10 vecí, ktoré treba vidieť v San Franciscu

Golden Gate

Ocitla som sa tam náhodou. Ako fanúšik sci-fi a špeciálne stroja času viem, že sa milión vecí mohlo stať inak (vrátane mávnutia motýlích krídel v inom uhle ako to mal dotyčná moľa na mysli, kým som ju omylom nepriplácla vankúšom o stenu). Normálne by som koniec tohto leta trávila ako vždy, teda nákupmi zošitov, temperových farbičiek a igelitových obalov pre svojich potomkov. Za všetko však môže sociálna sieť, ktorá je najhoršou pliagou ľudstva od čias príchodu televízneho prijímača na svet, lebo núti svoje ovečky tráviť večery nad upatlanou klávesnicou a násilne trhá všetky reálne rodinné a priateľské putá. Nuž teda, v jeden taký osamotený večer, keď som konečne uložila svoje dietky do postele a vychutnávala si sociálnu izoláciu, ozvala sa mi iná osamelá duša, ktorá má päť detí, manžela, tri mačky, jaštericu a dva vtáčiky v klietke, a bola taká osamelá a unudená, že ma pozvala na kávu. Ja viem, menej trpezliví čitatelia práve opustili počítače a húfne sa vybrali športovať alebo navštíviť operné predstavenie, veď čo už môže byť nudnejšie ako trkotanie dvoch krásnych žien v mladšom strednom veku (chápem to, ale musím protestovať, lebo existuje ešte nudnejšia vec a tou je prednáška profesora Berlínskej univerzity Waltera Neustagla s názvom: „Matematické modelovanie kinetickej génovej expresie u vínnej mušky“ zo 6. septembra 2007, pri ktorej zaspalo šesť zo siedmich poslucháčov).

Káva je vec, ktorú nikdy neodmietnem. Vypýtala som si teda adresu a šla som. Bystrejší z vás iste pochopili kam, že? Vraveli mi čosi, že mám vystúpiť, keď uvidím akýsi červený most, ale kto mal vedieť, že mám počkať do pristátia? Letuška však bola veľmi milá, okrem teplých ponožiek, zubnej kefky a štuplíkov do uší mi venovala aj padák s nápisom Vy viete kam, my vieme ako, takže keď som dopadla, zbadala som túto nádheru.

1. Golden Gate Bridge

Golden Gate
Červený most, ktorý sa volá zlatý a je natretý farbou s oficiálnym názvom „International Orange“, práve táto je vraj najlepšie viditeľná v hmle. Frisco (túto prezývku miestni obyvatelia nenávidia podobne ako keď u nás povie východniar, že ide do Blavy), tak teda San Francisco a hmla patria k sebe ako Spejbl a Hurvínek, hmla je tu ako duch, raz je, o pol hodiny nie je a naopak. Vrátim sa k mostu – celý rok ho tou oranžovou natiera asi 43 robotníkov (to číslo som si nevymyslela, asi majú na to nejaké normy, ale aj tak to nie je bohviečo byť natieračom mosta, začneš na jednom konci a sotva dôjdeš na koniec, že si dáš pivko, musíš sa vrátiť na začiatok).
Golden Gate je skutočným symbolom mesta, kameramani naň nesmú zabudnúť pri natáčaní akéhokoľvek filmu či seriálu a tak ho nájdete u Hitchocka vo Vertigu, vozil sa po ňom Michael Douglas či detektív Monk.
Kúsok odtiaľ sa zveziete do časti, ktorá je oázou oddychu pre všetkych turistov a obyvateľov – je to rozľahlá plocha plná stromov, lúčok, záhrad a múzeí, kde sa dá stráviť celý deň. Veľmi pekná je napríklad Japonská záhrada, ktorá je asi jediným miestom v SF, kde nebehajú Japonci s foťákmi na krku.

