Uznávaná rokenrolová novinárka prináša portrét ikonickej a kultovej skupiny, ktorá sa zrodila pred 60.rokmi. 12.júla 1962 odohrala svoj prvý koncert legendárna skupina, o ktorej práve vyšla kniha.
Legenda Rolling Stones od Lesley-Ann Jones, ktorá prináša príbeh tejto rozporuplnej, miestami divokej, no kultovej skupiny. O ich sláve, škandáloch, živote v zákulisí…
„Nudí ma, ako sa furt vyzvedajú: ‚Je toto posledná šnúra Stounov?‘ Rovnakú otázku počúvam od roku 1964.“
Mick Jagger
Na začiatku stála pätica obyčajných britských deciek, ktorým počarovalo afroamerické blues. Pri coveroch však dlho nezostali a blues premiešali s explóziou narážok na všetko možné – od žien cez sex až po drogy. A hoci sa o nich hovorilo ako o obyčajných „przniteľoch mládeže“ a „posloch samotného diabla“, napokon vytvorili hudbu, ktorá oslovuje dodnes.
Vlastne nielen to, postavenie kapely sa časom upevnilo. Elvis zomrel, Beatles sa rozpadli, no Jagger s Richardsom sú stále v sedle. Možno trochu obrástli machom, no valia sa hudobnou scénou ďalej.
Lenže ako sa z chlapcov na okraji spoločnosti stali hviezdy svetového formátu a predovšetkým značka? A za akú cenu? Spomenie si niekto na obete tohto prerodu? A vôbec, dá sa dielo tak jednoducho oddeliť od svojho tvorcu? Rolling Stones sú skrátka plní protikladov. V ich príbehu na seba narážajú sny a nádeje s prozaickými daňovými kalkulmi, pre ktoré opustili rodnú krajinu, aby sa napokon stali rockovým pamätníkom postaveným na hodnotách, proti ktorým odjakživa rebelovali. Sú dobrí, zlí, občas škaredí, no predovšetkým sú stále s nami.
Na 400 stranách približuje ich príbeh – hudobný, aj osobný. Nájdete tam všeličo o ženách, sexe, drogách, výčinoch a škandáloch. O zákulisí aj klebetách. Vidno, že autorka má výborný prehľad v hudbe a zvlášť o tejto pätici, urobila si prieskum a podala to pútavým štýlom, ktorý nadchne fanúšikov Rolling Stones, ale aj vás, ktorí máte dobrú hudbu. Výborný portrét legendy, ktorá pretrvala – napokon Elvis aj Freddy Mercury zomreli, Beatles sa rozpadli, no Mick Jagger s chalanmi dodnes fungujú.
Vytvorili si jedinečný poprockový štýl, ktorý sa zarezával pod kožu a staval na silných bluesových linkách, no v textoch oslavoval rozmanité ženy, sex a drogy. Reagovali na každodenné problémy? Odrážala sa v ich veršoch politika alebo spoločenská situácia? Ani nie. Na také veci reagovali skôr abstraktne. Nahádzali na kopu nápady, našli v nich nejaký motív a okorenili ho silným riffom. Nedržali sa nijakého presného receptu. Išli s kožou na trh a zabodovali. Od roku 1965 pochádzajú všetky single z dielne dua Jagger/Richards. The Last Time prenikol do americkej top desiatky a vydláždil cestu prvému hitu, ktorý zabodoval na oboch stranách oceána (I Can’t Get No) Satisfaction. Do konca dekády Stounov poznal celý svet a krok s nimi držali už iba ich najzarytejší rivali z Liverpoolu. Ale podaril sa im aj jeden husársky kúsok – vrátili Amerike vlastnú muziku, a pritom sa štylizovali do úlohy rokenrolových vydedencov.