Máte radi trilery, ale prekáža vám napríklad masaker na konci každej kapitoly? Potom mám pre vás tip na novinku z DOT. Vydavateľstva Prežila len jediná, amerického autora píšuceho pod pseudonymom Riley Sager.
Dej románu ktorý odsýpa ako piesok v hodinách, sa odohráva v roku 1983 na atlantickom pobreží štátu Maine. Zdravotná asistentka Kit McDeereová, ktorá je podozrivá z toho, že pomohla ukončiť utrpenie svojej nevyliečiteľne chorej matky, dostáva potom, ako jej nebola dokázaná vina, ponuku na návrat do práce. Háčik nie je len v tom, že musí nastúpiť po predchodkyni, ktorá zmizla zo dňa na deň, ale opatrovanou osobou má byť na lôžko pripútaná starena Lenora Hopeová, ktorá ako jediná prežila v roku 1929 viacnásobné vraždy v honosnom sídle Hope‘s End, pripomínajúcom strašidelný dom Usherovcov E.A. Poea. Hoci ju polícia nikdy neusvedčila, ostala v očiach ľudí jediná vinníčka zodpovedná za smrť otca, matky a obesenej sestry.
Táto hrozná udalosť sa premietla aj do riekanky, ktorú poznal v Maine každý.
Len sedemnásťročná Lenora
obesila si sestru, potvora.
Vlastného otca dobodala.
Aj matke šťastný život vzala.
Hovorila, že je nevinná,
no prežila len ona, jediná.
Kit je odhodlaná odhaliť tajomstvo, zvlášť keď zistí, že paralyzovaná Lenora dokáže nielen odpovedať na otázky klepaním, ale taktiež písať na starom písacom stroji.
chcem ti všetko povedať
aj to čo som nikomu nepovedala
áno o tej noci
pretože ti dôverujemLenže ja nedôverujem Lenore.
Aspoň nie úplne.
Zvládne toho veľmi málo a predsa ju obviňujú z toľkých vecí. Cítim sa pri nej rozpoltene, niekedy ju túžim chrániť, inokedy mám nutkanie podozrievať ju.
No ak mi chce prezradiť, čo sa vtedy stalo, ochotne si ju vypočujem.
Hoci mám pocit, že zaznejú prevažne klamstvá.
Alebo ešte horšie, úplná a desivá pravda.
V čom sú plusy a v čom mínusy románu, ktorý do slovenčiny preložila Ľubica Dvončová?
Riley Sager skvele zachytáva temnú, pochmúrnu atmosféru starého sídla Hope’s End, ktoré je plné tajomstiev a ponurých spomienok. Miesto samo osebe je takmer ďalšou postavou príbehu.
Vie výborne pracovať so zložitými zápletkami a zvraty prichádzajú vo chvíľach, keď ich najmenej očakávate. Navyše ukazuje, že sa to dá aj bez brutality, tak častej pri iných psychotrileroch (viete koho). Dynamickosť príbehu a napätie vás udržia pri čítaní, takže knihu budete len ťažko odkladať. Naozaj.
Tým, že sa príbeh odohráva vzhľadom na súčasnosť v dvojitej minulosti, má šarm retra, zvlášť pre tých, čo si 80. roky pamätajú a majú slabosť pre Ameriku pred hospodárskou krízou.
Autenticite príbehu pomáha fakt, že kniha zo značnej miery vychádza z osudu Lizzie Andrew Bordenovej ( 19. 7. 1860 – 1. 7. 1927), Američanky súdenej za vraždu svojho otca a nevlastnej matky. K vraždám došlo 4. augusta 1892 v meste Fall River v štáte Massachusetts. Lizzie bola pre nedostatok dôkazov oslobodená a napriek ostrakizácii zo strany obyvateľov mesta zostala vo Fall River do konca svojho života. Zomrela vo veku 66 rokov na zápal pľúc, niekoľko dní pred smrťou svojej staršej sestry Emmy.
Mínusom môže byť, že v závere Sager pripravil sériu odhalení, z ktorých mnohým bude padať sánka. Avšak pre skúsenejších čitateľov žánru nemusia byť až také šokujúce. Ale cieľom trilerov nie je psychoanalýza postáv, takže ak hľadáte napínavý oddych, je Prežila len jediná výborná voľba.