Inštitút čestného hosťa na Frankfurter Buchmesse vznikal pozvoľne. V sedemdesiatych rokoch sa najprv zvolili témy, na ktoré mal byť veľtrh zameraný (detská, karibská, náboženská a africká literatúra). Ročník 1984 nemohol patriť nikomu inému ako dystopistovi Orwellovi a od roku 1988 Taliansko odštartovalo rotujúcu prezentáciu vybraných krajín či skôr literatúr. V najbližšej budúcnosti sa v ich úlohách predstaví postupne Kanada, Španielsko, Slovinsko a opäť Taliansko. Ťažiskom každoročnej prezentácie je najmä pavilón v centre výstaviska, kde sa návštevníci stretávajú najmä s množstvom významných spisovateľov, ktorí prichádzajú podporovať svoje krajiny. Predstavujeme vám desaťročie pavilónov čestných hostí od roku 2010 do 2019.
Argentína sa v roku 2010 predstavila vo Frankfurte ako krajina, kde je „kultúra v pohybe“.
Ostrov s najväčším počtom čitateľov na obyvateľa sa prezentoval v roku 2011 mottom „Malá krajina, veľké príbehy – báječný Island„. Nápad premietnúť na veľké plátna Islanďanov, čítajúcich pred svojou knižnicou obľúbených autorov, zatiaľ neprekonal žiadny čestný hosť.
Vetu „Kým ste spali“ si pre Buchmesse vybral Nový Zéland v roku 2012 a v tom istom tóne sa niesol aj ich snový pavilón.
Brazília – Krajina plná hlasov. Čestný hosť z roku 2013 predstavil veľmi interaktívny pavilón.
Finnland. Cool. Pavilón z roku 2014 s kvázi ľadovým klziskom uprostred zanechával prvý dojem, že Fínsko je viac chladné ako v pohode. Našťastie množstvo spisovateľov a zaujímavých kníh, nemohli nechať návštevníkov na pochybách, ku ktorému významu sa majú prikloniť.
Desiatky korení a „17.000 ostrovov predstáv“ spojila dokopy Indonézia v pavilóne z roku 2015.
Flámsko a Holandsko stavili v roku 2016 na koncept delenia sa so svojou kultúrou pod heslom „Toto zdieľame“. Spolu s Francúzskom sú zatiaľ jedinými krajinami, ktoré „hostili“ vo Frankfurte dvakrát.
Drevenými poličkami tvorený pavilón Francúzska z 2017 dokonale očaril svojou jednoduchosťou. Slogan „Frankfurt po francúzsky“ zdôrazňoval, že čestným hosťom nie je krajina, ale jej jazyk.
Najmladší z čestných hostí ale kultúrne najstarší štát umiestnil do priestoru zväčšeniny svojej unikátnej abecedy, nakoľko mottom Gruzínska 2018 bolo „Krajina tvorená písmenami“.
Minimalistický pavilón Nórska v roku 2019 šikovne využíval optickú ilúziu nekonečna vďaka dvom bočným zrkadlám.
Powered by Facebook Comments
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.