Je to už nejaký čas, čo som sa vám podobným spôsobom prihováral z blogu SME, kde sme na striedačku s mojim Medveďom každú nedeľu presne o 12.00 hodine uvádzali naše kulinárske pokusy. Zhruba od januára Medveď na blogu osamel, nakoľko som mal pocit, že to síce bolo fajn, ale všetko má svoj vývin a aj koniec. Čo však, keď z času na čas narazím na niečo zaujímavé? Danko má dosť svojich nápadov a podľa mňa jeho blog len tak prekvitá (…že by po mojom odchode? :)) a ja som zistil, že holt voľky nevoľky raz za čas taký neodbytný nápad potrebujem niekde odventilovať. Čo aj keby to bolo raz za polroka. A jedným z nich je aj tento…
Bulhari majú svoj veľmi tradičný slaný koláč, vlastne je to niečo medzi chlebom a koláčom, ktorý sa nazýva Tutmanik. Jedáva sa ako samostatne, tak aj ako príloha k mäsu a zelenine. V zásade je Tutmanik koláč s kysnutého cesta, ktoré sa zarába so slaným balkánskym ovčím, alebo kravským syrom (syrene), je hutnejšej konzistencie a (a čo je hlavné…) práca s cestom je veľmi zaujímavá a proste nádherná. Pritom ju zvládne aj úplný začiatočník.
A to je aj dôvod, pre ktorý chcem tento zaujímavý koláč uviesť na stránkach Sieťovky. Srdiečko kuchára či pekára proste zaplesá. Samozrejme prečo nebyť trochu maximalistický, tak som sa rozhodol uviesť rovno tri druhy Tutmanika, s tromi zaujímavými spôsobmi práce s cestom.
A ešte k plnke. Tutmanik je slaný kolač, ale je len a len na vás, ako sa v konečnom dôsledku rozhodnete. Pokojne môžete na balkánsky syr zabudnúť a Tutmanik naplniť všetkým možným, čo vás len napadne, naslano s mletým mäsom, na sladko s rôznym ovocím, kakaom, medom, pudingom, no proste medziam fantázie nie je konca…
Tak a dosť, ideme na to!
Na jeden pekný veľký Tutmanik potrebujeme:
Na základné cesto: 750g zmesi polohrubej s hladkou múkou, 100 g balkánskeho syra, 150 ml jogurtu (kyslej smotany), kvasnice, lyžičku cukru, 100 g masla (decko oleja) a soľ.
Plnka v zásade pozostáva z vajec a balkánskeho syra v rôznych variáciách.
Najprv si urobíme tradičný kvások. V 2 dcl vlažnej vody vymiešame 1 lyžičku cukru, 1 lyžičku hladkej múky, kvasnice a necháme zhruba 10 minút prekvasiť.
Následne vezmeme zmes hladkej a polohrubej múky, vlejeme do nej kvasnice, pridáme nahrubo postrúhaný balkánsky syr, jogurt, maslo a ak je potrebné (balkánsky syr je slaný) tak aj trochu soli.
Vymiesime nie príliš husté cesto (asi tak ako na langoše, ak treba dodáme vlažnú vodu) a necháme dobre vykysnúť s niekoľkonásobným opakovaným vymiesením.
Na ďalšom obrázku vidíme, ako som tú horu cesta, ktorú som na trojo Tutmanikov mal ja, rozdelil na tri diely. To len aby ste videli, že keď už, tak už…:)
Tutmanik 1
Potrebujeme základné cesto, 2 vajíčka, 150 g balkánskeho syra a 200 ml jogurtu.
Balkánsky syr nastrúhame, vymiešame s vajíčkami a jogurtom. Pustíme si tenký prúd studenej vody a v ňom si striedavo vlhčíme prsty, ktorými z cesta odtŕhame menšie kúsky, ktoré tvarujeme do guľočok a tie vhadzujeme do zmesi balkánskeho syra, vajec a jogurtu. Ide to veľmi rýchlo. Kúsky len narýchlo v dlani vytvarujeme a vhodíme do zmesi. Žiadne páranie sa s tým. Keď je všetko cesto v zmesi, vezmeme drevenú varechu a 2 – 3 krát zľahka premiešame.
Kúskom masla, alebo olejom vymastíme koláčový plech a hmotu do neho vlejeme. Zľahka potrasieme, aby sa rovnomerne rozliala. Na teplom mieste necháme aspoň 20 minút podkysnúť.
V rúre predhriatej na 170 stupňov pečieme zhruba 35 – 40 minút, alebo do zozlatnutia.