2. Golden Gate Park
3. Cable Cars

Čo povedať na to, že v čase, keď posielame sondy na Mars a skúmame božské častice, existuje na svete mesto, ktoré svoju mestskú hromadnú dopravu postavilo na káričkách, ktoré ťahá kábel natiahnutý v zemi a ktoré sa zastavujú ručne akousi pákou? Že to nie je až také zlé? A čo vy na to, že na konečnej z vozidla vyskočí statný sprievodca a zaprie sa do kabíny, aby ju otočil o 180 stupňov a mohol pokračovať v jazde ďalej? Nie, nejde o svojské riešenie nezamestnanosti, obyvatelia si káblovku obľúbili tak, že si v roku 1947 vybojovali zrušenie jej zrušenia a myslím, že dnes nikomu neprekáža, že sa šuchtá rýchlosťou 15 km/h a je poslednou na svete. Ročne sa na troch tratiach zvezie asi 12 miliónov pasažierov (vynásobte si to dvomi dolármi) a káble sa vymieňajú každé tri mesiace.

4. Lombard Street

Je známa ako jedna z najzakrivenejších ulíc na svete a navyše je strmá, takže ak chcete zísť autom dolu kopcom, musíte prejsť osem zákrut v 180-stupňovom uhle. Je logické, že funguje ako jednosmerka a kupodivu je lemovaná záľahou kvetov a zelene. Ľudia, ktorí bývajú po oboch stranách cesty (vraj má väčšina z nich ruský pôvod) sa musia zmieriť s tým, že im popred domy pobehujú turisti, ktorí si tú strmú jazdu autom chcú užiť (a keďže v USA je hriechom nemať automatickú prevodovku, nerobí im to problém), hoci ja by som si až taká istá nebola, že pár áut už neskončilo v pestovanom záhone.

Možno si vravíte, prečo tu vôbec stavitelia postavili cestu, prečo nešli naokolo? Mesto totiž postavené podobne ako Rím na siedmich kopcoch a nedá sa nikam uhnúť. Nevýhoda, ktorú pracovití Američania premenili na výhodu a umožnili tak filmárom natáčať v uliciach San Francisca skvelé kriminálky, v ktorých fešný komisár sadne do dlhého fára a fičí si to hore-dolu ulicami, kým toho drzého drogového dílera nechytí uprostred križovatky. Na pravé uhly treba zabudnúť, tu vyhrávajú uhly ostré.

5. Coit Tower

Rovno z Lombard Street je skvelý výhľad na ďalší cieľ turistických výprav, na kopec s Coit Tower. Vežičku dala postaviť istá Lillie Coit, na svoju dobu nekonvenčná viktoriánska dáma, ktorá namiesto vyšívania pobehovala s hasičmi a hasila, čo horelo. Stala sa tak ich maskotom a keď sa pobrala na večnosť, odkázala svoje peniaze práve na tento pamätník (pravdupovediac, asi sa prachy zo závetu už minuli, lebo hoci som tam zhora očakávala skvelý výhľad na okolie, vysoké stromy a neostrihané kríky mi ten zážitok prekazili. Nuž, rada odo mňa pre radných v SF – strihať, strihať, strihať.)

6. Alcatraz

Ani krovie a lístie však návštevníkovi nezabráni zahliadnuť v diaľke ostrov, ktorý sa preslávil vďaka istému mafiánovi. Najslávnejšie väzenie ukrývajúce človeka, ktorý svoju „kariéru“ neukončil vďaka svojim vražedným spôsobom práce, do áreštu ho dostalo to, že neplatil poriadne dane. Al Capone a Alcatraz. Z Alcatrazu nikto nikdy neutiekol, ani Clint Eastwood, ktorý si zahral vo filme Útek z Alcatrazu. Stála som tam na brehu ostrova a dívala sa na pobrežie mesta, ktoré sa zdá byť pekelne blízko, človek by povedal, že tam musí doplávať. Lenže spodné prúdy sú tu také nebezpečné, že hoci je mesto obkolesené vodou a zdalo by sa, že sa miestni musia celé dni vyvaľovať na pláži a kúpať, nie je to tak. Bezpečných miest na plávanie je málo a tak aj tých pár väzňov, ktorí sa prekopali z pevnosti von, už nikto nikdy nevidel. Samotné väzenie je renovované málo, avšak prehliadka stojí naozaj zato.

7. Fisherman’s Wharf

Keď vás loď dovezie z Alcatrazu, treba sa prejsť po nábreží, ktoré je lemované mólami označovanými Pier. Každé mólo má svoje číslo a najslávnejšie je Pier 39, kde to hýri farbami, hudbou a dobrým jedlom v reštauráciách od výmyslu sveta či štýlovými obchodíkmi (mne sa veľmi páčil najmä ten venovaný Forrestovi Gumpovi a jeho kamošovi Bubbovi). Možno tu vidieť i lenivé uškatce (v angličtine nazvané rozkošne Sea Lions), ktoré sa tu rozvaľujú akoby sa nechumelilo a dvihnú hlavy len vtedy, keď okolo prefrgne jachta.

