Zablúdili ste? Nevadí. Na každom mieste v Holandsku nájdete niečo krásne. Táto krajina v útulnom kúte Európy je totiž malým-veľkým supermarketom krásnych miest.
Mám pre vás niekoľko tajných tipov, kam by ste sa, pravdepodobne, nezatúlali. Našla som ich, keď som blúdila.
Rotterdam je mozaika nádhernej architektúry, ktorá rozpráva svoj príbeh. Začína pri Bielom dome na Geldersekade 1, prvom jedenásťposchodovom rotterdamskom mrakodrape, postavenom v roku 1898. Táto majestátna budova bola jednou z mála stavieb, ktorá ustála nemecké bombardovanie počas II. svetovej vojny.
Vo vežičke povedľa žil kedysi dopravný inžinier barón von Tuzzi. Veža mala aj svoju dvojičku. Obe kedysi držali veľký padací most. Keď sa otvoril, aby mohli preplávať lode, vklinil sa medzi ne. Most bol neskôr zbúraný aj jednou z veží. Tá druhá už nemala žiadnu funkciu a tak rotterdamská umelkyňa Anna Mieke Backer vytvorila figurínu, ktorú až do roku 1982 mohli cestujúci z prechádzajúceho vlaku vidieť. Barón bol každý deň v inej póze, v noci sa vo veži dokonca svietilo a niektorí si mysleli, že tam naozaj stále býva. Železničné koľaje sa dnes tiahnu tunelom popod mesto, barón sa odsťahoval a Rotterdam vyrástol do krásy.
Hľadáte niekoho, kto žil či emigroval do Spojených štátov alebo Kanady v 20. storočí? Možno ho nájdete na zozname cestujúcich niektorého z parníkov námornej spoločnosti Holland-Amerika Line (HAL), ktorú založili Antoine Plate a Otto Reuchlin. Ich pasažierom bol aj teoretický fyzik Albert Einstein, spisovateľ Thomas Mann, priekopník letectva Anthony Fokker, hrdina odboja George Maduro a mnohí ďalší. Dokonca aj pes, ktorý nikomu nepatril. Prvá loď z Rotterdamu – Ariadne vyplávala v júli 1872. Na jej palube bolo aj mnoho Východoeurópanov, ktorí sa vydali hľadať šťastie v Amerike. Nasledovali turbulentné, vzrušujúce ale aj dramatické desaťročia. V rokoch 1882 až 1890 sa v Atlantickom oceáne potopilo a stratilo šesť lodí spoločnosti. Dnes nostalgickú históriu týchto čias pripomína riadiaca budova Holland America Line na Wilhelminakade, postavená v rokoch 1901-1917. Sídli v nej príťažlivý hotel New York.
O niečo ďalej na Katendrechte nájdete zasa legendárnu vlajkovú loď, námornú ikonu – ss Rotterdam, dlhú 228 metrov. Len pre poriadok: ss znamená stoomschip, čiže parná loď. Parník sa na svoju prvú luxusnú plavbu vydal v septembri 1959. Cieľ: New York, 1 200 pasažierov, medzi nimi aj korunná princezná Beatrix, množstvo ťažkých kufrov ale aj 31 000 vajec, 4 000 hlávok šalátu, 2 000 kíl masla, 10 000 kíl hovädzieho mäsa… V roku 1997 bola loď predaná a nový majiteľ ju premenoval na ss Rembrandt. Lenže jeho spoločnosť v roku 2000 skrachovala a loď zostala pripútaná v prístave Freeport na Bahamách. Až v roku 2008 ju Rotterdamská nadácia na ochranu parníkov priviezla späť do Rotterdamu, kam patrí. Ss Rotterdam bol zachránený! Stal sa perlou hotelovej skupiny WestCord, ktorá, mimochodom, vlastní aj Hotel New York.
