Zvianocieva sa a darčeky sa pomaly ale isto kopia vo všemožných skrýšach. U milovníkov kníh samozrejme nesmú chýbať dobré knihy. Aby sa vám jednoduchšie vyberalo, rozhodli sme sa, že aj na Sieťovke urobíme výber zaujímavých literárnych tipov. Nájdete tu všehochuť, aby si mohol vybrať naozaj každý. Produkcia slovenských vydavateľstiev bola tento rok naozaj bohatá a výber je nesmierne ťažký. Prvý výber patrí spoločenskej beletrii.
Za pozornosť určite stojí úchvatný román arménskej autorky Narine Abgarian Z neba spadli tri jablká (Artforum), ktorý rozpráva príbehy o sile ľudského ducha, o oddanosti a ušľachtilosti, o tom, že život je ako kruhy, ktoré zostávajú na vode po dažďových kvapkách a všetko, čo sa deje, je len odrazom niečoho, čo sa udialo skôr. Medzi moje tohtoročné topky patrí román Jóna Kalmana Stefánssona Tvoja neprítomnosť je tma. Ako slovami opísať tento literárny zážitok? Jednoducho – dokonalosť sama.
Vydavateľstvo Inaque tento rok publikovalo jeden skvelý titul za druhým. Nemožno spomenúť všetky, no určite neurobíte chybu, ak siahnete po knihe Elizabeth Strout Volám sa Lucy Bartonová. Silný a hlboko ľudský román o láske, túžbe, zložitých rodinných vzťahoch v dysfunkčnej rodine, najmä o komplikovanom vzťahu medzi matkou a dcérou sa natrvalo usadí vo vašich srdciach. Leila Slimani si vás zas získa veľmi osobnou spoveďou vo svojom diele Vôňa kvetov noci. Písanie je pre ňu sloboda a predstavuje si, že každou vetou dokáže prepíliť jednu mrežu. Tento text môžeme, okrem iného, chápať aj ako rozprávanie o tom, čo znamená byť slobodnou ženou. Ďalším odporúčaným titulom je román Tajný život štyroch manželiek od Loly Shoneyin. Hoci spracúva ťažké témy, nie je patetický ani príliš smutný, práve naopak. Je živým, často veľmi vtipným, samozrejme, miestami trpkým, rozprávaním o nigérijskej kultúre a doplnený o rôzne africké frazeologizmy. Nájdete v ňom všetko – od lásky, cez žiarlivosť, pomstychtivosť a žiaľ, až po uzmierenie a odpustenie. Umožňuje nám nahliadnuť do polygamného sveta a do nám tak veľmi vzdialenej kultúry.
Tí, ktorí ma poznajú, vedia, že mám nesmierne rada diela autorov píšucich po portugalsky, preto v tipoch nemôžu chýbať ani knihy z Portugalského inštitútu. Román Luanda, Lisabon, Raj od Djaimilie Pereiry de Almeida je o pocite vykorenenosti, o problémoch spojených s adaptáciou v novom prostredí, o chudobe a snoch. V románe sa tiahne motív Achillovej päty, zraniteľnosť mytologického gréckeho hrdinu sa v knihe nepreniesla len na syna, ale aj na otca. Otec a syn sú migrantmi. Odišli z Angoly do Lisabonu za šťastím, sú krehkí, stačí silnejší vietor a rozbijú sa na kusy. V románe je toľko tém a toľko nezabudnuteľných postáv! Zmarené sny, pochované nádeje, zabúdanie na minulosť, túžba začať odznova, vybudované a opäť stratené priateľstvá, umierajúca manželka ako obraz umierajúcej nadvlády Portugalska, choroba, hľadanie spásy v blízkom človeku. Uličky pamäti Conceicao Evaristo vás zavedú do brazílskej favely, kde sa prelínajú osudy Afrobrazílčanov. Ich každodennú realitu tvorí hlad, bieda, násilie, alkoholizmus, ale i láska, starostlivosť a radosť. Román je čiastočne autobiografický. Autorka píše krásnym poetickým jazykom.
Ikar publikoval posledný diel trilógie Fredrika Backmana Víťazi. (predošlé diely – Medveďovce, My verzus vy). Jeho knihy sú ako pohladenie, hoci pri nich prelejete potoky sĺz. Druhým tipom, ktorý sa bude páčiť je kniha Beaty Balogovej Kornélie napísaná úchvatným nezameniteľným jazykom. Objíme vás, pohojdá a chytí za srdce. Svoju pozornosť upriamte aj na tituly z Odeonu. Fowlesov Mág je ako stvorený pre náročnejších čitateľov, Stuartovho Shuggieho Baina prečítate jedným dychom a Delphine de Vigan vás dojme hlboko osobným vyznaním o svojej matke v knihe Noc nič nezadrží.
