Stephen King je príšerný chlap. Presne to mi napadlo pri čítaní tretej knihy série, ktorá začala parádnou detektívkou Pán Mercedes a vzápätí pokračovala Stratenými nájdenými. Už si myslíte, že začne písať bez toho, aby na vás spoza bučka robil desivé bu-bu, keď na vás vytiahne svoje obľúbené telepatie, telekinézy a iné teleschopnosti.
Vlastne je to logické. Máme tu totiž masového a sériového vraha (médiá by ho pravdepodobne nazvali teroristom) Bradyho Hartsfielda, ktorý si to napáli autom do davu ľudí. Potom je tu bývalý policajt Bill Hodges, ktorý Bradyho v prvých dvoch knihách spolu s tlupou priateľov rôzneho veku, rasy, pohlavia a mentálneho zdravia naháňa. Keď ho naša skvelá partička silnejšie klepne po hlavičke, bastard skončí vo vegetatívnom stave v nemocnici. Ak ho teda chcete použiť na vraždenie aj v trojke, niet pre spisovateľa inej cesty, len sa spoľahnúť na niečo paranormálne.
Nie, nemusíte mi hroziť päsťou, že som vám prezradila pointu príbehu. Kto má Kinga prečítaného vie, že tu už nejde tajomstvo, ale o napätie a strach. Kniha Koniec hliadky je preto zo všetkých troch tá najkingovatejšia. Mrazí vás až za ušami, hoci veľmi dobre viete, že to nie je naozaj, ale len akože.
Aby sme sa vrátili k príbehu. Psychopat Brady Hartsfield sa vďaka experimentálnej a samozrejme nepovolenej liečbe ambiciózneho lekára prebudí (láskavý čitateľ ako ja si iste spomenie na tú myšlienku z konca druhej časti, že ho radšej mali už vtedy doraziť). A keby len prebudil, to by nebolo to najhoršie. Opäť sa v ňom ozve chorá myseľ, ktorá pred siedmimi rokmi narazila mercedesom do davu ľudí. Niektoré obete totiž vtedy tú hrôzu prežili, a napriek ťažkému fyzickému hendikepu našli nový zmysel existencie. A práve týchto „šťastlivcov“ sa Brady Hartsfield rozhodne zabiť na druhý pokus, pričom sa nebráni zahrnúť do zoznamu obetí aj ďalších, ktorí mu stoja v ceste. Nakoniec, stále leží relatívne nepohyblivý na nemocničnej posteli, takže si musí nájsť spôsob, akým to urobiť. Aký, to vám ale neprezradím.
Tretie časti trilógií sú inak pekne zákerné, ak hovoríme o etickej stránke osobnosti čitateľa. Totiž – sprevádzate svoje obľúbené postavy jednotlivými stránkami a celý čas sa modlíte, aby neumreli. Ospravedlňujúco si želáte, že nech zomierajú tí, ktorí do deja vstúpili neskôr. Avšak viete, ako to je, reálny život nie je práve vzorom spravodlivosti, nech si už príslovia o božích mlynoch hovoria hocičo.
Napríklad taký Bill Hodges, vyslúžilý policajt. Ešte pred pár rokmi vyhorený a deprimovaný dôchodca sa dnes drží života zubami-nechtami, lenže to by sa nesmelo ohlasovať vlastné telo, ktoré vŕzga a čoraz častejšie kričí od bolesti. Ani jeho spolupracovníčka Holly Gibneyová to so svojou ťažko introvertnou povahou nevyhrala. Milujete ju však preto, že je bystrého umu a vždy na niečo „kápne“. Obľúbili ste si aj tie dve decká Jeroma a Barbaru, a hoci už trochu povyrástli, stále na nich v duchu dávate pozor. Nuž, tentoraz to dokonalý happyend až tak celkom nebude, ale to by som hádam Kingovi ani neodpustila, keby všetci žili v zdraví a šťastí ešte sto rokov.
Áno, trochu je už z Kinga cítiť únavu. Je ale pravdou, že prvá kniha s názvom Pán Mercedes je čitateľmi vo svojej kategórii právom hodnotená ako nadpriemerná, takže pokračovania zákonite musia skĺznuť do rutiny. Stále je to však výborné čítanie do vlaku, na deku pri vode, či len tak do kresla ku káve.
Do čítania, priatelia.
Diáda
PS: Tu nájdete odkazy na všetky tri časti Kingovej trilógie.
Pán Mercedes, Ikar 2015 (prvá kniha)
Stratení nájdení, Ikar 2016 (druhá kniha)
Koniec hliadky, Ikar 2017 (tretia kniha)
Powered by Facebook Comments
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.