Adriana Macháčová patrí k obľúbeným slovenským spisovateľkám. Nehrá s čitateľom lacné hry. Keď chytíte jej knihu do ruky, nepustíte ju. Všetko je správne nadávkované a budete chcieť vedieť, ako to dopadne. Vo svojej tvorbe rozohráva otázky, ktoré trápia mnohé ženy. Rodinné drámy, nezhody s deťmi, či partnerské problémy. Nie vždy však zvíťazí láska a tolerancia. „Píšem príbehy pre aktívne ženy s veľkým srdcom, ktoré sa môžu stať hociktorej z nás.“
Doteraz jej vyšli romány: Cudzie vzťahy (2011), Žena vplyvného muža (2012), Dobré dni sa začínajú v noci (2012), V slepej uličke (2015), Striptíz duší (2013), Nebezpečný muž (2014), Nikdy never ryšavke (2015), Hubertove ženy (2015), Prečo práve ja? (2016), Milostný poker (2016), Keď láska zabíja (2016), Tieň pochybností (2017), A teraz ma pobozkaj (2017), Milujem tvoje lži (2018), Niekto ako ty (2018), Tak trochu ženatý (2019), Čo má ona a ja nie? (2019) a Dokonalý manžel (2020) a Slepý dážď (2021). S Róbertom Dydom napísala romány Šokujúca aféra (2014), Vieme prví (2014) a Škandál v lepšej spoločnosti (2016). Jej knihy vychádzajú aj v českom preklade.
|
Foto: Archív autorky
Predchádzajúce články
Pompézny palác či luxusný hotel? – pohľadnica Adriany Macháčovej
Nech prší, keď mi je smutno – pohľadnica Adriany Macháčovej
Krásna ako ružička – pohľadnica Adriany Macháčovej
16x po holandsky: Malý kvíz na pobavenie
Iba také bežné popoludnie v meste Den Haag
Nie je bulvár ako bulvár – pohľadnica Adriany Macháčovej
Hoi! Vitajte v krajine masových žrútov sladkého drievka
Čas na drink? – Pohľadnica Adriany Macháčovej
Kávička bez koláčika je ako bozk bez objatia
Najhoršie trapasy v Holandsku, ktorým sa radšej vyhnite
Len tak zablúdiť – pohľadnica Adriany Macháčovej
Holandsko – zemiaková krajina par excellence
Krásne Holanďanky, z ktorých sa nejednému pánovi zatočila hlava
Umenie ničnerobenia – pohľadnica Adriany Macháčovej
Udal sa aj obžaloval – pohľadnica Adriany Macháčovej
Hop a je tu fantastický cukrový chlieb – pohľadnica Adriany Macháčovej
Zvyk je železná košeľa, ale na niečo si v Holandsku nikdy nezvyknem
Najšťastnejšie MAMY na svete – pohľadnica Adriany Macháčovej
Tajomstvo holandského bohatstva – pohľadnica Adriany Macháčovej
Dilema dňa – pohľadnica Adriany Macháčovej
Na každú sviňu sa voda varí, v Amsterdame na ňu čaká mäsiarsky hák
Buď máš Amsterdam rád alebo sa mýliš – pohľadnica Adriany Macháčovej
Oranžová horúčka – pohľadnice Adriany Macháčovej
Vezmeš si ma a basta! – pohľadnice Adriany Macháčovej
Rýchlokurz randenia po holandsky – pohľadnica Adriany Macháčovej
Lážo-plážo v objatí vetra a dažďa – pohľadnice Adriany Macháčovej
Zajačik, vajíčko, kuriatko a veselá Veľká noc – pohľadnice Adriany Macháčovej
Vlasy dupkom? Nestraťte hlavu a neutekajte! – pohľadnica Adriany Macháčovej
Veterný mlyn sa nestará o vietor, ktorý minul – pohľadnice Adriany Macháčovej
Holandsko je rovné ako jeho výnimočne dobrá a chrumkavá palacinka
Povedz sýýýr – Pohľadnice Adriany Macháčovej
V hlavnej úlohe tulipán – pohľadnice Adriany Macháčovej
Holandskí muži, ktorých túžite stretnúť aspoň v snoch – pohľadnice Adriany Macháčovej
Nečakajte na dobrý deň, urobte si ho! – pohľadnice Adriany Macháčovej
Don’t worry, be Holanďan – pohľadnice Adriany Macháčovej
Len si oči nevyoč! – pohľadnice Adriany Macháčovej
Najčastejší dopravný prostriedok bicykel
Dreváky alebo misia klompen
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.