Cestou nábrežím Rybárskeho prístavu stretávate živé sochy, klaunov, bezdomovcov, stánky s bielou polievkou v chlebe a milióny turistov. Podľa štatistík sme vbehne 84 % z nich a bolo by naozaj hriechom toto vynechať, nevraviac o tom, že na konci vás čaká čarovná čokoládovňa Ghirardelli, čo je námestíčko plné cukrární a nebíčka v pusinke. Kto nemá rád sladké, možno sa poberie do centra, kde natrafí na Áziu.

8. China town

Poviete si, čo je už na Číňanoch zvláštne, máme ich aj doma. Máme, ale to nie je ono. Práve v San Franciscu sa totiž začiatkom 20. storočia usídlila druhá najväčšia čínska komunita mimo Ázie a hoci jej členovia pôvodne prišli ako robotníci a bojovali s rasovou nenávisťou, vytvorili si tu svoj vlastný svet s vlastnými bankami, školami a obchodmi. Táto časť mesta je čarovná, červené lampióniky a žltá farba panuje ulicami, domy sú plné čačiek a mačiek, obchody zase plné tovaru a nikde si tak nevychutnáte šálku čaju ako tu.

9. Alamo Square

Na prvý pohľad nie je toto námestie ničím výnimočné, v meste sú dokonca krajšie a štýlovejšie miesta ako toto, avšak preslávilo sa tým, že je na všetkých pohľadniciach podobne ako most Golden Gate. Nachádza sa skôr mimo centra a najzaujímavejší je na ňom výhľad. Umelec by povedal, že kontrast starého a nového, laik by vravel, že zaujímavé, ignorant by tam zjedol hamburger a nadával, že načo liezol do takého kopca. Mne sa viktoriánske domy páčia a mrakodrapy ma fascinujú.

No, a posledný na rebríku je jeden z tých mrakodrapov, ktorý je nočnou morou realitných agentov, lebo čím vyššie máte kanceláriu, tým si môžete pýtať vyššie nájomné. Tento mrakodrap sa smerom hore zužuje a pôsobí ako pyramída. Niektorí obyvatelia mesta ho nenávidia, mne sa zdal byť tým fascinujúcejší, čím bližšie k nemu som stála. Je vraj viditeľný z každého miesta San Francisca a kto by čakal, že úplne hore bude nejaká užitočná vyhliadka alebo aspoň anténa, mýli sa. Hore nie je absolútne nič, je to len dekorácia. Ale krásna…

10. Transamerica Pyramid


Vaša Diáda :o)


Diáda

Diáda - počet článkov 114 .

Táto autorka je tu inkognito. Keby niečo, tak ste ju tu nevideli…

Diskutovať môžete len cez facebook profil

x komentované

Powered by Facebook Comments

Read 12 comments

 1. Že Ty ma ešte až do Emériky vyženieš. Do Paríža som sa vybrala dobrovoľne až po Tvojich článkoch. A úprimne – nebyť ich, ani neviem, čo mám banovať, že som nestihla vidieť. Doženiem nabudúce 😀

 2. Naozaj fascinujuce, bola som tu a nechcelo sa mi verit, ze sa prechadzam po Golden Gate,alebo sa veziem elektrickou,kde je aj sprievodca.Samozrejme, vybehli sme hore-dole po znamej ulicke,plnu kvetov, kde auta maju co robit, aby to vytocili.No prechadzali sme sa aj po centre mesta, ako Markt street a to uz take zaujimave nebolo, kde je plno cernochov, opierajucich sa o domy, stlpy,zabradlia a spatia, kazia dojem tomuto mestu.Su nechutni, smradlavi, spali nam pod hotelom vecer,rano este rozcechrani vsatvaju s mestom.Moc by som tu medzi nimi nechcela byt.Ale, pocit zo San Francisco nadherny, hlavne aj pred vstupom do mesta, nadherne zvlnene Goleden Fields zlate polia.Jane

 3. Jediná atrakcia čo za niečo v San Franciscu stojí je Pier39. Inak je to všetko marketing alebo z hovna upletený bič. Ale to neznamená, že ho netreba navštíviť. Na priehladku stačí 1 deň. Ale každému sa páči niečo iné.

