Aj v Holandsku bude v nedeľu mamička v centre pozornosti. Táto americká tradícia sa do krajiny dostala v roku 1925. Raňajky do postele, žiadne domáce práce, o deti sa stará iba otecko, ide sa na výlet a na dobrú večeru. V praxi však mnoho holandských mám musí ešte v tento deň vymeniť posteľné návliečky zašpinené od džemu, vajíčok a raňajkových posýpok hagelslag. V kuchyni ocko s deťmi narobí takú skazu, že tiež potrebuje veľké upratovanie. Kytička to spraví. Veď holandské mamy sú, údajne, najšťastnejšie na svete. Pozrime sa na to:
1. Pôrod podľa vlastných predstáv – viac než 25% detí v Holandsku sa narodí doma. V domácom prostredí s pomocou pôrodnej asistentky chce rodiť takmer 80% žien, ale nie vždy je to bezpečné. O tom, že do rodiny prišiel bocian sa dozviete z vyzdobených okien.
2. Okamžitá pomoc – po pôrode majú čerstvé mamičky v Holandsku nárok na 8-dňovú domácu starostlivosť od vysoko vyškolenej pôrodnej sestry (kraamzorg). Áno, príde víla, ktorá sa postará o bábätko, poperie, navarí, uprace a poskytne mamičke praktickú podporu a rady. Úžasný systém.
3. Pracujú na čiastočný úväzok – podľa najnovších oficiálnych štatistík jedna z troch holandských žien prestane pracovať alebo pracuje menej či má flexibilný pracovný čas po narodení svojho prvého dieťaťa.
3. Rozvrh – väčšina holandských rodičov dodržiava pomerne prísnu a predvídateľnú dennú a nočnú rutinu, ktorá prináša šťastné, zdravé a dobre oddýchnuté deti. Po 18:00 hodine počas pracovných dní už žiadne dieťa vonku neuvidíte. Sú najedené, okúpané a pripravené do postele.
4. Takmer tretina oteckov v Holandsku má skrátený pracovný čas, aby sa mohli venovať rodine. Niet pochýb, že matky sú šťastnejšie.
5. Rodičia nechávajú svoje deti byť deťmi – výraz „Een kind opvoeden je een kind loslaten“ v preklade: „Vychovávať dieťa znamená nechať dieťa ísť“ tu funguje na jednotku. Holandské deti sa môžu niekedy zdať divoké a slobodné, ale táto sloboda v skutočnosti kultivuje a pomáha vytvárať veľmi nezávislé charaktery.
6. Žiadna helikoptéra – ihriská, lezecká konštrukcia, kolotoče, preliezky či kanále bez zábradlí sú jasným nebezpečenstvom. Mama pokojne sedí, číta, klebetí s kamarátkami alebo popíja kávičku. Vraj dieťa uväznené v ríši obáv, stresu a nadmernej ochrany nemôže byť samé sebou.
Niečo na tom je. Ale materská dovolenka trvá zväčša iba dva mesiace a šup do roboty. Partneri si úlohy pekne-krásne rozdelia. Jeden je v práci, druhý sa stará o deti, prípadne pracuje chvíľu z domu, a naopak. Flexibilný pracovný čas ponúka väčšina zamestnávateľov. Hodiny, ktoré sa prekrývajú, potomkovia strávia s opatrovateľkou alebo v škôlke či v jasliach. Hodina bez detí stojí od 5 do 10 eur. Málo, veľa? V Holandsku vás to nemusí trápiť, keďže podstatná časť vám bude refundovaná v takzvanom príspevku na starostlivosť o dieťa. Samozrejme, závisí to od vašich príjmov. Zaujímavé je, že čím menej zarobíte, tým viac dostanete späť. Matematika mi moc nejde, tak aspoň jeden príklad. Rodinka zo susedstva s príjmom okolo 3 000 eur za mesačnú 66-hodinovú návštevu dvoch ratolestí v materskej škôlke platí približne 1 200.- eur. Za prvé dieťa im vrátia 90,4% a za druhé 94,5%. Čiže ich celkové mesačné náklady za škôlku sa pohybujú okolo 90.- eur. A to z ďaleka nie je všetko. Príspevok na bývanie, zdravotnú starostlivosť… Nuž nedivím sa, že mladí majú minimálne tri deti a mamičky si život naozaj užívajú.
Adriana Macháčová patrí k obľúbeným slovenským spisovateľkám. Nehrá s čitateľom lacné hry. Keď chytíte jej knihu do ruky, nepustíte ju. Všetko je správne nadávkované a budete chcieť vedieť, ako to dopadne. Vo svojej tvorbe rozohráva otázky, ktoré trápia mnohé ženy. Rodinné drámy, nezhody s deťmi, či partnerské problémy. Nie vždy však zvíťazí láska a tolerancia. „Píšem príbehy pre aktívne ženy s veľkým srdcom, ktoré sa môžu stať hociktorej z nás.“
Doteraz jej vyšli romány: Cudzie vzťahy (2011), Žena vplyvného muža (2012), Dobré dni sa začínajú v noci (2012), V slepej uličke (2015), Striptíz duší (2013), Nebezpečný muž (2014), Nikdy never ryšavke (2015), Hubertove ženy (2015), Prečo práve ja? (2016), Milostný poker (2016), Keď láska zabíja (2016), Tieň pochybností (2017), A teraz ma pobozkaj (2017), Milujem tvoje lži (2018), Niekto ako ty (2018), Tak trochu ženatý (2019), Čo má ona a ja nie? (2019) a Dokonalý manžel (2020) a Slepý dážď (2021) Omyly a dohry (2022). V októbri 2023 vyšiel jej nový román S tvárou do neba. S Róbertom Dydom napísala romány Šokujúca aféra (2014), Vieme prví (2014) a Škandál v lepšej spoločnosti (2016). Jej knihy vychádzajú aj v českom preklade.
|
Foto: Archív autorky
Predchádzajúce články
Tajomstvo holandského bohatstva – pohľadnica Adriany Macháčovej
Dilema dňa – pohľadnica Adriany Macháčovej
Na každú sviňu sa voda varí, v Amsterdame na ňu čaká mäsiarsky hák
Buď máš Amsterdam rád alebo sa mýliš – pohľadnica Adriany Macháčovej
Oranžová horúčka – pohľadnice Adriany Macháčovej
Vezmeš si ma a basta! – pohľadnice Adriany Macháčovej
Rýchlokurz randenia po holandsky – pohľadnica Adriany Macháčovej
Lážo-plážo v objatí vetra a dažďa – pohľadnice Adriany Macháčovej
Zajačik, vajíčko, kuriatko a veselá Veľká noc – pohľadnice Adriany Macháčovej
Vlasy dupkom? Nestraťte hlavu a neutekajte! – pohľadnica Adriany Macháčovej
Veterný mlyn sa nestará o vietor, ktorý minul – pohľadnice Adriany Macháčovej
Holandsko je rovné ako jeho výnimočne dobrá a chrumkavá palacinka
Povedz sýýýr – Pohľadnice Adriany Macháčovej
V hlavnej úlohe tulipán – pohľadnice Adriany Macháčovej
Holandskí muži, ktorých túžite stretnúť aspoň v snoch – pohľadnice Adriany Macháčovej
Nečakajte na dobrý deň, urobte si ho! – pohľadnice Adriany Macháčovej
Don’t worry, be Holanďan – pohľadnice Adriany Macháčovej
Len si oči nevyoč! – pohľadnice Adriany Macháčovej
Najčastejší dopravný prostriedok bicykel
Dreváky alebo misia klompen
Powered by Facebook Comments
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.