Kým to nezažijete na vlastnej koži, nepochopíte, čo presne znamená veta: Buchmesse je hlavne o stretnutí čitateľov s autormi. Najväčší knižný veľtrh sveta ponúkal možnosť osobného kontaktu s kultúrnymi titanmi, ktorých diela ste poznali, ale ich ľudská existencia bola pre vás vzdialená ako bohovia na Olympe smrteľníkom v staroveku. Ponúkam vám tridsiatku literárnych hviezd, ktoré som stretol vo Frankfurte za posledné desaťročie.
Günter Grass (1927-2015) bol mojou prvou veľtržnou superstar. Neznalý pomerov som sa mohol na neho pozerať len z diaľky.
Rakúska televízia zaraďovala krátke animované anekdoty karikaturistu Guillerma Mordilla (1932-2019) do prestávok medzi reklamami v časoch môjho detstva. V roku 2012 som ho mal možnosť stretnúť na Blaue Sofa.
Nové diely kultového francúzskeho komiksu Asterix zvyknú vychádzať s odstupom dvoch rokov vždy v októbri. V roku 2013 prevzala jeho tvorbu dvojica Jean Yves Ferri a Didier Conrad vo XXXV zväzku Asterix u Piktov.
Ako sa v skutočnosti volá nemecká spisovateľka ruského pôvodu Alina Bronsky, vie len malý okruh ľudí. Každý jej nový román je ale literárna udalosť.
Režisérka Margarethe von Trotta vo Frankfurte prezentovala životopisný film o politologičke a filozofke Hannah Arendt, ktorý sa sústredil na jej reportáže pre americký časopis New Yorker z procesu s Adolfom Eichmannom v roku 1961.
Francúzsky spisovateľ David Foenkinos v roku 2014 predstavil román Charlotte. Jeho najúspešnejšie dielo Nežnosť, ktoré spolu s bratom Stéphanom sfilmovali v hlavnej úlohe s Audrey Tautou, vyšlo aj v slovenskom preklade.
Prvé stretnutie so Sebastianom Fitzekom v roku 2014 bolo ešte len z diaľky. O štyri roky neskôr som s ním urobil rozhovor pre Magazín o knihách. A vďaka vydavateľstvu Tatran aj osobne stretol v úzkom kruhu.
Moderátor Thomas Gottschalk, ktorého preslávila najmä tv show Wetten, dass..? prišiel do Frankfurtu v roku 2015 predstaviť prvý diel svojho životopisu Herbstblond.
Mimoriadne vtipného a bystrého herca Mika Krügera pozná staršia generácia slovenských divákov najmä zo série Nosáčov, kde vytvoril dvojicu s Thomasom Gottschalkom.
Spisovateľka Charlotte Roche je zatiaľ jediná autorka, ktorej knižku Modlitby lona odporúčam na prebale slovenského prekladu.
Ilja Trojanow, nemecky píšuci autor s bulharskými koreňmi, patrí k spisovateľom s jasne vyhranenými názormi.
Rafik Schami musel rodnú Sýriu opustiť už pred piatimi desaťročiami. Na Slovensku vyšiel jeho román Sofia, alebo začiatok všetkých príbehov.
Nele Neuhaus sa prepracovala zo samovydavateľky na najpredávanejšiu krimi autorku v Nemecku. Momentálne prichádza na Slovensko v románe Deň matiek.
Hoci Richard David Precht patrí medzi filozofickú špičku Nemecka, slovensky vyšla pred vyše desaťročím len jeho kniha Kto som?
Dan Brown v roku 2017 prišiel do Frankfurtu predstaviť zatiaľ ostatný príbeh Roberta Langdona v románe Pôvod.
Peter Wohlleben je pôsobivý rozprávač aj naživo nielen vo svojich knihách.
Salman Rushdie bol obrovským prekvapením Buchmesse v roku 2017. Po výstavisku sa pohyboval bez akýchkoľvek špeciálnych bezpečnostných opatrení.
Paulu Hawkins preslávil triler Dievča vo vlaku. S druhou knihou Do vody už taký komerčný úspech nemala.
Édouard Louis vo Frankfurte promoval dielo Dejiny násilia. Jeho ďalšiu knihu Koniec Edyho poznajú aj slovenskí čitatelia.
Hoci francúzska autorka Amélie Nothomb v posledných rokoch nevychádza v českých a slovenských prekladoch, švajčiarske vydavateľstvo Diogenes pravidelne vydáva jej preklady.
Éterická autorka Laksmi Pamuntjak reprezentovala indonézsku literatúru v rámci čestného hosťovania jej krajiny v roku 2015.
Daniel Kehlmann na „francúzskej“ Buchmesse vysvetľoval, prečo legendu o kaukliarovi Tillovi Eulenspieglovi presunul v románe Tyll o niekoľko storočí dopredu do obdobia tridsaťročnej vojny.
Dnes už 90 ročný Mario Adorf patrí k najobľúbenejším nemeckým hercom, ale zastrelenie Nšo-Či vo filmovej verzii Vinnetoua mu nikdy nezabudnú fanúšikovia vytknúť. On sa bráni, že veď strieľal len do vzduchu, nakoľko Maria Versini vtedy filmovala v Paríži a osobne sa stretli až po rokoch a nie počas nakrúcania.
Udo Lindenberg patrí k najväčším nemeckým pop legendám. Návštevníkov veľtrhu v roku 2017 prekvapil minikoncertom.
Nemecky píšuca spisovateľka pôvodom z Gruzínska Nino Haratischwili, patrila k hviezdam Buchmesse 2018. Jej román Ôsmy život (pre Brilku) vyšiel vo vynikajúcom českom preklade.
Jussi Adler-Olsen je dlhodobo najpredávanejší škandinávsky krimi autor v Nemecku vďaka sérii o komisárovi Carlovi Mørckovi a jeho špeciálnom oddelení Q.
Čím je Juraj Červenák pre česko-slovenských čitateľov, tým je pre Nemcov mníchovská manželská dvojica autorov Iny Klocke a Elmar Wohlrath, ktorá píše historické romány pod pseudonymom Iny Lorentz.
Michal Hvorecký sa stal prvým slovenským spisovateľom, ktorý si sadol do modrého kresla diskusného programu ZDF Blaue Sofa v roku 2018, keď prezentoval nemecké vydanie svojho dystopickho románu Troll, ktorý sa mimoriadne dobre strafil do témy nenávisť na sociálnych médiách a rokmi sa stáva čoraz aktuálnejším.
Åsne Seierstad, autorka knihy o masovom vrahovi Andersovi Breivikovi Jeden z nás (Príbeh o Norsku), bola jednou z dvoch stoviek nórskych spisovateľov, ktorí sa zúčastnili v roku 2019 Buchmesse.
Súčasťou Buchmesse bývajú aj surreálne momenty. Napríklad keď vám otvorí dvere napríklad Jo Nesbø, ktorý ide nahrať rozhovor pre ARD.
Powered by Facebook Comments
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.