No nech mi niekto povie, že v niekedy v tomto živote robil kysnutý koláč týmto spôsobom a nie je pritom tetuška (leľja) z nejakej malebnej bulharskej provincie. Nádhera.
Tutmanik 2
Základné cesto, 150 g balkánskeho syra, 3 vajíčka a bylinky. Ja som mal k dispozícii veľmi zaujímavú originálnu zmes zvanú sivá soľ (šarena sol), čo je pomletá zmes upečenej tvrdej kukurice, čubrice (saturejky) a soli. Keď budete na dovolenke v Bulharsku, vrelo odporúčam kúpiť si pár balení. Tú vy pravdepodobne nemáte, ale napríklad sušené oregano s trochou soli by bolo tiež vhodné. V konečnom dôsledku je to jedno, lebo ja vám aj tak chcem hlavne ukázať prácu s cestom. 🙂
Tak a ideme na to. Balkánsky syr opäť postrúhame, pridáme dve vajcia, bylinky a vymiešame.
Cesto je najvhodnejšie rozdeliť na dve časti, bude to jednoduchšie. Plochu na ktorej pracujeme, môžeme namazať maslom, alebo olejom. Musí to byť hladká plocha, pokojne aj priamo dobre umytá pracovná plocha kuchynskej linky. Skvelý pomocník sú rôzne umelohmotné podložky, ktoré značkové i neznačkové dostať bežne kúpiť.
Podobne aj ruky namažeme trochou masla, čo oleja. Každý kus cesta najprv v rukách vyšúlame na valec, ktorý potom na namastenej ploche mastnou dlaňou roztlačíme. Nemusí to byť rovné, presné, ide to nesmierne jednoducho bez valčeka, bez podsypania múkou a veľmi ľahko sa cesto oddeľuje od rúk aj od pracovnej plochy.
Oba kusy ponatierame plnkou a zvinieme. Stačí približne, alebo len pozdĺžne preložiť, plnka môže vytekať, nič sa nedeje, aj tak to bude krásne.
Na vymastený plech najprv prenesieme prvú časť a skrútime ju do hada, ale ak chceme, tak aj úplne inak, druhú časť následne pripojíme. Všetko môžeme počas prenášania ešte ponaťahovať, aby sa cesto rozložilo rovnomernejšie a na väčšej ploche.
Posledným tretím vajíčkom Tutmanik ponatierame, necháme podkysnúť a opäť upečieme do zlatista.
Tutmanik 3 – posledný
Potrebujeme základné cesto, 150 g balkánskeho syra, 3 vajíčka a tentokrát cukor, najlepšie hnedý.
Cesto opäť rozdelíme na dva diely, postrúhaný balkánsky syr vymiešame s vajíčkom a pracovnú plochu opäť dobre ponatierame maslom, alebo olejom. Podobne vymastíme dlane a prsty.
A robíme presne to, čo v predchádzajúcom prípade. Najprv valček cesta, ktorý dobre poroztláčame. Vznikne nám pozdĺžny plát.
Natrieme ho polovicou plnky a čuduj sa svete, plnku dobre nahrubo posypeme cukrom. Podobný plát vytvoríme z druhej časti cesta, položíme ho na prvý, potrieme zvyškom plnky a posypeme cukrom.
Deti, ja viem, ze vám to znie tak trochu excentricky, ale sladko – slané kombinácie chutí sú jedny z najzaujímavejších a najrafinovanejších. Skúste si napríklad zobrať palacinku, dobre ju potrieť sladkým džemom, najlepšie z nejakého kyslého ovocia (višne, čerešne…), posypať nastrúhaným slaným balkánskym syrom (poriadne :)), zvinúť a jesť. A vtedy zistíte, čo je to lahôdka…teda aspoň tí, ktorí radi experimentujú a nemajú predsudky.
Ale vráťme sa k Tutmaniku. Oba pláty na seba položene ešte pozdĺžne preložíme. Ide to veľmi ľahko. Cesto je mastné, mäkké a poddajné.
Pripravíme si vymastený plech, vezmeme ostrý nôž a z cesta odkrajujeme krúžky, ktoré ukladáme na plech podobne, ako osie hniezda. Keďže však je cesto veľmi mäkké, vzniká takýto krásny a zaujímavý ornament.
Takto to vyzerá kompletne. Natrieme tretím vajíčkom a necháme podkysnúť.
No a čo iné, ako upiecť na 170 stupňoch do zlatova.
Tak čo vy na to? Úplne odlišný spôsob práce s cestom, ktorý poskytuje obrovský priestor pre kreativitu. Jednoduché, ľahko tvarovateľné a pritom krásne.
No a tak už neostáva iné, len zaželať Dobrú chuť a domácu pohodu.