Holanďania sú ŠTVRTÍ NAJBOHATŠÍ ĽUDIA sveta. Bohatší sú len Američania, Švajčiari a Dáni. Nuž, toľko štatistika, hoci mi údaje nejdú do hlavy. Holanďan totiž vie hodiny a hodiny hovoriť o tom, čo má či nemá rád, čo robí, kde býva. Ukáže vám svoj dom, povozí vás v novom aute aj na lodi. Povie vám čokoľvek, čo vás zaujíma, aj čo koľko stálo. „Super šaty, kočka.“ Odpoveď: „Vďaka, stáli 15 euro.“ Ale, pozor! Holanďana sa nikdy nepýtajte, koľko zarába. Neprezradí vám to. Jednoducho odmietne. Ak povie nejakú sumu, určite to bude lož.
Lenže ja i tak viem, prečo Holanďania nemajú hlboko do vrecka. Milujú totiž palacinky a s detskou radosťou si na nich pochutnávajú aj tí skôr narodení. Zrejme stále nezabudli, že kedysi dávno Holanďan Jan ZBOHATOL, lebo JEDOL PALACINKY.
Tajomstvo holandského bohatstva sa teda skrýva v starej legende. Ale k veci. Kde bolo tam bolo, v jednom dome pri kanáli strašilo. Povrávalo sa, že v ňom žije biedny duch starého pána. V pivnici, vraj, ukrýva poklad, a keďže sa oň nechcel podeliť, v dome uviazol. Tento skupáň sa s úderom dvanástej postavil na prah a zavýjal. Všetci sa ho báli, ale Jan sa s novým majiteľom domu dohodol, že za 100 guldenov pod strechou prenocuje a ducha vyženie. Tľapli si. Jan si na dlhú noc vypýtal šesť fliaš vína, hrudu masla, hrniec cesta a dobrú panvicu na palacinky. Na súmraku sa už motal v kuchyni. Založil oheň a pustil sa do pečenia. Veselo popíjal, šikovne vyhadzoval palacinky pri otáčaní do vzduchu, až jedna vletela do komína. Spolu s ňou z komína vypadol aj kostnatý prst. Jan sa nezľakol. Kosť šmaril do kúta a palacinku do koša. Lenže, keď piekol ďalšiu, skôr než ju stihol obrátiť, z komína sa na ňu skydla celá hŕba kostí. Už vedel ako na to – kút a kôš. Vybavené. A tak ďalej, a tak ďalej, znova a znova. Pokračoval v práci, veď umieral od hladu. Napokon sa mu podarilo nahotoviť slušnú kôpku palaciniek. S veľkou chuťou si sadol za stôl, no vtom odbilo dvanásť. V rohu miestnosti, kam nahádzal kosti, zrazu stála poskladaná kostra. Ani vtedy sa odvážny Jan nepreľakol. Pozval kostlivca k stolu, ale ten sa nepohol, hoci ho všakovako presviedčal, nech si zaje a zohreje sa pri ohni. Keď sa Jan do prasknutia nasýtil, duch z ničoho-nič k nemu priskočil, trma-vrma a strhla sa bitka.
„Choď svojou cestou a nechaj ma na pokoji!“ hnal Jan ducha preč. Ten ho však lákal dolu schodiskom, kde mu chcel čosi ukázať. A veru aj ukázal, namojdušu. V podzemí bol hrob a v ňom tri hrnce plné zlatých dukátov.
„Teraz pozorne počúvaj,“ prikázal Janovi duch. „Jeden hrniec daj chudobným, druhý cirkvi a tretí je tvoj. Iba tak ma vyslobodíš.“
Tak sa aj stalo. Ján si kúpil dom, žil šťastne až do smrti a to len preto, lebo mal rád palacinky.
Legenda je, žiaľ, len legenda. Dúfam, že vám je to jasné. No milovníci palaciniek sú naozaj bohatí, ale to je na dlhú debatu.
Len pre zaujímavosť – Holanďania (súkromné osoby a spoločnosti) každoročne venujú na charitu viac než 4,25 miliardy eur. Každý rok minú približne 800 miliónov eur na Mikuláša a Vianočné sviatky a 75 miliónov na novoročné ohňostroje, ktorými, mimochodom, narobia miliónové škody.
Recept na osemvajcové holandské palacinky, ktoré obohatia aspoň vaše chuťové poháriky, nájdete v mojom skoršom článku.
Adriana Macháčová patrí k obľúbeným slovenským spisovateľkám. Nehrá s čitateľom lacné hry. Keď chytíte jej knihu do ruky, nepustíte ju. Všetko je správne nadávkované a budete chcieť vedieť, ako to dopadne. Vo svojej tvorbe rozohráva otázky, ktoré trápia mnohé ženy. Rodinné drámy, nezhody s deťmi, či partnerské problémy. Nie vždy však zvíťazí láska a tolerancia. „Píšem príbehy pre aktívne ženy s veľkým srdcom, ktoré sa môžu stať hociktorej z nás.“
Doteraz jej vyšli romány: Cudzie vzťahy (2011), Žena vplyvného muža (2012), Dobré dni sa začínajú v noci (2012), V slepej uličke (2015), Striptíz duší (2013), Nebezpečný muž (2014), Nikdy never ryšavke (2015), Hubertove ženy (2015), Prečo práve ja? (2016), Milostný poker (2016), Keď láska zabíja (2016), Tieň pochybností (2017), A teraz ma pobozkaj (2017), Milujem tvoje lži (2018), Niekto ako ty (2018), Tak trochu ženatý (2019), Čo má ona a ja nie? (2019) a Dokonalý manžel (2020) a Slepý dážď (2021) Omyly a dohry (2022). V októbri 2023 vyšiel jej nový román S tvárou do neba. S Róbertom Dydom napísala romány Šokujúca aféra (2014), Vieme prví (2014) a Škandál v lepšej spoločnosti (2016). Jej knihy vychádzajú aj v českom preklade.
|
Foto: Archív autorky
Predchádzajúce články
Dilema dňa – pohľadnica Adriany Macháčovej
Na každú sviňu sa voda varí, v Amsterdame na ňu čaká mäsiarsky hák
Buď máš Amsterdam rád alebo sa mýliš – pohľadnica Adriany Macháčovej
Oranžová horúčka – pohľadnice Adriany Macháčovej
Vezmeš si ma a basta! – pohľadnice Adriany Macháčovej
Rýchlokurz randenia po holandsky – pohľadnica Adriany Macháčovej
Lážo-plážo v objatí vetra a dažďa – pohľadnice Adriany Macháčovej
Zajačik, vajíčko, kuriatko a veselá Veľká noc – pohľadnice Adriany Macháčovej
Vlasy dupkom? Nestraťte hlavu a neutekajte! – pohľadnica Adriany Macháčovej
Veterný mlyn sa nestará o vietor, ktorý minul – pohľadnice Adriany Macháčovej
Holandsko je rovné ako jeho výnimočne dobrá a chrumkavá palacinka
Povedz sýýýr – Pohľadnice Adriany Macháčovej
V hlavnej úlohe tulipán – pohľadnice Adriany Macháčovej
Holandskí muži, ktorých túžite stretnúť aspoň v snoch – pohľadnice Adriany Macháčovej
Nečakajte na dobrý deň, urobte si ho! – pohľadnice Adriany Macháčovej
Don’t worry, be Holanďan – pohľadnice Adriany Macháčovej
Len si oči nevyoč! – pohľadnice Adriany Macháčovej
Najčastejší dopravný prostriedok bicykel
Dreváky alebo misia klompen
Powered by Facebook Comments
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.