Debutová zbierka poviedok Jany Micenkovej má názov Sladký život (Marenčin PT). Ironicky si z nás vystrelila. Život jej hrdinov a hrdiniek je všelijaký, len nie sladký. Vzala si na paškál tridsiatnikov, ktorí nevedia, čo s načatým životom. Osudy protagonistov sú v mnohých poviedkach iba akousi karikatúrou reality. Aspoň dúfam, pretože keby neboli, tak spánombohom : ))) Micenková je neuveriteľne vtipná. Ale zas odtiaľ – potiaľ. Smejete sa, smejete a zrazu bum! Ovalí vás lopatou po chrbte, až vám zabehne. Ani sa nedivím, že sa kniha ocitla v desiatke Anasoft litera za rok 2018, taká je skvelá.
V šestnástich poviedkach vystupuje panoptikum bizarných a predsa uveriteľných a možno z okolia známych postáv. Muži, ženy, gayovia, lesby, lúzri, povaľači, alkoholici, stratené existencie aj obyčajné typy „toť od susedov“. Hľadajú sami seba, aj niekoho, o koho by sa mohli v marazme života oprieť. Už od prvej strany Micenková vzbudí zvedavosť sviežim, moderným jazykom, omotá si vás okolo prsta a je vymaľované. Všetky poviedky má perfektne premyslené, dokáže dej otočiť nečakaným smerom. Pripravte sa na divokú jazdu. Autorke odvaha veru nechýba. Nepára sa s vulgarizmami, pokojne ich vloží do úst hociktorej z postáv aj rozprávačovi. No všetky sú funkčné a častokrát vyznievajú skutočne zábavne. Samozrejme, nájdu sa kritici aj čitatelia, ktorým je také množstvo proti srsti. Nemožno vyhovieť všetkým, že? Ale vráťme sa k autorkinej odvahe. Áno, je odvážna. V jednej z poviedok zvolila za hlavného hrdinu Janka Rybárika, z ktorého sa vykľul pedofil. Je to ten typ čudáka, čo ho v detstve šikanovali, teraz sedí na teplučkom úradníckom mieste, slušný a spoľahlivý. Spočiatku nás rozosmieva Jankova posadnutosť vedľajšími účinkami rôznych liekov a pobytom v detskom tábore. Postupne začína atmosféra hustnúť a finále odrovná každého. Za veľmi odvážnu považujem aj poviedku s tak trochu rozprávkovým feelingom. Čudáčka Kasandra, prezývaná čarodejnica, si spokojne žije v polorozpadnutej chalúpke učupenej medzi modernými, ultramilionárskymi vilami. Venuje sa bosoráctvu, žije z plodov záhrady a nejakej tej podpory. Fantasy pocit sa vytráca s každým novým riadkom. OK, nebudem chodiť okolo horúcej kaše. Autorka z Kasandry urobila sexuálny objekt v pazúroch zbohatlíkov. Irónia, zdravá dávka cynizmu a poriadna nálož literárnej hyperboly sú Micenkovej silné zbrane.
Ja som si najviac užila poviedku Cat Woman. Zuza na portáli Kávička.sk vyčítala, že partneri by sa mali neustále prekvapovať, preto si kúpila mačacie uši. Robo ich bez mihnutia oka odignoroval. Robo miluje spoločnú mačku, Zuza žiarli. Rozhodla sa preto potrénovať mačacie pohyby. Sledovala Micku na každom kroku. „Večer to už mačku Micku začalo srať. Párkrát na Zuzu dokonca zaprskala – a to sa ešte nikdy nestalo, žeby prejavila Micka takéto agresívne emócie. Ale tiež sa nikdy nestalo, žeby Zuza chodila po byte mačacím krokom s mačacími ušami ako prijebaná.“ Zuza svoje mačacie druhé Ja vyšperkovala do dokonalosti, uplietla si labky, trénovala skoky aj zvuky. Smiala som sa, až mi slzy tiekli a na konci akoby uťalo. Úsmev zamrzol na kosť. Skvelá ukážka toho, kam až dokáže zájsť chorobná obsesia.
Poviedka Nový svet pojednáva o tom, že aj príčetný človek sa môže pod vplyvom okolia stať úplným magorom. Vysokoškolsky vzdelaná Soňa je frustrovaná, nič jej nevychádza, „lebo keď sa serie jedna zásadná vec, začnú sa aj ďalšie.“ Uvedomila si, že ju už nebavia tzv. inteligentní ľudia a zatúžila spoznať obyčajného jednoduchého človeka, „v podstate by to mohol byť aj hlupák, ale s dobrým srdcom.“ Po pollitri vínka vypustila do vesmíru svoje želanie a čoskoro spoznala Evelínu. Spočiatku jej išla na nervy, aj sa z nej pokúšala urobiť premýšľajúcu bytosť, lenže to rovno mohla hádzať hrach na stenu. Potom si to celé naplánovala ako experiment, „bude sledovať, či je možné aspoň trocha ovplyvniť premýšľanie tupca.“ Raz sa s novou kamoškou vybrala na oslavu detských narodenín. Hneď pobadala, že „to bolo stretnutie sprostých s ešte sprostejšími.“ A hádajte, čo?! Prezradím iba toľko, že na oslave vás čaká humor čierny ako sadze v komíne. Budete sa zabávať, no v kútiku oka sa vám môže vytvoriť malý tik spôsobený myšlienkou, že preboha, toto vídam denno – denne okolo seba a na fejsbukoch, instagramoch a tiktokoch. Zmagorené hlavy donedávna normálnych obyvateľov planéty sa akosi množia.Najradšej by som sa rozpísala o každom texte z knihy. Kto by to čítal, že áno? Radšej si prečítajte skvelé poviedky sami. Garantujem vám, že sklamaní nebudete. Micenková spracúva viacero aktuálnych tém a stavia spoločnosť pred vyleštené zrkadlo. Niektoré poviedky sú výsostne reálne, iné sa preklápajú za hranicu bežnej reality. Pod škrupinou humoru, zveličovania a irónie sa ukrývajú príbehy, ktoré majú čo povedať. Prostredníctvom textov nás necháva doslova nazrieť do hláv niektorých hrdinov a začíname sa pýtať, či na tom nie sme podobne. Čitatelia pod tridsať rokov sa azda aj zľaknú, že by mohli skončiť ako poviedkové postavy. Mnohé z nich sú totiž vysokoškoláci, čo sa neuplatnili v odbore, sú frustrovaní a únik z reality predstavujú drogy alebo alkohol. Ilúzie a sny sa rozpadli, ostala holá skutočnosť. Lenže Jana Micenková nechce spôsobovať hlavybôľ, chce, aby ste sa zabavili a nebrali život príliš vážne. Ak siahnete po zbierke, neoľutujete.
Powered by Facebook Comments