 4. Pier 39 je cista turisticka zalezitost.

  Okrem veci vyssie spomenutych v clanku odporucam:
  -Dolores Park (maly park ale super vyhlad na downtown, idealne ist tam pocas slnecneho vikendoveho dna)
  -v Golden gate Park urcite Japanese Tea Garden
  -Casto – gay stvrt
  -Twin Peaks
  -Ocean Beach a Clift House
  -North Beach a Washnigton Square Park
  -Alcatraz rozhodne opdorucam ist na nocnu tour, ale treba si na to kupit listky tyzden dvo vopred, napriklad tu: http://www.alcatrazcruises.com/

 5. Este by som pridala Japanese Town iba na porovnanie s China Town…SF je uzasne v tom ze clovek sa moze ocitnut na kazdej ulici akoby v inom svete…kazdy si tam nieco najde…

 6. Ja som tam bola niekolkokrat… je to carovne mesto… jedno z tych zaujimavejsich v usa… a urcite je tu co vidiet – nie je to len komercia – skor pier 39 je komercia… nic tam nie je len obchody – to iste by sa potom dalo povedat o vsetkych mestach…
  este by som podotkla ze z Alkatrazu usli ludia asi 3 ktorych nikdy nenasli… a nie je dokazane ze s autopili… tam pri tom kupani ani nejde o morske prudy ale o to ze sa tam tazila ortut – cize preto sa tam nekupe – je to znecistene a preto lebo vraj tam bolo vela zralokov…
  a biela polievka? clam chowder – nieco ako nase kysle zemiaky – velmo dobre 😀
  ghirardelli odporucam – tam som robila 😀
  Transamerika pyramid – hore bola vyhladna kedysi ale ju zrusili – kvoli bezpecnosti asik – tak su tam len kancelarie…
  Japanese town je super lebo aj nazvy ulic su po japonsky co v China towne nie je…
  a super je aj zidovske muzeum – novo otvorene… paradna budova hned vedla market st.
  a netreba zabudnut na jedinu diagonalnu ulicu v down town a to Colombus st. co je Talianska stvrt – mali ste to vidiet ked sa stali majstrami sveta vo futbale 😀
  a preco je vela rusov okolo Lombard st.? lebo tje to Russian hill… ruska stvrt…
  a Height&Ashburry – moja oblubena hippies stvrt s uzasnym obrovskym music shopom a hippies obchodmi a travou a domom jima hendrixa 😀
  proste vzdy je co pozerat 😀
  a v Golden Gate parku je skutocny mlyn!!! a bizony… a je sviatok ak je v lete krasne a horuco… dokonca ani neprsi… az v oktobri zacne 😛 enjoy

 7. Lenciatko: clam chowder! vidis, na to som skoro zabudol, heh. Sa neda prejst po Fisherman’s Wharf bez toho aby si to nevidela.
  Kedy si tu v SF bola a kedy si odisla? Ja som rok byval dva bloky od Ghirardelli Square, teraz som sa prestahoval par blokov vyssie po Polk do viac ‘rusnejsej’ casti Russian Hill.
  Mimochodom, Russian Hill nema ziadnych rusov. Nazov neighborhoodu je odvodeny od toho, ze tam kedysi bol rusky cintrin.
  Inak s tym dazdom, cez vikend sme tu mali prvyu dazd po hdama pol roku… leto skoncilo, ide zima , hehe

 8. ja som tam bola 2006, 2007, 2008 od juna do oktobra a byvala som na Polk st. a Broadway v takom malom hoteli u jedneho araba 🙂 kde vsetci studaci 🙂
  ja som za ten cas co som tam bola zazila dazd iba raz a to predposledny den mojho final odchodu… ked som mala vsetko zbalene, sla som sa rozlucit do Ghir. – zmokla som do nitky tak som musela susit a stihnut do do 4.am kvoli odletu 😀
  inak SF je moje najoblubenejsie usa city ;P
  neuveritelne ze tam je stale vela ludi aj ked nema plaze a teple pocasie 😀 musi to byt tym mestom 😀

Comments are closed.