Čítať MM-ky od Slovartu je radosť. Tento rok ich vyšlo niekoľko. Vrelo odporúčam Daniela Katza a jeho román Keď pradedo lyžoval do Fínska. Ide o stručnú rodinnú ságu, pestré a vtipné rozprávanie plné neuveriteľných príbehov troch generácií jednej rodiny. Miesto v mojom srdci si našla aj zbierka poviedok Ľudmily Ulickej O tele duše. Autorka skúma telo i dušu svojich hrdinov v zlomových okamihoch života. Od edície MM sa presuniem k ďalším titulom z produkcie Slovartu. Zamilovala som sa do knihy Oceán more od Alessandra Baricca. Opäť jedno úchvatné a očarujúce dielo, ktoré sa dá čítať dookola. Nemôžem neodporúčať aj knihu slovenskej autorky Denisy Fulmekovej. Jej novela Úzkosť sa ma silno dotkla. Je o veciach, ktoré nikoho z nás neminú. Keď vyjde nová kniha Veroniky Šikulovej, okamžite po nej chňapnem. Zbožňujem jej poetiku. Na svoje som si prišla aj v knihe Líštičky majú rady teplo. Prevtelila do nej svoju lásku k prírode a pridala poriadnu dávku človečiny.
Viem, že som už naservírovala kopec odporúčaní, no ešte nekončím. Med a blen spisovateľa Tahara Ben Jellouna, ktorý publikovalo Lindeni, vás prenesie do Maroka, do suterénneho bytu dvoch starnúcich manželov. Tragická dráma rodiny zničenej sexuálnym predátorom je síce ťažšie čítanie, no stojí za to. Opojný, hypnotický román Piranesi od Susanny Clarke vás zas prenesie do alternatívnej snovej reality za hrdinom, ktorý je presvedčený, že na svete zostal okrem neho iba jeden človek. Pri svojom bádaní v obrovských sieňach plných sôch natrafí na dôkazy o existencii iných osôb. Pochopí, že za jeho svetom, existuje ďalší.
Literárna bašta sa môže pochváliť viacerými silnými titulmi, za všetky vyberám protivojnový román Johnnymu dali pušku od Daltona Trumba, o ktorom som nedávno písala na Sieťovke. Veľmi som si užila román Johna Fowlesa Zberateľ, ktorý publikovalo vydavateľstvo Brak. Psychologický román o väzniteľovi a jeho motýľovi v ženskom tele je skvostný. Milovníkom poézie zas odporúčam zbierku Jozefa Mokoša Štyri nočné obdobia. Do jeho veršov sa dá ponárať znova a znova.
Vo vydavateľstve Tatran tento rok nezaháľali a z ich produkcie by som rada vypichla historický román Maggie O’Farrell Manželský portrét. Autorka v ňom oživila príbeh mladučkej Lukrécie, dcéry florentského vládcu Cosima de‘ Medici , ktorú ako trinásťročnú vydali za vojvodu z Ferrary. Cez postavu svojej hrdinky zachytáva aj postavenie dcér v rodinách vysokej šľachty aj ženy v renesančnej spoločnosti. Kto má rád skutočné príbehy, akiste sa mu bude páčiť autobiografia Erin Frenchovej Hľadanie slobody. Autorka píše o tom, ako si vybudovala nový život a stala sa vychýrenou kuchárkou a majiteľkou prestížnej reštaurácie. Fanúšikovia histórie by si zas nemali nechať ujsť historický román o bitke pri Maratone Brány do Atén od Conna Igguldena.
Tento rok som prečítala aj viacero českých prekladov. Úplne ma dostal román Ženská na 1000˚od Hallgrímura Helgasona (Argo) a rovnako tak minuloročný titul z vydavateľstva Prostor Andělin popel spisovateľa Franka McCourta. Veľmi sa mi páčila aj kniha Já Tituba, černá čarodejnice ze Salemu od Maryse Condéovej (Maraton). Na záver mám tip pre literárnych fajnšmekrov a je ním dielo Angely Carterovej Noci v cirkuse (dybbuk, 2006).
Už čoskoro sa môžete tešiť na tipy zo žánru krimi a triler.
Powered by Facebook Comments