Beatrix je vlajka vztýčená spoločne s úzkou oranžovou vlajočkou. Takže už žiadne hádky, žeby oranžová farba niekomu chýbala.
V 17. storočí, keď na trón nastúpil Willem van Oranje (Viliam Oranžský) sa pri každej príležitosti, oslavách, party, športových zápasoch, krajina zmenila na oslnivo jasnú oranžovú explóziu. Najoranžovejším dňom sa stali narodeniny kráľa – Koningsdag (Deň kráľa). A keďže sa súčasný kráľ Willem-Alexander narodil 27. apríla, po horlivej príprave sa dnes Holandsko úplne zbláznilo. Ľudia sú oblečení výlučne v oranžovej, touto farbou si maľujú aj tváre a zafarbia pokojne aj vlasy. Domy sú vyzdobené vlajkami, v ponuke pekární sú oranžové koláče – najmä sucháre s myšami, v reštauráciách zasa oranžové nápoje a mnoho jedál. Ulice sú už od rána plné ľudí, ktorí si pripíjajú na zdravie kráľa. Iba v tento deň je v Holandsku možné piť alkohol na verejnosti. Koncerty, blšie trhy, hudba a veselá zábava. Oranžová horúčka je jednoducho všade. Je to dosť vtipný pohľad. Slávnosti, festivaly, hudba, hry, trhy, ohňostroje, balóny, oranžové tulipány a nekonečná zábava až do rána. Frank Sinatra mal svojím spôsobom pravdu. Holanďania sú šťastní, a nielen pre lásku ku kráľovskej rodine. Mimochodom tá na oslavách nechýba a v priebehu dňa navštívi niekoľko miest.
Len aby ste vedeli, sympatický kráľovský pár sa zoznámil v španielskom meste Sevilla v roku 1999. Máxima netušila, že Willem-Alexander je princ. No i tak to bola láska na prvý pohľad. Ale… Willem-Alexander fandí futbalovému klubu Ajax-Feyenoord a Máxima zasa Feyenoordu. Máxima obľubuje zelenú farbu, kráľ určite oranžovú. Teda aspoň by mal.
A ešte jedna zaujímavosť – dnešný oslávenec holandský kráľ Willem-Alexander je nielen nadšenec lietania, ale aj vyškolený pilot Boeingu 737 leteckej spoločnosti KLM. Nikto z pasažierov častokrát netuší, že na sedadle druhého pilota sedí kráľ. Amsterdam – Praha, Berlín, Paríž či Viedeň, môže sa stať, že vás na palube v mene kapitána a posádky privíta holandský kráľ.
„Dámy a páni, poletíme v nadmorskej výške 9 000 metrov a náš let potrvá hodinu a päťdesiat minút.“
Nemusí povedať svoje meno a v čiapke ho na letisku málokedy spoznajú aj samotní Holanďania. Hoci je Willem-Alexander kráľ, v kokpite je kráľom kapitán.
Takže, aby som to zhrnula, ak ste oslavy tohto roku nestihli, naplánujte si ich na ten budúci. Neoľutujete. A nezabudnite si zaobstarať niečo oranžové na seba.
Adriana Macháčová patrí k obľúbeným slovenským spisovateľkám. Nehrá s čitateľom lacné hry. Keď chytíte jej knihu do ruky, nepustíte ju. Všetko je správne nadávkované a budete chcieť vedieť, ako to dopadne. Vo svojej tvorbe rozohráva otázky, ktoré trápia mnohé ženy. Rodinné drámy, nezhody s deťmi, či partnerské problémy. Nie vždy však zvíťazí láska a tolerancia. „Píšem príbehy pre aktívne ženy s veľkým srdcom, ktoré sa môžu stať hociktorej z nás.“
Doteraz jej vyšli romány: Cudzie vzťahy (2011), Žena vplyvného muža (2012), Dobré dni sa začínajú v noci (2012), V slepej uličke (2015), Striptíz duší (2013), Nebezpečný muž (2014), Nikdy never ryšavke (2015), Hubertove ženy (2015), Prečo práve ja? (2016), Milostný poker (2016), Keď láska zabíja (2016), Tieň pochybností (2017), A teraz ma pobozkaj (2017), Milujem tvoje lži (2018), Niekto ako ty (2018), Tak trochu ženatý (2019), Čo má ona a ja nie? (2019) a Dokonalý manžel (2020) a Slepý dážď (2021) Omyly a dohry (2022). V októbri 2023 vyšiel jej nový román S tvárou do neba. S Róbertom Dydom napísala romány Šokujúca aféra (2014), Vieme prví (2014) a Škandál v lepšej spoločnosti (2016). Jej knihy vychádzajú aj v českom preklade.
|
Foto: Archív autorky, pixabay
Predchádzajúce články
Vezmeš si ma a basta! – pohľadnice Adriany Macháčovej
Rýchlokurz randenia po holandsky – pohľadnica Adriany Macháčovej
Lážo-plážo v objatí vetra a dažďa – pohľadnice Adriany Macháčovej
Zajačik, vajíčko, kuriatko a veselá Veľká noc – pohľadnice Adriany Macháčovej
Vlasy dupkom? Nestraťte hlavu a neutekajte! – pohľadnica Adriany Macháčovej
Veterný mlyn sa nestará o vietor, ktorý minul – pohľadnice Adriany Macháčovej
Holandsko je rovné ako jeho výnimočne dobrá a chrumkavá palacinka
Povedz sýýýr – Pohľadnice Adriany Macháčovej
V hlavnej úlohe tulipán – pohľadnice Adriany Macháčovej
Holandskí muži, ktorých túžite stretnúť aspoň v snoch – pohľadnice Adriany Macháčovej
Nečakajte na dobrý deň, urobte si ho! – pohľadnice Adriany Macháčovej
Don’t worry, be Holanďan – pohľadnice Adriany Macháčovej
Len si oči nevyoč! – pohľadnice Adriany Macháčovej
Najčastejší dopravný prostriedok bicykel
Dreváky alebo misia klompen
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.